کد خبر: ۲۱۹۶۲۹
تاریخ انتشار: ۰۰:۵۹ - ۲۰ دی ۱۳۹۷ - 2019January 10
کرایو درمانی، لیزر درمانی، سوزاندن با جریان برق، داروهای موضعی و برداشتن با جراحی از روش‌های درمانی زگیل تناسلی به شمار می‌رود
شفا آنلاین>سلامت>یک جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری گفت: سوزاندن با جریان برق موثرترین روش در از بین بردن ضایعات زگیل مانند<Warty lesions> است چراکه نیازی به بی‌حسی ندارد و هر تعداد زگیل که باشد می‌تواند در یک جلسه درمانی از بین برود.

به گزارش شفا آنلاین:دکتر محمدرضا صفری‌نژاد با بیان این مطلب درباره روش‌های درمانی توضیح داد: کرایو درمانی، لیزر درمانی، سوزاندن با جریان برق، داروهای موضعی و برداشتن با جراحی از روش‌های درمانی زگیل تناسلی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در روش کرایو درمانی که کمترین ضایعه را روی پوست باقی می‌گذارد ضایعه زگیلی با نیتروژن مایع منجمد می‌شود. میزان موفقیت این روش زیاد و عوارض آن اندک است. جای آن نیز به صورت لکه سفید باقی می‌ماند.


صفری‌نژاد درباره روش لیزر درمانی نیز گفت: از لیزر برای درمان ضایعات وسیع یا مواردی که ضایعه دچار شدت شده است، استفاده می‌شود. این روش نیاز به بی‌حسی موضعی یا بیهوشی ندارد و هزینه زیاد، نیاز به زمان طولانی برای ترمیم ضایعات لیزر شده، باقی ماندن جای ترمیم ضایعات لیزر شده به شکل التیام زخم و پراکنده شدن ذرات ویروس پاپیلوم انسانی در هوا از معایب لیزر به شمار می‌رود و به همین دلیل این روش درمانی توصیه نمی‌شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: سوزاندن با جریان برق موثرترین روش در از بین بردن ضایعات زگیل مانند است. البته دود ناشی از سوختن زگیل عفونی است و باید در مرکزی انجام شود که تجهیزات لازم برای خارج کردن دود و بخارات از محیط را داشته باشد. بیمار هر چقدر ضایعه داشته باشد در یک جلسه از بین می‌رود.

وی با اشاره به مراقبت‌هایی که بیمار باید بعد از برداشتن زگیل انجام دهد، افزود: بیمار باید مراقب باشد تا به نواحی دارای زگیل، ضربه وارد نشود چراکه ممکن است سبب خونریزی شود، زگیل‌ها به خودی خود عفونی هستند و باید از دست زدن به آنها خودداری کرد. همچنین خانم‌هایی که دارای زگیل‌های تناسلی‌اند باید حتما پاپ‌اسمیر شده و از نظر وجود ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)  در گردن رحم بررسی شوند.طبنا

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: