کد خبر: ۲۲۳۰۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۳ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - 2019February 10
برای اینکه منابع اضافه را حذف و با حداقل‌ها برنامه‌های درمانی و سلامت را پیش ببریم باید مولفه‌های مدیریت منابع در کلان، توجه به حوزه بهداشت و سلامت، حذف هزینه درمان‌های زائد، اجرای طرح الکترونیک سلامت و حذف همپوشانی‌ها و داشتن آمار دقیق را اجرا کنیم
شفاآنلاین>سلامت>عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌گفت: تلاش ما این است تا ردیف‌هایی از بودجه را که با باندبازی در بودجه سال آینده شکل گرفته حذف و بودجه بخش سلامت را افزایش دهیم.

به گزارش شفاآنلاین،محمدحسین قربانی  در توضیح مشکلات طرح تحول سلامت افزود: واقعیت این است که یکی از مباحثی که در سال‌های اخیر توانسته موفق عمل کند و رضایت مردم را هم کسب کند همین طرح تحول سلامت<Health> بود، منابع حوزه سلامت از دو محل ارزش افزوده و دیگری از محل هدفمندی یارانه‌ها پیش بینی شده بود.

وی ادامه داد: محل هدفمندی یارانه‌ها به این جهت که اینکه جزو منابع عمومی‌دولت بوده و این منابع خیلی تحقق پیدا نکرده دولت هم به وظایف خود در تخصیص یارانه‌ها عمل نکرده است.

قربانی تصریح کرد: به همین دلایل در ادامه مسیر طرح تحول سلامت با چالش مواجه شد، درست است که در مدیریت منابع در حوزه درمان چندان خوب عمل نشده است و آمار و ارقام به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد. در حوزه بهداشت و درمان هزینه‌های زیادی را متقبل شده ایم در حالیکه در حوزه پیشگیری اقدام و هزینه‌های لازم را در نظر نگرفتیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌گفت: بعد از سال دوم اجرای طرح تحول به این چالش رسیدگی شد و مسوولان مدیریت منابع را در دستور کار خود قرار دادند و این اقدام بجایی بود.

وی تاکید کرد: برای اینکه منابع اضافه را حذف و با حداقل‌ها برنامه‌های درمانی و سلامت را پیش ببریم باید مولفه‌های مدیریت منابع در کلان، توجه به حوزه بهداشت و سلامت، حذف هزینه درمان‌های زائد، اجرای طرح الکترونیک سلامت و حذف همپوشانی‌ها و داشتن آمار دقیق را اجرا کنیم.

قربانی اضافه کرد: توجه به این موارد می‌تواند مدیریت منابع را برای حوزه سلامت به ارمغان بیاورد، علاوه بر اینها امسال تفکر دولت، مجلس و نظام حذف ردیف‌های غیرضروری است که با باندبازی در بودجه لحاظ شده بود، است تا با این کار نه تنها بودجه سلامت کاهش نیابد بلکه افزایش هم داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌گفت: هرچند مجوزهایی را گرفته‌ایم تا بتوانیم ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم تا این منابع الزاما برای تهیه دارو و تجهیزات مورد استفاده قرار بگیرد.طبنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: