کد خبر: ۱۵۵۳۲۶
تاریخ انتشار: ۲۱:۰۰ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - 2017June 11
سنجش سلامت کلاس اولی‌ها از تاریخ 16 خرداد آغاز شده است که براین اساس دانش‌آموزانی که می‌خواهند در پایه اول دبستان ثبت نام کنند باید به پایگاه‌های سنجش سلامت مراجعه کنند
شفا آنلاین>اجتماعی>معاون سازمان آموزش و پرورش استثنایی فرآیند سنجش سلامت دانش آموزان کلاس اولی و نحوه ثبت‌نام در مدارس عادی یا استثنایی را تشریح کرد.

به گزارش شفا آنلاین، سنجش سلامت کلاس اولی‌ها از تاریخ 16 خرداد آغاز شده است که براین اساس دانش‌آموزانی که می‌خواهند در پایه اول دبستان ثبت نام کنند باید به پایگاه‌های سنجش سلامت مراجعه کنند تا به لحاظ سلامتی چشم، گوش، قد و وزن و آمادگی تحصیلی سنجیده شوند.

پس از سنجش سلامت دانش آموزان در این پایگاه‌ها و صدور شناسنامه سلامت، ثبت نام آنها در پایه اول دبستان قطعی می‌شود، طبق برنامه سازمان آموزش و پرورش استثنایی از سال گذشته نوآموزان پیش دبستانی نیز می‌توانند در طرح سنجش سلامت شرکت کنند. 

در همین رابطه محمدحسین عظیم عراقی معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در خصوص سنجش سلامت دانش آموزان کلاس اولی اظهار کرد: سنجش سلامت با هدف شناسایی دانش آموزان نیازمند حمایت و عواملی که به آموزش بهتر کمک می‌کند انجام می‌شود.

وی افزود: طرح سنجش سلامت هر سال در تابستان اجرا می‌شود و براساس نیاز استان‌ها و آمار اعلام شده از سوی آنها تا پایان مرداد و شهریور ادامه دارد.

معاون تشخیص و پیشگیری(prevention) سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: در پایگاه‌های سنجش سلامت معاینات اولیه در مباحث مربوط به پوست و مو، قد و وزن، دهان و دندان، بینایی وشنوایی و آمادگی تحصیلی انجام می‌شود و اگر دانش آموز در هر یک از این موارد نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد به پایگاه‌های تشخیصی ارجاع می‌شود.

عظیم عراقی ادامه داد: برای سنجش سلامت دانش‌آموزان کلاس اولی والدین باید به مدرسه‌ای که تمایل دارند فرزندشان را در آنجا ثبت نام کنند مراجعه و پس از آن مدرسه اطلاعات دانش آموز را در سامانه سنجش ثبت می‌کند و در این مرحله به صورت سیستمی نوبت‌گیری برای دانش آموز انجام می‌شود.

وی مطرح کرد: تاریخ و ساعت مراجعه به نزدیکترین پایگاه سنجش سلامت(Health) از سوی مدرسه به خانواده اعلام می‌شود که در آن روز باید همراه با دانش‌آموز مراجعه کنند و مدارس برای این کار هزینه‌ای را از والدین دریافت نمی‌کنند. 

معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور افزود: والدین توجه داشته باشند در روزی که می‌خواهند به پایگاه سنجش سلامت مراجعه کنند، دانش‌آموز حتما صبحانه کامل خورده باشد و به او نگویند که برای تست هوش می‌روند چرا که ممکن است کودک دچار استرس(Stress) شود. 

عظیم عراقی با اشاره به اینکه هزینه سنجش سلامت 20 هزار تومان است که این رقم در پایگاه‌های سنجش از خانواده‌ها دریافت می‌شود مطرح کرد: اگر دانش‌آموز به سنجش تخصصی نیاز داشته باشد هزینه دیگری از آنها دریافت نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی‌های خانواده‌ها بحث سنجش آمادگی تحصیلی دانش‌آموز است، خاطرنشان کرد: خانواده‌ها نباید در این زمینه نگران باشند و اگر دانش آموز به سنجش تخصصی نیاز داشته باشد زمان و تاریخ مراجعه به خانواده اعلام می‌شود و این بدان معنی نیست که دانش آموز حتما مشکلی دارد. چرا که در تست‌های غربالگری برخی افراد مشکوک به مشکل هستند. مثلا نیاز به عینک دارند، یا پرده گوش آنها ملتهب است که با درمان چند هفته‌ای مشکل حل خواهد شد.

معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ادامه داد: اگر بعد از سنجش تخصصی تعیین شود که دانش‌آموز باید در مدارس ویژه تحصیل کند، به ادارات استثنایی استانها معرفی می‌شوند و کار ثبت نام آنها در این مدارس انجام خواهد شد.

عظیم عراقی بیان کرد: در مدارس استثنایی حمایت‌های بیشتری از دانش‌آموزان انجام می‌شود به عنوان مثال اگر دانش‌آموز کم بینا به کتاب درشت خط یا بریل نیاز داشته باشد در اختیارش قرار می‌گیرد و معلمان این مدارس افرادی هستند که با این دانش‌آموزان و مشکلاتشان آشنا هستند. همچنین در مدارس استثنایی تعداد دانش‌آموزان در کلاس درس 6 تا 11 نفر است.

وی تصریح کرد: پس از بررسی دانش‌آموزان در پایگاه‌های سنجش، اطلاعات مربوط به آنها به سامانه سناد منتقل می‌شود و والدین باید به مدرسه برای ثبت نام مراجعه کنند. به خانواده ها اعلام می‌کنیم که کار سنجش را حتما در روزهای نخست انجام دهند و آن را به تأخیر نیندازند.

معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در پایان خاطرنشان کرد: سال گذشته یک میلیون و 468 هزار دانش آموز در پایگاه‌های سنجش بررسی شدند که 209 هزار نفر از آنها مربوط به نوآموزان پیش از دبستان بودند و پیش بینی کردیم که تعداد آنها به 400 هزار نفر برسد.

برچسب ها: استرس ، سنجش ، اجتماعی
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: