کد خبر: ۱۰۶۲۲۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۰ - ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - 2016April 28
شفا آنلاین>اجتماعی>وجود قوانین خشک و دست و پاگیر در خانه،تاکید افراطی بر جنسیت ، هوش و حافظه کودک نیز از مواردی است که باعث محدود شدن یا از بین رفتن خلاقیت کودکان می شود.
به گزارش شفا آنلاین، خلاقیت کودکان نیاز به پرورش دارد.شناسایی خلاقیت و استعدادهای کودکان یکی از بزرگترین وظایف والدین به شمار می رود.متاسفانه گاهی اوقات برخی قوانین خانوادگی باعث می شود تا خلاقیت کودکان از بین رفته و یا محدود شود.

وجود  قوانین خشک و دست و پاگیر در خانه،تاکید افراطی بر جنسیت ، هوش و حافظه کودک نیز از مواردی است که باعث محدود شدن یا از بین رفتن خلاقیت کودکان می شود.

از سوی دیگر مقایسه کودکان با هم و ایجاد میدان رقابت بین کودکان در خانواده نیز زمینه را برای از بین بردن خلاقیت مهیا می کند.آشنا نبودن والدین با مفهوم خلاقیت و سرزنش تخیلات کودکان نیز یکی دیگر از روش های نامناسبی است که به پرورش خلاقیت کودکان ضربه می زند.

همچنین تحمیل نقش بزرگسالان به کودکان و نبود نشاط وشادی در محیط خانه، انتقاد مکرر از رفتارهای کودک، شناسایی نکردن علایق و استعدادهای درونی فرزندان نیز باعث می شود تا خلاقیت کودکان محدود شود.

توصیه های پیشنهادی به والدین

والدین نیز از طریق درگیر شدن در فعالیت های خلاق کودک در رشد خلاقیت فرزند خود سهیم می شوند.همچنین باید فرصت های لازم را برای سئوال کردن،کنجکاوی و کشف محیط به کودکان داد تا زمینه رشد خلاقیت شان فراهم شود.

زمینه رشد خلاقیت کودک زمانی مهیا می شود که به کودکان آزادی لازم داده شود و به آنها به عنوان یک فرد احترام گذاشته شود.محیط خانواده و خانه باید طوری باشد که در آن فعالیت و تحرک کودک برای بازی کردن و شادی وجود داشته باشد.والدین بهتر است به جای تاکید بر قوانین خاص بر ارزش های اخلاقی در خانه و خانواده تاکید داشته باشند.آستان
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: