کد خبر: ۲۰۲۶۶۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - ۲۴ تير ۱۳۹۷ - 2018July 15
»
«دژنراسیون ماکولا» بیماری مرتبط با افزایش سن است که موجب از بین رفتن بینایی در مرکز میدان دید می شود
شفا آنلاین>تغذیه>محققان عنوان می کنند برای پیشگیری از کاهش بینایی در سنین بالا و حفظ سلامت چشم ها، روزانه پرتقال مصرف کنید.

به گزارش شفا آنلاین، «دژنراسیون ماکولا» بیماری مرتبط با افزایش سن است که موجب از بین رفتن بینایی در مرکز میدان دید می شود.

نتایج محققان دانشگاه سیدنی استرالیا نشان داد افرادی که حداقل یک وعده در روز پرتقال مصرف می کنند بیش از ۶۰ درصد با کاهش ریسک ابتلا به دژنراسیون ماکولا در سنین بالا روبرو هستند.

این تاثیر پرتقال ناشی از وجود فلاوونوئیدها در این میوه است که به پیشگیری از نابینایی(Blindness) کمک می کند.

فلاوونوئیدها آنتی اکسیدهای قوی ای هستند که در اکثر میوه ها و سبزیجات یافت شده و دارای فواید مهم ضدالتهابی برای سیستم ایمنی هستند.

«بامینی گوپیناث»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما متوجه شدیم افرادی که حداقل یک پرتقال در روز مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که اصلا پرتقال نمی خورند، کمتر در معرض خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا قرار دارند.»

وی در ادامه می افزاید: «حتی به نظر می رسد مصرف یک بار پرتقال در هفته هم دارای فواید قابل توجهی است.»

در این مطالعه، تیم تحقیق با بیش از ۲۰۰۰ فرد بالا ۵۰ سال گفتگو کرده و در طول یک دوره ۱۵ ساله، وضعیت شان را تحت نظر داشت.

به گفته گوپیناث، در مطالعات قبلی عمدتا محققان بر تاثیرات مواد مغذی نظیر ویتامین های C، E و A بر چشم ها تمرکز کرده بودند.

در این مطالعه، محققان به بررسی سایر مواد خوراکی حاوی فلاوونوئیدها نظیر سیب و چای نیز پرداختند. اما به وجود هیچ رابطه ای بین سایر منابع و حفاظت از چشم ها در مقابل بیماری پی نبردند.

سن قوی ترین فاکتور پرخطر بروز بیماری دژنراسیون ماکولا است و عمدتا این بیماری بعد از سن ۵۰ سالگی اتفاق می افتد. درحال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: