کد خبر: ۳۳۲۷۲۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - 2023September 26
بازار مسکن این روزها در سکوت خبری و رپرتاژهای وزارت مسکن از کاهش قیمت ها(!) رکورد‌ها را جابه‌جا می‌کند و دیگر میانگین قیمت متری صد میلیون تومان برای واحد‌های مسکونی رقمی به حساب نمی‌آید.
شفا آنلاین>اقتصادی>در سال‌های اخیر سهم‌خواهی مسکن از سبد هزینه‌ای خانوار با رشد افسارگسیخته‌ قیمتی که اتفاق افتاده‌است، بیشتر شده‌است؛ بنابر گزارش مرکز آمار ایران در اردیبهشت ماه 1402 سهم مسکن  از سبد هزینه خانوارهای ایرانی به ۳۶ درصد و سهم تهرانی‌ها به حدود ۵۰ درصد رسیده است و حتی هستند مستاجرانی که آخرهر ماه دستمزد خود را تمام و کمال به حساب صاحبخانه خود واریز می‌کنند.

به گزارش شفا آنلاین:از زمانی که بمب خبری منفجر شد و میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به صد میلیون تومان رسید، بازار مسکن در سکوت خبری به سر می‌برد؛ سکوت خبری که رشد قیمت‌ها در این بازار را آسان‌تر کرده‌است.

جهش ماهیانه ۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومانی قیمت مسکن

بررسی فایل‌های یکی از مشاوران املاک شهر تهران در بازه زمانی 5 ماهه تا انتهای مرداد ماه 1402 حاکی از آن است که در ماه‌های اخیر جهش قیمتی زیرپوستی در بازار مسکن اتفاق افتاده‌است و به صورت میانگین، قیمت مسکن در پایتخت ماهانه متری 4 میلیون و 800 هزار تومان رشد داشته‌است.

همچنین در این بازه زمانی5ماهه قیمت مسکن در پایتخت به صوت کلی 22 درصد و یا متری24 میلیون تومان رشد داشته‌است.

خانه در این منطقه از تهران ۴۶ درصد گران شده‌است

در این میان برخی از مناطق پایتخت رشد قیمتی بیشتر و برخی دیگر رشد قیمتی کمتری را تجربه کردند؛ بررسی فایل‌های تعدادی از مشاوران املاک پایتخت در بازه زمانی 5ماهه حاکی از آن است که میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه گیشا از 116 میلیون تومان در فروردین ماه 1402، امروز به 170 میلیون تومان رسیده‌است و خانه‌های مسکونی این منطقه در این بازه زمانی رشد قیمتی بیش از 46 درصدی و یا متری 54 میلیون تومانی را تجربه کرده‌اند.

هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه ۲۲۰ میلیون تومان می‌ارزد

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ فایل‌های مشاوران املاک میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه ایوانک تهران به 220 میلیون تومان رسیده‌است و واحد‌های مسکونی این منطقه از فروردین ماه تا امروز، 16.4 درصد، گران شده‌اند و به عبارتی هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه در بازه زمانی 5 ماهه متری 31 میلیون تومان گران شده‌است.

خانه‌های غرب تهران چقدر گران شدند؟

از دیگر مناطق غربی تهران نیز، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه طرشت از 85 میلیون تومان در فروردین ماه، امروز به 100 میلیون تومان رسیده‌است و واحد‌های مسکونی این منطقه رشد قیمتی 17 درصدی و یا متری 15 میلیون تومانی را پشت سر گذاشته‌اند.

میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در باغ‌فیض نیز از 101 میلیون تومان در فروردین ماه، امروز به 117 میلیون تومان رسیده‌است و واحد‌های مسکونی این منطقه در این بازه زمانی رشد قیمت متری16 میلیون تومانی و یا 15.8 درصدی را تجربه کردند.

در جنت آباد شمالی نیز رشد قیمت‌ها چشمگیر بوده‌است، به طوری که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه از 102 میلیون تومان در فروردین ماه 1402، امروز به 110 میلیون تومان رسیده‌است و رشد قیمتی 7.8 درصدی و یا متری 8 میلیون تومانی برای خانه‌های این منطقه رقم خورده‌است.

قیمت مسکن

معضل عادی‌سازی به جان جامعه و مسئولین افتاده‌است

در سال‌های نه چندان دور مردم ما حتی در جنوب شهر هم در خانه‌هایی با حیاط‌های بزرگ، حوض آبی رنگ وسط آن و با سبک و سیاق سنتی ایرانی سکونت داشتند، اما با سر به فلک کشیدن میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی، پایتخت شاهد رویداد‌های عجیب اقتصادی-اجتماعی است؛ از پشت‌بام‌ خوابی گرفته تا کانکس‌خوابی و حتی اتوبوس خوابی.

از طرف دیگر رشد چراغ خاموش قیمت‌ها در بازار مسکن نیز حاکی از معضل عادی‌سازی شرایط دارد؛ معضلی که در آن همان‌طور که چشم‌ها به کارتن‌خواب‌ها و زباله‌گردها عادت کرده‌است به تیتر یک اخبار جهش قیمت مسکن نیز عادت کرده‌است./دیده بان

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: