کد خبر: ۲۱۸۷۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۵ - ۱۱ دی ۱۳۹۷ - 2019January 01
یکی از عوامل اصلی تعریق زیاد پا‌ها که البته به راحتی قابل حل خواهد بود پوشیدن کفش‌های نامناسب است
شفاآنلاین>سلامت>تعریق بیش از اندازه پا‌ یکی از مشکلات آزادهنده‌ای است که در کنار خود فرد اطرافیان او را نیز کلافه می‌کند، در این بین برای حل هر مشکلی ابتدا باید آن را علت یابی کرد.

به گزارش شفاآنلاین، در این خبر به علل و عوامل احتمالی تعریق زیاد پا‌ها اشاره خواهیم کرد، توجه کنید که اگر به تنهایی و با درمان‌های خانگی قادر به کنترل این مشکل نیستید حتما باید به متخصص بیماری‌های پای مراجعه کنید.

کفش‌های نامناسب می‌پوشید

یکی از عوامل اصلی تعریق زیاد پا‌ها که البته به راحتی قابل حل خواهد بود پوشیدن کفش‌های نامناسب است. پا‌ عضوی مهم است و کفش‌ها نیز به دلیل تماس زیاد با پا‌ها بسیار مهم هستند، اما متاسفانه اکثر افراد اهمیتی که لازم است را به کفش و انتخاب آن نمی‌دهند.

اگر از کفش‌هایی با کیفیت پایین، جنس مصنوعی یا کفش‌های بسیار تنگ استفاه می‌کنید باید بدانید که به سلامت و بهداشت پا‌ها آسیب می‌زنید. انتخاب چنین کفش‌هایی مانع از هوا رسانی به پا‌ شده و جنس نامناسب و بی‌کیفیت کفش باعث افزایش تعریق آنها می‌شود. بهتر است کفش‌هایی با جنس خوب و طبیعی و اندازه مناسب انتخاب کنید. کفش‌های تنگ و نامناسب علاوه بر تعریق پا‌ها باعث بروز مشکلات دیگری مانند فرورفتگی ناخن<Nail> در گوشت پا می‌شود.

جوراب نامناسب می‌پوشید

استفاده از الیاف مصنوعی و پلاستیکی در بافت جوراب روز به روز در حال افزایش است. متاسفانه الیاف مصنوعی و نایلونی باعث افزایش دمای پا‌ها شده و عرق را بیشتر می‌کند. شاید چنین جنس‌هایی در زمستان مشکل زیادی ایجاد نکند. اما در هوای گرم یا در حین ورزش مشکلات زیادی به بار می‌آورند؛ بنابراین توصیه می‌شود از جوراب‌های نخی و مناسب استفاده کنید.

پاهایتان در کفش حبس می‌شود

بسیاری از افراد از صبح تا انتهای شب سرکار هستند و پاهایشان تمام روز در کفش حبس می‌شود. اگر نمی‌توانید از صندل یا کفش‌های راحتی استفاده کنید به احتمال زیاد با مشکل تعریق زیاد پا‌ها مواجه هستید.

بهتر است سعی کنید در طول روز (بعد از ظهر یا عصر) چند ساعت کفش‌ها را از پا بیرون بیاورید. از هر فرصتی برای استفاده از کفش‌های راحتی و صندل استفاده کنید. برای استراحت پا‌ها شب‌ها پاهایتان را داخل لگن آب گرم قرار دهید تا استراحت کنند.

تغذیه‌ نامناسب

شاید ندانید و یا باورتان نشود، اما برخی مواد غذایی باعث افزایش تعریق پا‌ها می‌شوند؛ در بین این مواد غذایی می‌توان به مواد غذایی تند، نوشابه‌های گازدار و کافئین اشاره کرد. اگر تعریق زیادی در ناحیه پا‌ها دارید چند هفته تا چند روز از مصرف این مواد غذایی اجتناب کنید. اگر پس از این مدت تغییر و بهبودی در تعریق پا‌ها حاصل شد مصرف این مواد غذایی را کاهش دهید.

مشکلی در سلامتی‌تان دارید

مشکلاتی مانند دیابت، بیماری‌های مربوط به دستگاه عصبی، مشکلات کبدی و یبوست باعث افزایش تعریق در ناحیه پا‌ها می‌شود. اگر با وجود اطمینان از کیفیت خوب کفش‌ها، جوراب‌ها و تغذیه‌تان باز هم پاهایتان زیاد عرق می‌کند، بهتر است نزد پزشک رفته و آزمایش دهید.

دچار هیپر هیدروز هستید

هایپرهیدروز یا تعریق زیاد وضعیتی است که باید با مداخله پزشک تشخیص داده شود. در این مشکل در غدد مولد عرق برخی نواحی بدن اختلالی وجود دارد و در این صورت بدون دلیل مشخصی تعریق زیادی تولید می‌شود. در برخی موارد جدی برای درمان و کنترل مشکل نیاز به مداخله دارویی وجود دارد، در برخی موارد بسیار حاد حتی جراحی‌های سرپایی نیز انجام می‌شود.

بهداشت را رعایت نمی‌کنید

یکی از رایج‌ترین عوامل تعریق زیاد عدم رعایت بهداشت است؛ اگر بهداشت پا را درست رعایت نکنید تعریق و بوی بد اجتناب ناپذیر می‌شود. برای مقابله با این مشکل لازم است پا‌ها را به خوبی شستشو دهید و به دقت خشک کنید. هر روز جوراب‌ها را عوض کرده و بشویید، می‌توانید از پودر تالک نیز برای جذب تعریق زیاد استفاده کنید.

مضطرب یا عصبی هستید

یکی از عوامل اصلی تعریق زیاد پا‌ها عوامل روحی است. در شرایطی که احساس ترس، استرس، اضطراب، عصبانیت و ... غلبه می‌کنید میزان تعریق بیشتر می‌شود؛ برای مقابله با این مشکل آرامش‌تان را حفظ کنید.

زمینه ژنتیکی دارید

در برخی مواقع تعریق زیاد پا‌ها به دلیل عوامل ژنتیکی رخ می‌دهد. اگر از اعضای خانواده‌تان افرادی بوده‌اند که از تعریق زیاد پا‌ها رنج برده‌اند احتمالا شما نیز به این مشکل دچار هستید. در اینصورت غیر از انتخاب محصولات بهداشتی و رعایت بهداشت کار دیگری از دستتان بر نخواهد آمد.

پاهایتان دچار باکتری شده است

پا‌ها به دلیل قرار گرفتن در کفش و محبوس بودن محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها هستند. اگر دچار قارچ ناخن هستید حتما از پماد مناسب برای مقابله با این مشکل استفاده کنید و یا به پزشک مراجعه کنید. درمان این مشکل می‌تواند تعریق زیاد پا‌ها را نیز کاهش دهد.yjc


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: