کد خبر: ۲۶۲۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۵ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 09
دانشمندان پزشکی می‌دانند که واکسن‌های حفاظت کننده از عموم مردم نظیر آنفلوانزا، هپاتیت B. و کزاز بر روی جمعیت چاق تأثیر کمتری دارند. از اینرو آن‌ها در برابر عفونت و بیماری آسیب پذیرتر هستند
شفا آنلاین>سلامت> حقایق اثبات شده علمی نشان می‌دهد که بیشتر واکسن‌ها در افراد چاق تأثیر کمتری دارند.


به گزارش شفا آنلاین:دانشمندان پزشکی می‌دانند که واکسن‌های حفاظت کننده از عموم مردم نظیر آنفلوانزا، هپاتیت B. و کزاز بر روی جمعیت چاق تأثیر کمتری دارند. از اینرو آن‌ها در برابر عفونت و بیماری آسیب پذیرتر هستند.

دکتر «راز شیخ»، استادیار دانشگاه کارولینای شمالی، در این باره می‌گوید: «من شک دارم که ما تا سال آینده دارای واکسن کووید ۱۹ برای افراد چاق باشیم. واکسن‌های فعلی تحت توسعه و آزمایش در مورد افراد چاق کارایی ندارند.»

از این رو محققان معتقدند اوضاع و شرایط جوامع دارای جمعیت چاق نظیر آمریکا که بیش از ۴۲ درصد جمعیت آن چاق است، نگران کننده خواهد بود.محققان هشدار می‌دهند افراد چاق در بین پرریسک‌ترین گروه‌های ابتلا به بیماری شدید کووید ۱۹ قرار دارند.

محققان دریافته‌اند که چاقی با واکنش سیستم ایمنی تداخل یافته و افراد چاق را در معرض ریسک بالاتر عفونت ناشی از پاتوژن‌های نظیر آنفلوانزا و کروناویروس جدید قرار می‌دهد. در مورد آنفلوانزا، چاقی موجب می‌شود واکسینه شدن افراد در مقابل عفونت دشوارتر شود.

معمولاً سیستم ایمنی سالم، التهاب را در زمان ضرورت خاموش یا روشن می‌کند، در حالیکه به سلول‌های سفید خون پیام ارسال کرده و پروتئین‌ها را برای مقابله با عفونت ارسال می‌کند.

اکثر واکسن‌ها این واکنش التهابی را مهار می‌کنند. اما آزمایش‌های خون نشان می‌دهند که افراد چاق و افراد دارای فاکتورهای پرریسک متابولیکی نظیر فشارخون بالا و قندخون بالا، حالت التهاب خفیف مزمن را تجربه می‌کنند. از اینرو التهاب روشن شده و روشن باقی می‌ماند.محققان معتقدند چاقی موجب عملکرد نامناسب سلول‌های T که سلول‌های سفید خونی حیاتی در واکنش ایمنی هستند، می‌شود از این رو واکسن‌ها تأثیر کمتری بر افراد چاق دارند. شهرآرانیوز،
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: