کد خبر: ۲۱۸۷۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۱ - ۱۱ دی ۱۳۹۷ - 2019January 01
با اجرای طرح تحول نظام سلامت، اقدام مهم دیگر در حوزه تجهیزات پزشکی، قیمت‌گذاری شفاف تجهیزات و ملزومات پزشکی بود
شفاآنلاین>سلامت>مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: طرح تحول سلامت علاوه بر اینکه قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی را شفاف کرد، مساله ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی را حل کرد.

به گزارش شفاآنلاین ، دکتر رضا مسائلی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در حوزه تجهیزات پزشکی با اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: دکتر هاشمی با درک صحیحی که از حوزه تجهیزات پزشکی در ارائه خدمات سلامت<Health> داشت، جایگاه این حوزه را به درستی شناسایی کرد و تجهیزات پزشکی را در موقعیت واقعی خود قرار داد.

وی با بیان اینکه پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت، کلیدواژه مستقلی با عنوان تجهیزات پزشکی در ادبیات حوزه سلامت و حتی در میان مقامات عالی رتبه کشور جایگاهی نداشت و رسمیتش را از حوزه دارو می گرفت،اظهارکرد: با اقدامات انجام شده در طرح تحول سلامت، حوزه تجهیزات پزشکی هویتی مستقل به خود گرفت. برای مثال، دکتر هاشمی با جدیت به مساله ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی<Medical Equipment> پرداخت و این کار را ممنوع اعلام کردند.

مسائلی افزود: مقام معظم رهبری همواره اعلام کردند که بیمار نباید رنجی جز رنج بیماری داشته باشد، بر همین اساس در طرح تحول نظام سلامت موضوع ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی برای همیشه حل شد.

فروش سودجویانه تجهیزات پزشکی، حکایتی که تمام شد

وی ادامه داد: پیش از آن، ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیازشان به ادبیاتی رایج در حوزه سلامت تبدیل شده بود اما با همت دکتر هاشمی این ادبیات تغییر کرد. در گذشته شاهد بودیم که همراهان بیمار باید برای تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی مورد نیازشان به خارج از بیمارستان ارجاع داده شوند و سودجویان هم به‌راحتی از نیاز و دردمندی بیماران سوء استفاده می کردند اما امروز دیگر چنین معضلی در بیمارستان‌های کشور وجود ندارد و حکایت ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان تمام شد.

مشاور وزیر بهداشت با اشاره به نامه وزیر بهداشت به معاون اول رییس جمهوری درباره ضرورت لحاظ کردن ملزومات پزشکی و مواد اولیه آن به عنوان کالاهای استراتژیک اظهار کرد: چنین اقدامی نشان از نگاه درست و به جای وزارت بهداشت به حوزه حساس تجهیزات پزشکی دارد.

مسائلی با اشاره به اینکه برای نخستین بار بودجه دو بخش دارو و تجهیزات پزشکی به‌طور مستقل نشان دار شده است، گفت: در نظر گرفته شدن سهم‌های مساوی از اعتبار ۵۰۰ میلیون دلاری صندوق توسعه ملی به دو حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نشان از اهمیت جایگاه تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت است.

شفافیت در قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در ادامه صحبت‌هایش به فرآیند قیمت‌گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی طی سال‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، اقدام مهم دیگر در حوزه تجهیزات پزشکی، قیمت‌گذاری شفاف تجهیزات و ملزومات پزشکی بود. از آنجایی که بعد از طرح تحول نظام سلامت مراکز درمانی ملزم به خریداری اقلام به پزشکی مورد نیازشان بودند، باید قیمت‌ها در این حوزه شفاف می‌شد.

بر همین اساس قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی برای اولین بار اتفاق افتاد و کارشناسان تجهیزات پزشکی شروع به بررسی قیمت‌های کالاها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز درمانی کردند.

مسائلی ادامه داد: در همین راستا سایت IMED.IR هم به عنوان رفرنس قیمت‌ها قرار گرفت تا بیماران دیگر به خارج از بیمارستان ارجاع داده نشوند بنابراین با استفاده از کارشناسی تخصصی کارشناسان تجهیزات پزشکی، قیمت‌های تجهیزات و ملزومات پزشکی بررسی شد و این قیمت‌ها در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت قرار گرفت.

کاهش قابل ملاحظه قیمت‌های تجهیزات پزشکی در طرح تحول سلامت

بنابر اعلام وبدا، وی در پایان با بیان اینکه بر همین اساس قیمت تجهیزات پزشکی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت، گفت: در این فرآیند ۲۷ هزار قلم ملزومات پزشکی روی سایت اداره کل تجهیزات پزشکی، قیمت‌گذاری شد و مرجع مراکز درمانی سراسر کشور قرار گرفت تا در خریدهایشان این قیمت‌های کارشناسی شده را مبنای کار خود قرار دهند. این اقدامات باعث شد که هزینه‌های سلامت به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابند.ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: