کد خبر: ۲۳۷۰۹۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۰ - ۲۴ تير ۱۳۹۸ - 2019July 15
افرادی که در صدد کاهش وزن خود هستند، نباید از کبد خود غافل شوند. هنگامی که مانعی بر سر راه عملکرد این ارگان مهم بدن قرار می‌گیرد، تقریبا تمام متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن کند و به نوعی مختل می‌شود
شفا آنلاین>سلامت>کبد خود قادر به پاکسازی سموم بدن است، اما به‌دلیل افزایش عادات ناسالم زندگی، این قابلیت کبد ممکن است رفته‌رفته کم‌رنگ‌تر شود.اینجاست که اختلالات و عوارض ناشی از عدم کارکرد مطلوب کبد از جمله نارسایی و سیروز کبدی، و در موارد پیشرفته تر سرطان کبد<liver cancer> خود را نشان می‌دهد.سم‌زدایی از کبد را به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود:

اضافه وزن

به گزارش شفا آنلاین:افرادی که در صدد کاهش وزن خود هستند، نباید از کبد خود غافل شوند. هنگامی که مانعی بر سر راه عملکرد این ارگان مهم بدن قرار می‌گیرد، تقریبا تمام متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن کند و به نوعی مختل می‌شود.در حقیقت، اضافه وزن با میزان قند خون رابطه مستقیم دارد.این میزان بالای مواد قندی در خون، به‌جای آنکه تبدیل به انرژی شود، به شکل چربی در می‌آید و در قسمت‌های مختلف بدن انباشته می‌شود.

مصرف چربی
غذاهای پردازش شده، حاوی مقادیر زیادی از چربی‌های اشباع هستند.در این میان کبد نقش سوخت و ساز این چربی‌ها را ایفا می‌کند، اما وقتی میزان این چربی‌ها بیش از حد باشد، این فعالیت کبد نیز متوقف می‌شود و فرد با اختلالات کبدی مانند کبدچرب و چاقی مواجه خواهد شد.برخی از مشکل‌سازترین غذاها برای کبد عبارتنداز: محصولات کنسرو، گوشت‌های بسته‌بندی، گوشت سرخ‌شده، گوشت‌قرمز.

کمبود مواد مغذی
اگر رژیم غذایی شما غنی از سبزیجات، میوه‌جات و حبوبات نیست شک نکنید که دیر یا زود دچار سوءتغذیه خواهید شد.کمبود ویتامین، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مفید برای بدن، بر عملکرد کبد و دیگر ارگان‌های بدن تاثیرات سوء می‌گذارد. ویتامین A، ویتامین B، ویتامین E، اسیدفولیک، کلسیم و آب برای حفظ عملکرد کبد ضروری است.

مصرف کربوهیدرات‌ها
مصرف بیش ازحد این نوع کربوهیدرات‌ها باعث افزایش سطح قندخون به‌طور ناگهانی شده و کبد را برای از بین بردن قند خون بالا و ثبات قند خون وادار به فعالیت بیشتر می‌کند.نوشیدنی‌های بدون الکل، پاستا، نان سفید، شیرینی و انواع دسر، برای عملکرد کبد دردسرساز هستند.

سنگ‌های صفرا
سنگ‌های صفرا، رسوب‌های جامدی هستند که درون کیسه صفرا و همچنین درون کبد شکل می‌گیرند.این سنگ‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند: گاهی به اندازه یک ریزه شن هستند و گاهی شبیه به یک توپ گلف. اگر مراقب میزان کلسترول و یا «بیلی روبین» خون خود نباشید، بدون‌شک باید منتظر شکل‌گیری این سنگ‌ها در بدن خود باشید.

تنفس در هوای آلوده
حتی اگر شما عادات غذایی خود را اصلاح کنید، باز هم ممکن است آلودگی هوا (که تقریبا در همه جا دیده می‌شود) مشکلاتی برای کبدتان ایجاد کند. مواد سمی در هوا، مواد شوینده شیمیایی و نیز در مجاورت کارخانه‌های صنعتی، تقریبا در همه جا هستند و راه فراری هم از آنها وجود ندارد.آرمان

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: