کد خبر: ۱۹۱۷۲۷
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - 2018April 12
طبق آمار منتشره شده ۷ درصد از دانشجویان کشور مواد مخدر مصرف می‌کنند که از این میان ۳.۶ درصد به گُل اعتیاد دارند
شفاآنلاین>سلامت>یک روانپزشک درباره ماده مخدر گُل و مهم‌ترین عوارضی که مصرف آن بر جسم و روان افراد دارد، توضیحاتی داد.

به گزارش شفاآنلاین،طبق آمار منتشره شده ۷ درصد از دانشجویان کشور مواد مخدر مصرف می‌کنند که از این میان ۳.۶ درصد به گُل اعتیاد دارند؛ برای بررسی عوارضی که این ماده مخدر بر جسم و روان افراد دارد با علیرضا نوروزی روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت‌وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

گُل چیست؟

علیرضا نوروزی روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد  درباره گُل اظهار کرد: گُل نامی عامیانه برای نوعی از حشیش یا کانابیس است؛ ماده موثر موجود در گُل ترکیبی به نام تتراهیدروکانابینول (THC) است، این ماده مخدر در مقایسه با حشیش تتراهیدروکانابینول بیشتری دارد.

تصور اشتباه جوانان عامل مصرف گُل

وی بیان کرد: متاسفانه امروزه جوانان تصور می‌کنند که گُل ماده مخدری کم خطر است و در مقایسه با متامفتامین (متیل آمفتامین) یا شیشه عوارض کمتری دارد، بنابراین نسبت به این ماده مخدر گرایش بیشتری نشان می‌دهند.

این روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد افزود: متاسفانه امروزه گُل به شکل‌ها و اسم‌های جدیدی وارد بازار می‌شود؛ در برخی از کشور‌ها هم مصرف کانابینوئید‌ها قانونی شده است.
آیا مصرف گُل اعتیاد می‌آورد؟

نوروزی درباره اینکه آیا مصرف گُل اعتیاد می‌آورد یا خیر، گفت: افرادی که گُل مصرف می‌کنند پس از مدتی مجبور می‌شوند که این ماده مخدر را به صورت منظم استعمال کنند، بنابراین مصرف گل اعتیادآور است.

وی درباره افرادی که اعتیاد به مصرف گُل دارند، تاکید کرد: اشخاصی که نسبت به این ماده مخدر اعتیاد دارند اگر گُل را مصرف نکنند دچار علائمی همچون تنش عصبی، تحریک پذیری، بی‌قراری، عصبی شدن و میل و وسوسه شدید برای تهیه و مصرف آن می‌شوند؛ افرادی که به شکل روزانه گُل را مصرف می‌کنند کنترل خودشان را نسبت به این ماده مخدر از دست می‌دهند.

مهم‌ترین عوارض روانی ناشی از مصرف گُل

این روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد تصریح کرد: بررسی‌های انجام شده در مورد حشیش نشان می‌دهند که افرادی که این ماده مخدر را مصرف می‌کنند به ویژه اشخاصی که در سنین زیر ۲۱ سال استعمال حشیش را آغاز کرده اند، احتمال اینکه به جنون مبتلا شوند ۲ تا سه برابر افرادی است که حشیش مصرف نمی‌کنند.

نوروزی اظهار کرد: ۲ فرآیند مهاجرت سالم نورونی و هرس شدن سیناپسی در روند تکامل مغز نقش دارند؛ (به محل اتصال و ارتباط بین ۲ سلول عصبی سیناپس گفته می‌شود که بیشترین حجم سیناپس‌ها در مغز در سن ۲ سالگی است.)

وی بیان کرد: مصرف حشیش در عملکرد سلول‌های عصبی و انتقال پیام‌ها تداخل ایجاد می‌کند بنابراین فرد مصرف کننده مستعد ابتلا به طیف اختلالات روانشناسی و حالت‌هایی مانند بی‌انگیزگی و بی‌علاقگی می‌شود.

این روانپزشک مرکز ملی مطالعات ملی اعتیاد افزود: افراد به شکل طبیعی تا حدی هرس شدن سیناپسی را در مغزشان دارند؛ به عبارتی اگر اشخاص به کمک مهارت‌های یادگیری از سیناپس‌های مغز استفاده کنند، آنها تقویت می‌شوند و در صورتی که از سیناپس‌های مغز استفاده نکنند آنها از بین می‌روند.

نوروزی گفت: افرادی که حشیش مصرف می‌کنند اغلب رفتار‌های هدفمند خود را رها می‌کنند، همچنین دامنه ابراز عواطف در این اشخاص نسبت به افرادی که حشیش مصرف نمی‌کنند کاهش پیدا می‌کند.

مهم‌ترین عوارض جسمانی ناشی از مصرف حشیش

وی درباره مهم‌ترین عوارض جسمانی ناشی از مصرف حشیش افزود: مصرف حشیش باعث کاهش میزان هورمون‌های مردانه می‌شود، استفاده از این ماده مخدر در رشد سالم عضلات و استخوان‌ها اختلال ایجاد می‌کند؛ مصرف حشیش حتی می‌تواند موجب بزرگترین سینه‌ها در مردان شود.

مهم‌ترین راهکار‌های ترک اعتیاد به گُل

این روانپزشک مرکز ملی مطالعات ملی اعتیاد تاکید کرد: ترک گُل نیازمند مداخلات روانشناختی است البته اگر مشکلات روانپزشکی هم وجود داشته باشد دارو می‌تواند تا حدی موثر واقع شود؛ افراد برای ترک اعتیاد به گُل باید به روانشناسان مجرب و ماهر مراجعه کنند.

نوروزی درباره میزان موفقیت در ترک اعتیاد به مواد مخدر یادآور شد: افرادی که اعتیاد سنگین به مواد مخدر دارند در یک اقدام به ترک میزان موفقیتشان حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد بوده و اشخاصی که اعتیاد سبک به مواد مخدر دارند میزان موفقیتشان می‌تواند تا حدود ۵۰ هم درصد باشد؛ افرادی که در ترک اعتیاد به مواد مخدر دچار لغزش می‌شوند نباید دلسرد و ناامید باشند، زیرا یک بار لغزش در ترک اعتیاد یک تجربه یادگیری است که به فرد در ترک نهایی کمک می‌کند.
برچسب ها: سلامت ، گل ، روانپزشک ، اعتیاد
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: