کد خبر: ۲۱۸۲۵۳
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۰ - ۰۶ دی ۱۳۹۷ - 2018December 27
به مردم توصیه می‌کنیم اصالت تمامی اقلام سلامت محور مصرفی خود به ویژه دارو، مکمل و اقلام آرایشی و بهداشتی وارداتی، را از طریق سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ استعلام کنند و هرگونه موارد عدم اصالت کالا را از طریق سامانه ۱۹۰ گزارش کنند
شفا آنلاین>سلامت>جهانپور گفت: سیاست سازمان غذا و دارو بر افزایش اطلاع رسانی تخلفات و هشدار برای فرهنگ سازی تهیه کالا‌های سلامت محور است.

به گزارش شفا آنلاین، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: یکی از اقدامات و مولفه‌های موثر که در کنار نظارت و بازرسی‌های سازمان غذا و دارو می‌تواند راهگشا باشد، گزارش‌های مردمی مبنی بر تخلفات در حوزه توزیع کالا‌های سلامت محور از جمله گزارش موارد و محال ارائه کالا‌های جعلی، تقلبی یا قاچاق است.

وی افزود: به مردم توصیه می‌کنیم اصالت تمامی اقلام سلامت محور مصرفی خود به ویژه دارو، مکمل و اقلام آرایشی و بهداشتی وارداتی، را از طریق سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ استعلام کنند و هرگونه موارد عدم اصالت کالا را از طریق سامانه ۱۹۰ گزارش کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: به دنبال پیگیری گزارش‌های مردمی در هفته‌های اخیر، گزارشی از یک داروخانه شبانه‌روزی در شهر تهران مبنی بر ارائه یک مکمل بانام ویگارکس VIGRX واصل شد که اصالت آن در سامانه تائید نشده بود.

وی تصریح کرد: بر این اساس بازرسان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی داروخانه مذکور را مورد بازرسی قرار داده و ۱۲۴ بسته از مکمل مذکور را از این داروخانه کشف کردند که فاقد فاکتور بوده و اصالت هیچ‌کدام نیز در سامانه تائید نشده بود، همچنین تیمی مشترک از بازرسان سازمان غذا و دارو، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی ایران در هفته گذشته به شرکت واردکننده این مکمل دارویی مراجعه کردند که متاسفانه مقادیری بالا از انواع مکمل‌های بسته‌بندی‌شده در طبقه همکف ساختمان مذکور مشاهده شد.

جهانپور ادامه داد: در بررسی دقیق‌تر فاکتور‌های صادره، شرکت پخش صادرکننده فاکتور هم بازرسی شد که پس از بررسی اسناد و مدارک موجود در سیستم نرم‌افزاری شرکت و اظهارات مدیرعامل شرکت پخش، مشخص شد برگ خرید‌های صادرشده، صوری بوده است.

وی گفت: پس از هماهنگی با معاون دادستان و سرپرست دادسرای ناحیه ۱۹ جرائم پزشکی، بازرسان سازمان غذا و دارو به‌اتفاق تیم اعزامی از کلانتری، از طبقات مختلف ساختمان این هلدینگ واردکننده بازدید کردند و حجم انبوه مکمل‌های تاریخ گذشته، تجهیزات تولید و الصاق برچسب اصالت تقلبی و بدون مجوز، ادوات پاک کردن تاریخ انقضاء مکمل‌ها و چاپ مجدد تاریخ‌مصرف، مقادیر زیادی اقلام دارویی و مکمل فاقد مجوز، وجود فاکتور‌ها و اسناد فروش مستقیم مکمل‌های دارویی به داروخانه‌ها که خلاف قوانین و مقررات و ضوابط وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروست، مقادیر زیادی جعبه‌های خالی دارو و مکمل و برچسب‌های تقلبی و غیره کشف شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: اقلام این شرکت با دستور معاون دادستان توسط بازرسان سازمان غذا و دارو حضور مأموران انتظامی پلمب و پرونده برای برخورد قانونی به مراجع ذی‌صلاح قضایی ارجاع شد.

 وی با تقدیر از اقدامات و همراهی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی، اظهار داشت: اهتمام سازمان غذا و دارو بر برخورد جدی با متخلفینی است که سلامت عمومی جامعه را قربانی مطامع شخصی خود می‌کند و در این زمینه هیچگونه تساهل و تسامحی صورت نخواهد گرفت.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: