کد خبر: ۲۳۶۱۲۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - ۱۲ تير ۱۳۹۸ - 2019July 03
شب و روز قبل از کنکور به هیچ عنوان مطالعه نکنید و حتی توصیه می‌شود در ذهن‌تان، مطالبی را که قبلا آموخته‌‌اید، مرور هم نکنید
شفا آنلاین>اجتماعی> کنکور سراسری 98 از صبح فردا آغاز می شود و بیش از یک میلیون داوطلب در گروه‌های مختلف در دو نوبت صبح و عصر به مدت دو روز با هم به رقابت خواهند پرداخت. به عبارتی می‌توان گفت از الان کمتر از 24 ساعت تا شروع این ماراتن نفس‌گیر باقی مانده و طبیعتا داوطلبان این آزمون به دنبال نکات پایانی برای حضور بهتر در این آزمون هستند. در این بین، به شش اشتباه رایج داوطلبان کنکور در ساعات پایانی و باقی مانده تا شروع کنکور اشاره می کنیم.

   به مرور مطالب می‌پردازند
شب و روز قبل از کنکور به هیچ عنوان مطالعه نکنید و حتی توصیه می‌شود در ذهن‌تان، مطالبی را که قبلا آموخته‌‌اید، مرور هم نکنید. در این ساعات پایانی، ذهن‌تان را باید از فشار مطالعه دروس آزاد کنید و به مغزتان فرصت استراحت و بازیابی اطلاعات در جلسه کنکور را بدهید. در ضمن زمانی که به رختخواب می‌روید،‌ مرور د‌رس‌ها و فعالیت‌های علمی را آغاز نکنید‌. یاد‌آوری موضوعات و مباحث د‌رسی د‌ر این لحظات کمکی به تثبیت آن‌ها نمی‌کند‌ بلکه برعکس، ذهن شما را د‌چار آشفتگی و بی نظمی بسیار خواهد‌ کرد‌.

   شام و ناهار مفصلی می‌خورند
در روز پایانی، مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، خرما، عسل، انجیر و مغز گردو را حتما در برنامه غذایی‌تان قرار دهید اما شام قبل از کنکور به هیچ‌وجه نباید غذایی حجیم، پرکالری و سرخ‌کردنی باشد زیرا باعث اختلال در خواب می‌شود. در ضمن، داوطلبانی که در نوبت بعدازظهر آزمون دارند نیز باید از یک وعده غذای سبک برای ناهار استفاده کنند.
   به آرامش روان‌شان اهمیت نمی‌دهند
در این‌که داوطلبان کنکور، ساعات پر از استرسی را می‌گذرانند، شکی نیست ولی منطق حکم می‌کند امروز تمرکز بیشتری برای کسب آرامش و سر‌و‌سامان دادن به اوضاع روحی‌‌شان داشته باشند. شما درس‌تان را خوانده‌اید، تست زده‌اید، تلاش کرده‌اید و از همه وقت‌تان بهره برده‌اید پس دیگر کاری از دست شما برنمی‌آید و کار را باید به کسی بسپارید که همه قفل‌ها به دست او باز می‌شود. با این ‌حساب باید همه انرژی‌های منفی و فکر و خیال‌ها را از ذهن‌تان دور و فقط به خدا توکل کنید.

   پیاده‌روی نمی‌کنند
توصیه می‌شود داوطلبان روز قبل از کنکور، یک یا 2 ساعت را به قدم زدن در پارک یا ورزش‌های سبک یا حضور در جمع صمیمی خانوادگی یا دوستانه بگذرانند تا با استراحت دادن به مغز، افکار استرس‌آور را از خود دور کنند. این را فراموش نکنید که در روز امتحان باید حدود 4 تا 5 ساعت روی صندلی سفت و سخت امتحان بنشینید و فعالیت‌هایی همچون پیاده‌روی، این کار را برای‌تان آسان‌تر خواهد کرد.

   تا صبح بیدار می‌مانند
شب قبل از کنکور زود بخوابید و به هیچ وجه تا دیر وقت بیدار نمانید. مغز شما برای یادآوری آموخته‌های قبلی نیاز به خواب دارد. ایده‌آل‌ترین حالت استراحت شب قبل از کنکور، خوابیدن در ساعت 22 تا 5 یا 6 صبح است.

   قرص آرامش‌بخش می‌خورند
برای رهایی از استرس واقعا مرگبار کنکور یا برای د‌اشتن خواب آرام، هرگز از قرص‌های آرام‌بخش به خصوص بد‌ون تجویز پزشک استفاد‌ه نکنید‌. این هم یکی از اشتباهات رایج کنکوری‌هاست که ثمره یک سال تلاش‌شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

   سخنی با خانواده‌ها
اگر در خانه تان کنکوری دارید با رفتار مناسب و جملات امیدوار کننده تا می‌توانید، خودباوری و اعتماد به نفس داوطلب را تقویت و با ایجاد محیطی مملو از آرامش، شرایط را برای موفقیت او فراهم کنید.خراسان


نویسنده : فرزانه عطاران| مشاور تحصیلی

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: