کد خبر: ۲۰۵۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - 2018August 09
طبق گزارش جهانی در سال 2012 غرق‌شدگی سومین عامل مرگ در کودکان زیر 15 سال بعد از بیماری‌های سل و سرخک و جزء 10 عامل اصلی مرگ در افراد زیر 25 سال است؛ در دنیا بیشترین غرق‌شدگی در حوضچه و سپس در آبگیر اتفاق می‌افتد و غرق‌شدگی در دریا و دریاچه 7 درصد کل مرگ‌های ناشی از غرق‌شدگی در دنیا را تشکیل می دهد
شفا آنلاین>اجتماعی>حوادث>معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، غرق‌شدگی در سواحل کشور را یک مشکل بهداشتی دانست و از فوت 128 نفر بر اثر غرق‌شدگی در سال 96 خبر داد.

به گزارش شفا آنلاین: علیرضا مغیثی گفت: طبق گزارش جهانی در سال 2012 غرق‌شدگی سومین عامل مرگ در کودکان زیر 15 سال بعد از بیماری‌های سل و سرخک و جزء 10 عامل اصلی مرگ در افراد زیر 25 سال است؛ در دنیا بیشترین غرق‌شدگی در حوضچه و سپس در آبگیر اتفاق می‌افتد و غرق‌شدگی در دریا و دریاچه 7 درصد کل مرگ‌های ناشی از غرق‌شدگی در دنیا را تشکیل می دهد.

وی افزود: الگوی غرق‌شدگی در سه استان شمالی کشور بسیار متفاوت با سایر مناطق است. در این مناطق خانواده‌هایی که برای گذراندن تعطیلات و به قصد تفریح به شمال کشور سفر می‌کنند به طور ناخود آگاه درگیر این پدیده می‌شوند.

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر گفت: هر سال تابستان آمار کسانی که در اثر غرق‌شدگی جان خود را از دست داده‌اند، مرتب از رسانه‌ها پخش می شود اما شاید بسیاری ندانند که خطر غرق‌شدگی فقط در سواحل‌ شلوغ و مناطق طرح سالم‌سازی دریا نیست بلکه بیشترین موارد غرق‌شدگی در مناطق خارج از طرح دریا و در مناطق خلوت و شنا ممنوع و یا در زمان‌هایی که دریا طوفانی بوده رخ می‌دهد.

مغیثی افزود: متأسفانه تعداد زیادی از هموطنان که برای شنا<Swim> و تفریح وارد آب می‌شوند به دلیل آشنا نبودن به فن شنا در دریا و رودخانه با جریان تند آب و پدیده‌های خاصی مانند جریانهای شکافنده Rip Currents روبرو و در اینگونه موارد غرق می‌شوند.

وی ادامه داد: بر اساس ثبت‌های موجود، کل تعداد غرق‌شدگان در سال گذشته، 530 نفر بوده است که متأسفانه 128 نفر از آنها فوت شدند. ا ز نظر جنسیت، از کل کسانی که دچار حادثه غرق‌شدگی شدند، 73.4 درصد مرد و 26.6 درصد زن بودند و از کل فوت‌شدگان این حادثه 82.03 درصد مرد و 17.97 درصد زن بودند.

مغیثی بیان کرد: 60 درصد از قربانیان غرق‌شدگی در سال 96، زیر 30 سال سن داشتند و 11 درصد از آنان، زیر 10 سال بودند. در آمارهای جهانی گفته می‌شود که غرق شدگی دومین عامل مرگ در سن یک تا 14 سال در اثر آسیب‌های غیرعمدی است.

وی افزود: رقم مرگ در محدوده سنی زیر 15 سال ناشی از غرق‌شدگی در شمال کشور با توجه به ثبت‌های موجود 21 نفر بوده است که 16.41 درصد موارد مرگ را تشکیل می‌دهد.

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: تعداد کسانی که در محدوده سنی 15 تا 30 سال فوت شده‌اند، 59 نفر بوده است که حدود 46.09 درصد موارد مرگ را شامل می‌شود.

وی افزود: از کل موارد غرق‌شدگان، در محدوده خارج طرح دریا 16.79 درصد فوت شدند و 63.02 درصد با احیا نجات یافتند.

مغیثی گفت: 90 درصد بیشترین موارد غرق‌شدگی در گروه سنی 25 تا 30 سال و بیشترین مرگ ناشی از غرق‌شدگی در همان گروه سنی بوده است. از کل غرق‌شدگان 14.53 درصد در محدوده داخل طرح غرق شدند و 79.81 درصد حوادث در محدوده خارج طرح بوده است.آنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: