کد خبر: ۲۳۴۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - 2019June 18
محققان بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی اثر نیلوادیپین را روی ۵۰۰ بیمار با میانگین سنی ۷۳ سال که به بیماری آلزایمر دچار بودند، مورد آزمایش و بررسی قرار دادند
شفا آنلاین>سلامت>محققان دانشگاه ردبود واقع در هلند، دریافتند نوعی داروی فشار خون موسوم به نیلوادیپین امکان مبارزه با آلزایمر(Alzheimer) را فراهم می‌کند.

به گزارش شفا آنلاین، محققان بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی اثر نیلوادیپین را روی ۵۰۰ بیمار با میانگین سنی ۷۳ سال که به بیماری آلزایمر دچار بودند، مورد آزمایش و بررسی قرار دادند.

نیلوادیپین یک داروی مسدودکننده کانال کلسیم است که برای بیماران مبتلا به فشارخون بالا تجویز می‌شود. محققان از ۴۴ بیمار خواستند نیلوادیپین یا دارونما مصرف کنند و با استفاده از تصویربرداری MRI جریان خون بخش‌های مختلف مغز این افراد را در آغاز تحقیقات و پس از شش ماه اندازه‌گیری کردند.

در این بررسی‌ها مشخص شد این داروی ضد فشارخون موجب افزایش ۲۰ درصدی جریان خون در هیپوکامپ می‌شود، اما جریان خون سایر بخش‌های مغز را افزایش نمی‌دهد.

با وجود اینکه تحقیقات نشان می‌دهد جریان خون مغز بیماران مبتلا به آلزایمر می‌تواند افزایش یابد، هنوز اثر رخداد بر بیماری به درستی مشخص نیست. این در حالی است که به گفته محققان کاهش فشار خون نمی‌تواند مانع زوال عقل(Dementia) شود.

اکنون محققان در تلاشند تا راهکارهای بهره‌برداری از بهبود فشار خون به ویژه در هیپوکامپ را برای کاهش پیشرفت بیماری آلزایمر شناسایی کنند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: