کد خبر: ۲۱۸۹۳۵
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۰ - ۱۲ دی ۱۳۹۷ - 2019January 02
این طرح بسیار گسترده در وزارت بهداشت به طور آزمایشی از معاونت پرستاری آغاز می‌شود و در هفته پرستار از ۲۲ تا ۲۶ دی ماه فشار خون و چاقی افراد بزرگسال بالای ۳۰ سال اندازه گیری می‌شود
شفا آنلاین>سلامت>حضرتی گفت: طرح غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال از اردیبهشت ۹۷ در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.
 
به گزارش شفا آنلاین، مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در برنامه «روی خط خبر» با اشاره به طرح غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال در هفته پرستار گفت: این طرح بسیار گسترده در وزارت بهداشت به طور آزمایشی از معاونت پرستاری آغاز می‌شود و در هفته پرستار از ۲۲ تا ۲۶ دی ماه فشار خون و چاقی افراد بزرگسال بالای ۳۰ سال اندازه گیری می‌شود.

وی در ادامه به اهداف طرح غربالگری سلامت ایرانیان اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر است، ما در کشور با افزایش جمعیت سالمندی و ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر روبرو هستیم.

۳۰ سال آینده از هر چهار نفر یک فرد سالمند است
معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: رشد سالمندی در سال ۴۵، ۳.۱ درصد و اکنون حدود ۹ درصد بوده و پیش‌بینی شده است که رشد سالمندی تا ۳۰ آینده به ۲۵ درصد برسد؛ در واقع ۳۰ سال بعد از هر چهار نفر یک نفر سالمند خواهد بود .

حضرتی اظهار کرد: با افزایش جمعیت سالمندی شاهد رشد ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر مثل دیابت، فشار خون، سرطان و بیماری‌های مزمن ریوی خواهیم بود و این در حالی است که بیشترین عامل مرگ و میر در ایران بر اثر بیماری‌های غیرواگیر است.

وی ادامه داد: در سال ۹۶ از ۳۸۰ هزار مرگ ۸۰ درصد مرگ و میر‌ها به دلیل بیماری‌های غیر واگیر اتفاق افتاده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه ۶۶ درصد مردم از فشار خون بالا خود خبر ندارند، گفت: فشار خون یک بیماری خاموش است و اغلب علامتی ندارد، اما ممکن است علائمی، چون سردرد، سرگیجه، تاری دید یا خون‌ریزی از بینی به همراه داشته باشد.

۲۹ میلیون ایرانی از چاقی رنج می‌برند
حضرتی با بیان اینکه چاقی در برنامه غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: ۶۰ درصد مردم ایران هیچ فعالیتی ندارند و ۲۹ میلیون ایرانی از چاقی رنج می‌برند و همه این موارد می‌تواند علل بیماری‌هایی چون سرطان و دیابت باشد.

وی بیان کرد: طرح آزمایشی غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال در مراکز درمانی سراسر کشور که وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه آزاد هستند به طور رایگان انجام می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: پرستاران در مراکز درمانی فشار خون بالا و چاقی افراد را بررسی می‌کنند و در صورتی که سلامت فرد در معرض خطر باشد، نرم‌افزاری که در اختیار پرستاران قرار داده شده است، اعلام هشدار می‌کند و پرستاران افراد پرخطر را به مراکز بهداشتی ارجاع می‌دهند تا بدون هزینه مراحل درمان و کنترل را ادامه دهند.

با کد ملی رایگان ویزیت شوید
حضرتی اظهار کرد: افراد بالای ۳۰ سال با در دست داشتن کد ملی می‌توانند در هفته پرستار که از ۲۲ دی ماه آغاز می‌شود به مراکز درمانی مراجعه کنند و با صرف حداکثر ۲۰ دقیقه از سلامت خود با خبر شوند.

وی آموزش برای تغذیه سالم را یکی دیگر از برنامه‌های وزارت بهداشت در طرح غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال دانست و گفت: حذف نمک از سفره، مصرف میوه و سبزی، مغزها، غلات و پرهیز از مصرف غذا‌های سرخ‌کردنی و فست فود در طرح غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال مورد توجه قرار گرفته است و به شرکت کنندگان درباره این موضوع آموزش‌های لازم داده می‌شود.

سالی چند بار فشارخون را اندازه گیری کنیم؟
معاون پرستاری وزارت بهداشت سالی در پاسخ به این سوال که سالیانه چند بار فشارخون را اندازه گیری کنیم؟ گفت: افراد بالای ۳۰ سال حداقل سالی یکبار و افراد بالای ۵۰ سال هر سه ماه یکبار باید فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند.

حضرتی از اجرای طرح غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال از اردیبهشت ماه در سراسر کشور خبر داد و گفت: این طرح از هفته سلامت در سال ۹۸ به صورت سراسری در کشور اجرایی خواهد شد.

وی یادآوری کرد: باید بدانیم که اگر بخواهیم سلامت را برای همه تأمین کنیم باید همه برای سلامت تلاش کنند، اما تنها مسئول سلامت مردم وزارت بهداشت نیست و شهرداری‌ها، استان‌ها و بسیاری از دستگاه‌ها در سلامت مردم دخیل هستند.
مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: