کد خبر: ۲۱۰۸۹۰
تاریخ انتشار: ۰۰:۴۵ - ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 11
این بیماری یک اختلال شایع و طولانی مدت است که در تمام سنین می‌تواند مشاهده شود

شفا آنلاین>سلامت>یک روانپزشک گفت: اختلال وسواسی جبری در مردان و زنان به یک نسبت دیده می‌شود اما سن شروع این اختلال در مردان پایین‌تر است.

به گزارش شفا آنلاین:دکتر مهدی قاسمی  درباره اختلال وسواسی <Obsessive compulsive disorder>جبری اظهار کرد: این بیماری یک اختلال شایع و طولانی مدت است که در تمام سنین می‌تواند مشاهده شود.

وی افزود: در اختلال وسواسی جبری افکار، تصورات یا ایده‌های ناخواسته فرد را وادار به رفتارهای تکراری می‌کنند که این افکار و رفتار تحت کنترل فرد نیستند و سبب اضطراب می‌شوند.

این روانپزشک با اشاره به اینکه اختلال وسواسی جبری شامل دو بخش وسواس فکری و وسواس عملی است، عنوان کرد: در وسواس فکری افکار، تکانه‌ها یا تصاویر دائمی‌ سبب اضطراب و ناراحتی فرد می‌شوند.

قاسمی اضافه کرد: فرد مبتلا به وسواس عملی رفتارهای تکراری یا کنش‌های ذهنی وجود دارند  که فرد حس می‌کند در پاسخ به یک فکر وسواسی باید انجام دهد.

این روانپزشک عنوان کرد: بیماری وسواسی- جبری در صورتی که دارای ویژگی‌هایی همچون عدم کنترل باشد و حداقل یک ساعت در روز وقت فرد را بگیرد یا سبب اختلال در عملکرد شغلی، تحصیلی یا روابط بین فردی شود، اختلال محسوب می‌شود.

قاسمی تاکید کرد: اختلال وسواسی- جبری در هر سنی دیده می‌شود همچنین کودکان و نوجوان‌ها نیز ممکن است به آن مبتلا شوند و علت آن ناشناخته است.

‍ قاسمی عنوان کرد: درمان اختلال وسواسی- جبری شامل درمان دارویی و رواندرمانی شناختی رفتاری است.طبنا


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: