کد خبر: ۱۷۶۶۴۲
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۰ - ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 06
در پی راهپیمایی طولانی با پدید آوردن التهاب در کف پا، این خار برانگیخته شده و با رسوب کلسیم برجستگی بیشتری یافته و دردناک می‌شود
شفاآنلاین>سلامت> خار پاشنه یا خار زیرین پاشنه یکی از ریشه‌های برجسته دردهای پیرامون پاشنه است که خود این خار در حالت سرشتی، به گونه برجستگی استخوانی کوچکی درمحل چسبندگی آرنگ کف پا Plantar Fascia به استخوان پاشنه است.

به گزارش شفاآنلاین، در پی راهپیمایی طولانی با پدید آوردن التهاب در کف پا، این خار برانگیخته شده و با رسوب کلسیم برجستگی بیشتری یافته و دردناک می‌شود.

این خار در عکسبرداری پرتو ایکس از پاشنه به روشنی آشکار می‌شود و خار پشتی پاشنه در بخش پشت پاشنه و در جای چسبیدن تاندون آشیل پدید می‌آید و با اینکه کمتر از خار زیرین دیده می‌شود ولی در پی فشارهای پدید آمده و پیاده روی دراز و نیز در برخی بیماری‌ها دردناک می‌شود.

نشانه‌ها

نشانه‌های بیماری(Sickness) به گونه درد زیر پاشنه پا در آغاز راه رفتن، به‌ویژه درد‌های صبحگاهی رخ می‌دهد. در واقع درد در زیر پاشنه مهمترین علامت این بیماری است. درد در صبح وقتی از رختخواب بلند میشویم در چند قدم اول بیشتر است. یا بعد از مدتی نشستن و یا رانندگی وقتی بلند شده و شروع به راه رفتن می‌کنیم در چند قدم اول درد شدید است ولی بعد از چند دقیقه یا کمتر، شدت درد کم شده یا از بین می‌رود. گاهی درد در حین راه رفتن و دویدن ایجاد می‌شود ولی در اکثر اوقات شدت درد بعد از راه رفتن است.

تشخیص(Diagnosis) این بیماری با صحبت پزشک با بیمار و معاینه است و نیازی به بررسی پاراکلینیکی ندارد. در معاینه فشار به زیر پاشنه در ناحیه‌ای که به سمت داخل پاشنه نزدیکتر است موجب احساس درد می‌شود.

درمان

درمان این بیماری آرامش و مراقبت در راه رفتن، بهره‌گیری از کفی ویژه خار پاشنه مختص هر بیمار، پوشیدن کفش طبی (دارای سه تا پنج سانتیمتر پاشنه) و تجویز داروهای ضد التهاب است. با دنبال داشتن درد، تزریق داروهای کورتیکواستروئید در کف پا یا جراحی بیماری را درمان می‌کند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: