کد خبر: ۱۷۶۶۴۰
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۰ - ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 06
این بیماری یکی از مشکلات شایع چشم پزشکی است و در ۴٪ موارد در گروه سنی اطفال و بزرگسالان دیده می‌شود
شفاآنلاین>سلامت> هرگونه انحراف از هم‌راستایی صحیح چشم‌ها لوچی یا استرابیسم است، انحراف چشم یعنی عدم هماهنگی حرکت عضلات چشم یا عدم توانایی تمرکز بین دو چشم که باعث می‌شود چشم‌ها در جهات متفاوتی قرار بگیرند.

به گزارش شفاآنلاین، این بیماری یکی از مشکلات شایع چشم پزشکی است و در ۴٪ موارد در گروه سنی اطفال و بزرگسالان دیده می‌شود. انحراف چشم، نوعی مشکل چشمی‌است که در آن چشم‌ها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر دارند و نگاه آنها به جهات مختلف است.

انحراف چشم ممکن است واضح بوده و یا آنکه صرفا بعضی اوقات وجود داشته باشد. در انحراف چشم، در حالی که یک چشم به سمت جلو نگاه می‌کند، چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا و یا پایین می‌چرخد.

بعضی اوقات چشم چرخیده به وضعیت اصلی و مستقیم برگشته و برعکس چشم مستقیم از موقعیت خود خارج می‌شود. استرابیسم در کودکان(children) شایع بوده ولی ممکن است در سنین بالاتر نیز دیده شود.

تنبلی چشم در اثر انحراف چشم

قرارگیری طبیعی چشم‌ها در طی دوران کودکی، امکان تکامل دید مناسب این سنین را فراهم می‌سازد. قرارگیری غیر طبیعی مانند آنچه در استرابیسم دیده می‌شود، سبب کاهش دید یا آمبلیوپی (تنبلی چشم) خواهد شد.

مغز تصویر چشم بهتر را تشخیص داده و تصویر چشم ضعیف تر یا آمبلیوپیک را حذف می‌کند. این موضوع تقریبا در نیمی‌از کودکان مبتلا به استرابیسم اتفاق می‌افتد.

آمبلیوپی را می‌توان با بستن چشم بهتر و تقویت و بهبود بینایی چشم ضعیف‌تر، درمان کرد. اگر آمبلیوپی در همان سال‌های نخست زندگی تشخیص داده شود، درمان آن اغلب موفقیت‌آمیز خواهد بود ولی در صورتی که درمان آن به تاخیر افتد، آمبلیوپی یا افت دید وضعیتی دایمی‌پیدا خواهد کرد. قاعدتا هر قدر آمبلیوپی زودتر درمان شود، دید بهتری تامین خواهد گردید.

انواع استرابیسم

ممکن است یک یا هر دو چشم به داخل (چشم‌های ضربدری یا ایزوتروپی) یا خارج (چشم نهنگ یا اگزوتروپی) بچرخند. به ندرت انحراف چشم‌ها به صورت بالا و پایین است. نوعی از انحراف چشم بصورت مخفی است و با حذف دید دو چشمی‌(بستن یک چشم) مشخص می‌شود که به استرابسیسم مخفی یا هتروفوریا معروف است. استرابیسم آشکار را هتروتروپی یا تروپی می‌گویند. ایزوتروپی شایعترین نوع استرابیسم است.

علایم شایع

ناهماهنگی حرکات چشم‌ها (در بعضی موارد تنها در موقع نگاه کردن به جهت‌های خاصی، قابل مشاهده است)، دوبینی (گاهی)، دید با تنها یک چشم همراه با فقدان درک عمقی، خستگی چشم از علل عمده ایجاد این عارضه است.

درمان

اهداف درمان استرابیسم، حفظ دید، مستقیم کردن چشم‌ها و بازگرداندن دید دو چشمی‌است. بسته به علت استرابیسم، درمان(Treatment) ممکن است به صورت تجویز عینک، جراحی کاتاراکت یا اصلاح سایر علل زمینه ای ایجاد انحراف و یا تغییر دادن موقعیت عضلات نامتعادل چشم باشد.

بعد از انجام یک معاینه کامل چشمی، شامل مطالعه دقیق قسمت‌های داخلی، چشم پزشک درمان مناسب اپتیکی، طبی یا جراحی را انتخاب خواهد کرد. اغلب بستن چشم بهتر جهت تقویت بینایی چشم آمبلیوپیک نیز ضروری خواهد بود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: