کد خبر: ۲۶۵۰۳۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - 2020September 26
تابلو شهدای فاجعه منا اثر بدرالسماء که در مراسم آیین افتتاح پایگاه مقاومت بسیج شهید رکنآبادی در فرهنگسرای ملل رونمایی شد در نزدیکی ساختمان سازمان حج و زیارت نقاشی دیواری می‌شود.
شفاآنلاین>اجتماعی> نقاشی رضا بدرالسماء برای شهدای منا با عنوان «شهدای فاجعه منا» به پیشنهاد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با همکاری سازمان زیباسازی به‌زودی بر روی یکی از دیوارهای نزدیک سازمان حج و زیارت به شکل دیوار نگاره نقاشی می‌شود.

نقاشی دیواری مظلومیت شهدای منا که با تکنیک گواش و آبرنگ نقاشی شده بیانگر یکی از تلخ‌ترین اتفاق‌های تاریخ جهان اسلام است و گامی مهم در جهت نمایان ساختن بی‌کفایتی آل‌سعود با استفاده از ابزار هنر است.

 به گزارش خبرآنلایناین اثر که حدود ۲۰۰ زائر درآن وجود دارد، برگرفته از نقوش و طرح‌های ایرانی است. در این اثر رنگ‌های گرم به‌وفور استفاده شده که تداعی تشنگی زائران خانه خدا و خوف و رجای ناشی از این فاجعه است. همچنین از نگاهی دیگر رستگاری عروج شهدای منا به همراه رقصی سماع‌گونه به تصویر کشیده شده است.

در این اثر آیه ۱۰۰سوره نساء با موضوع اجر و پاداش شهادت در راه هجرت به خانه خدا درحاشیه تابلو کار شده‌ است‌. همچنین آیه ۲۵ سوره حج در حاشیه خانه خدا نوشته شده است که بیانگر وجود عذابی دردناک برای کسانی است که در سرزمین خانه خدا دست به ستم علیه زائران و مسلمانان می‌زنند؛ این دو آیه دو سمت از فاجعه منا را به تصویر می‌کشد.

تابلوی «شهدای منا» در سالروز شهادت شهید رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان و در مراسم آیین افتتاح پایگاه مقاومت بسیج شهید رکن آبادی در فرهنگسرای ملل با حضور حجت الاسلام امرودی (رییس سازمان فرهنگی هنری) و حضور ویدیو کنفرانسی خامه یار (رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در لبنان)، حاج علی گل (همسر شهید رکن آبادی)، علیرضا زندوکیلی (معاون هنری سازمان فرهنگی هنری) رونمایی شد. 

ایسنا


برچسب ها: نقش ، نقش شهدای منا ، تابلو
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: