کد خبر: ۲۵۴۹۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۰ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - 2020April 09
مننژیت می‌تواند به دلیل نزدیکی التهاب به مغز و نخاع، زندگی بیمار را به خطر اندازد؛ بنابراین این شرایط را تحت عنوان فوریت پزشکی دسته‌بندی می‌کنند.

شفاآنلاین>سلامت>مننژیت یا سرسام  التهاب پرده‌های محافظی است که مغز و نخاع را پوشانده‌اند و به‌طور مشترک مننژ یا شامه گان نامیده می‌شوند. این التهاب ممکن است عامل ویروسی، باکتریایی، یا سایر ریزاندامگان داشته باشد و در موارد کمتری در اثر تجویز دارو‌های خاصی به وجود آید. 

به گزارش شفاآنلاین:مننژیت می‌تواند به دلیل نزدیکی التهاب به مغز و نخاع، زندگی بیمار را به خطر اندازد؛ بنابراین این شرایط را تحت عنوان فوریت پزشکی دسته‌بندی می‌کنند.

مننژ چیست و در کجای بدن مستقر است؟

مغز و نخاع در بدن ما به عنوان مرکز فرماندهی عمل می‌کنند و تمام کار‌هایی که در بدن انجام می‌شود را تحت کنترل خود قرار می‌دهد. به همین دلیل مقاوم نگه داشتن این اندام‌ها در برابر آسیب یکی از موارد بسیار مهم به شمار می‌آید. این دو اندام با غشایی احاطه شده اند که با نام مننژ شناخته شده است. این غشا به محافظت از این دو اندام در برابر میکروب‌ها کمک می‌کند. با این وجود در بعضی از موارد مننژ‌ها همراه باکتری‌ها یا ویروس‌ها دچار عفونت می‌شوند. به این بیماری مننژیت گفته می‌شود.

مننژیت ویروسی چیست؟

مننژیت ویروسی، بسیار رایج از مننژیتی است که توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود. مننژیت باکتریایی بسیار نادر است، اما می‌تواند کشنده باشد. متاسفانه، نشانه‌های این دو مورد بسیار همانند همدیگر است. به همین دلیل نباید هیچ کدام از نشانه‌ها را نادیده گرفت. زمانی که بدن شما در حال مبارزه با میکروب‌هاست داشتن مواردی همچون تب و احساس ناخوشی زیاد هم غیر عادی نیست. اما این موضوع می‌تواند اولین نشانه مننژیت باشد. اگر انرژی ندارید، تب دارید، دچار حالت تهوع و سردرد شده اید که به طور مداوم بدتر می‌شود و استفاده از دارو تاثیری بر روی بهبود این شرایط ندارد بهتر است به وجود مننژیت شک کنید. مننژیت بسیار سریع عمل می‌کند. به همین دلیل اگر مورد غیر عادی داشتید و حالتان خوب نبود حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.


این موضوع مانند مواردی که بعد از بیدار شدن از خواب تجربه می‌کنید، نخواهد بود. دردی که بعد از بیدار شدن از خواب در گردن ایجاد می‌شود، فشاری است که تمایل دارد به یک ناحیه خاص از گردن بچسبد و زمانی که آن را ماساژ می‌دهید یا گرمایی بر روی آن اعمال می‌کنید بهتر می‌شود. اما دردی که به خاطر بیماری مننژیت در گردن به وجود می‌آید، بسیار متفاوت است. در این شرایط زمانی که کششی می‌دهید درد بدتر می‌شود و ممکن است این درد در نواحی مختلفی همچون گردن و شانه احساس شود. حرکت دادن گردن به سمت بالا و پایین باعث می‌شود بافت‌های ملتهب کشیده شده و همین امر باعث ایجاد درد شدید و عمیقی می‌شود که ممکن است به سر یا کمر هم توسعه یابد.

 نور، چشم شما را اذیت می‌کند؟

مدت زمانی که زیر نور خورشید قرار می‌گیرید ممکن است مجبور شوید چشمان خود را ببندید یا حتی از آن دوری کنید. این موضوع در مورد نور اتاق هم صدق می‌کند. ترس از نور یا احساس ناراحتی به هنگام مواجهه شدن با آن می‌تواند به التهاب عصب نوری در پشت چشم مرتبط باشد. در این شرایطی به همراه درد چشم، سردرد هم خواهید داشت.


پزشک امکان دارد این شرایط را "حالت ذهنی تغییر یافته" بگوید. این حالت بدین صورت است که شما در فکر کردن مشکل دارید. زمانی که عفونت سرتاسر مغز شما را احاطه می‌کند، ممکن است احساس گیجی و سردرگمی داشته باشید و نتوانید تمرکز کنید. امکان دارد در توضیح نشانه‌هایی که دارید با مشکل مواجه شوید یا نتوانید یک دستورالعمل ساده را دنبال کنید و در ادامه ممکن است ندانید کجا هستید و در حال انجام چه کاری هستید. وجود چنین نشانه‌هایی باید جدی گرفته شود و در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه شود.

بثورات جلدی همانند پرچم قرمز رنگی هستند که به شما می‌گویند مشکلی در بدن وجود دارد. نقطه‌ کوچک متمایل به رنگ ارغوانی هم می‌تواند نشانه مننژیت باشد. بثورات جلدی نشانه‌ای است که بسیار دیر بروز می‌کند و می‌تواند بسیار جدی باشد. این بثورات به شما می‌گوید که شما دچار مننژیت باکتریایی شده اید. چنین مواردی در زمانی بروز می‌کند؛ که باکتری سمی را داخل سیستم شما ازاد می‌کند و همین موجب می‌شود رگ‌های خونی کوچک در پوست و اندام‌های داخلی بدن پاره شود.

وقتی که بثورات جلدی دیده می‌شود ممکن است بسیار دیر شده باشد. در چنین شرایطی معمولا آسیبی به اندام‌های بدن وارد شده است و بافت‌ها و رگ‌های خونی بدن دچار اسیب شده اند. اگر در حال حاضر مشکلات دیگری را تجربه می‌کنید و به طور ناگهانی متوجه بروز بثورات جلدی در پوست خود شدید، حتما باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و از توصیه‌های او بهره‌مند شوید.باشکاه خبرنگاران جوان

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: