کد خبر: ۱۰۴۲۵۱
تاریخ انتشار: ۰۳:۱۵ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ - 2016April 13
شفا آنلاین>اجتماعی> آخرین جزییات پرونده کارواش سعادت‌آباد، حکایت از اخراج سه نفر از ماموران شهربان و شکایت خصوصی از ١٦ نفر دیگر دارد.
به گزارش شفا آنلاین،حالا به گفته مدیرعامل شرکت شهربان شهرداری، این ١٦ نفر با قرار وثیقه آزاد هستند. ابوالقاسم چیذری اینها را در نشست خبری روز گذشته اعلام کرد. زمانی که سرانجام پرونده کارواش سعادت‌آباد سوال خیلی از خبرنگاران بود. پرونده‌ای که نیمه‌های بهمن‌ماه ‌سال گذشته در پی برخورد فیزیکی میان ماموران شهربان و مسئولان و کارگران کارواش بزرگ دریا تشکیل شد؛ اتفاقی که به گفته شهرداری به‌دلیل تخلف کارواش رخ داد.

مدیرعامل شرکت شهربان شهرداری در این‌باره توضیحات بیشتری داد: «ما با نفس اتفاقی که در کارواش رخ داد، موافقیم چرا که قانونی بود، اما روش آن را تایید نمی‌کنیم. در آن محل برخورد با متصرف طبق قانون انجام شد اما روش، نواقصی داشت که درحال پیگیری آن هستیم.


در فیلمی که از این کارواش منتشر شد، سه نفر از نیروهای ما شناسایی شدند که چماق به دست بودند. این سه نفر به‌دلیل رفتار غیرحرفه‌ای اخراج شدند، مابقی افراد که ١٦ نفر هستند به دادسرای ناحیه ٧ دعوت شدند و توضیحاتی از آنها خواسته شد.» به گفته او این ١٦ نفر در پی اتهامی که از سوی مسئولان کارواش به آنها منتسب شده با قید وثیقه آزاد هستند: «مسئولان کارواش مدعی شدند که این ماموران از گاوصندوق سرقت کرده‌اند، درحالی‌که فیلم‌ها نشان می‌دهد که سرقت در روز از این کارواش صورت گرفته درحالی‌که حادثه شب رخ داد.» او تاکید کرد: «در حادثه کارواش سعادت‌آباد، نیروهای ما آسیب بیشتری دیدند اما در کلیپ منتشر شده ضدونقیض‌هایی وجود دارد.»  او در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره این‌که ماموران این شرکت در حوادث مشابه باید چه واکنشی از خود نشان دهند؟ تاکید کرد: «ما باید در این‌گونه حوادث، تقابل حرفه‌ای داشته باشیم، معمولا هم در اکیپ‌های ما یک نفر از ماموران انتظامی وجود دارد.


متاسفانه در این حوادث مردم هم تحریک می‌شوند و احساس می‌کنند مامور شهرداری کار اشتباهی انجام داده است.» چیذری ادامه داد: «چماق ابزار ما نیست، اما اگر کسی به مامور ما حمله کند، مامور ما دفاع می‌کند. باتوم و گاز اشک‌آور ابزار ماموران ما است، اما ما نمی‌خواهیم از این ابزار استفاده کنیم.»  او به برگزاری دوره‌های آموزشی برای شهربان‌ها اشاره کرد: «ما از آذرماه‌ سال گذشته که معبربانی را تحویل گرفتیم، سه دوره آموزشی رفتار حرفه‌ای برای ماموران این شرکت برگزار کردیم. قرار است هر نیرو هم به مدت سه ماه دوره آموزشی را طی کند.»


برخورد با شهربان‌های متخلف، موضوع دیگری بود که چیذری به آن اشاره کرد: «ما در شرکت شهربان شهرداری، کمیته انضباطی داریم که تمام نکته‌ها را به ماموران یادآور می‌شود. همین کمیته از زمانی که معبربانی وارد سازوکار این شرکت شد، نزدیک به ٣٠٠ معبربان را اخراج کرد.» مدیرعامل شرکت شهربان شهرداری در ادامه به برخورد با دستفروشان و بساط‌گستران هم اشاره کرد: «ما برخورد با سد معبر را مورد توجه قرار دادیم. بازارچه‌هایی هم در همین راستا راه‌اندازی کردیم و افرادی که در کار تولید و فروش محصولات ایرانی هستند، در این بازارچه‌ها فعالیت خواهند کرد. کسانی که کالاهای چینی و غیرمعمول می‌فروشند، اجازه کار در این بازارچه‌ها را ندارند.» به گفته او، شهربان‌ها و معبربان‌ها با افراد قانون‌شکن برخورد می‌کنند. ممکن است در لایه‌های پایین، افراد نیازمندی وجود داشته باشند اما هدف ما افراد پشت پرده هستند که به‌طور قطع از آنها شکایت می‌شود و تحویل مراجع قضائی می‌شوند.»


برخورد با ٦٥٠ ساخت‌وساز غیرمجاز در تعطیلات نوروز
مدیرعامل شرکت شهربان شهرداری گزارشی از برخوردهایی که ماموران این شرکت در تعطیلات نوروز انجام داده‌اند هم ارایه کرد: «در تعطیلات نوروز، ما از ٦٥٠ ساخت‌وساز غیرمجاز پیشگیری کردیم و٦٠ مورد تخریب را در ساخت‌وسازهای غیرمجاز داشتیم.» خبرنگاری از چیذری درباره مناطقی که این تخلف‌ها در آن رخ داده، پرسید که پاسخ شنید: «بیشتر این تخلف‌ها در حریم‌های جنوبی شهر تهران رخ داده و حریم‌های شمالی مصون بود.


متاسفانه این ساخت‌وسازها در پی اختلاف میان فرمانداری و شهرداری ایجاد شده ‌است.» در ادامه این نشست خبری، خبرنگار دیگری درباره نحوه ورود شهربان‌ها و معبربان‌ها برای جلوگیری از ساخت‌وساز یا برخورد با دستفروشان پرسید. چیذری با بیان این‌که کارشناس ناحیه مربوطه شهرداری به نحوه کار و ورود شهربان به ماجرا آمریت دارد، ادامه داد: «عوامل ما بدون اجازه این کارشناس به ماجرا ورود پیدا نمی‌کنند. در مورد اتفاقاتی مانند برخورد با متکدیان، موضوع کمی متفاوت است. اگر تکدی‌گری محرز شود، جرم است اما اکنون پدیده جدیدی وجود دارد که طی آن متکدیان کار خود را سرچهارراه‌ها انجام می‌دهند اما زمانی که ماموران ما را می‌بینند دستمال یا کالای دیگری را نشان می‌دهند و عنوان می‌کنند که دستفروش هستند. ما درباره این موضوع کمی با دادسرای ناحیه ٧ اختلاف داریم. در همین زمینه هم کارگروهی را تشکیل دادیم تا متکدیان واقعی را شناسایی کنیم.» در این نشست خبری درباره مدت اجرای برنامه‌های ماموران شرکت شهربان هم پرسیده شد: جمع‌آوری دستفروشان تنها برای مدت کوتاهی مانند شب عید انجام می‌شود یا طولانی‌مدت است؟ چیذری در توضیح این موضوع گفت: «‌سال گذشته نخستین سالی بود که مناطق ١٥ خرداد، هفت تیر، تجریش و چهارراه امیراکرم خالی از دستفروش بود، البته ما تعدادی از افراد پشت پرده این دستفروشی‌ها را شناسایی کرده‌ایم و قرار است تمام این مناطق ساماندهی شود.» او درباره رفتارهای هیجانی برخی از ماموران شهربان و معبربان هم توضیح داد: «ما هفته‌ای یک‌بار در روزهای پنجشنبه و جمعه برای این ماموران کلاس‌های کنترل خشم و مدیریت هیجان برگزار می‌کنیم تا در برخوردها، اتفاق ناگواری رخ ندهد.»
چیذری در ادامه این نشست از برخورد با متخلفان بساط‌گستر که باند نوبرفروشی راه انداخته بودند، خبر داد: «ما در بررسی‌های خود متوجه شدیم که باندی با عنوان نوبرفروشی فعالیت می‌کنند. در ادامه تحقیقات هم به شخصی برخوردیم که اطراف کهریزک زندگی می‌کند و ٥٠ تا ٦٠ چرخ‌دستی جدید دارد. او این چرخ‌دستی‌ها را به مبلغ ٣‌میلیون تومان در اختیار فروشنده‌ها قرار می‌دهد و روزانه هم از آنها مبلغی می‌گیرد. ما این فرد را تحت عنوان خیابان‌فروش شناسایی و از او شکایت کرده‌ایم.»شهروند

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: