کد خبر: ۱۷۴۶۰۲
تاریخ انتشار: ۰۰:۲۰ - ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017November 20
غضروف در بدن انسان که حدود 80 درصد آن از آب تشکیل شده است، قادر به تحمل برخی از شدیدترین نیروهای بدن است.

شفا آنلاین>سلامت>محققان آمریکایی با استفاده از'کولار' - ماده ای که برای ساخت جلیقه های ضد گلوله استفاده می شود- یک غضروف(Cartilage) مصنوعی ابداع کرده اند که بدون آسیب دیدن قادر به تحمل نیروهای بدن است.

به گزارش شفا آنلاین،غضروف در بدن انسان که حدود 80 درصد آن از آب تشکیل شده است، قادر به تحمل برخی از شدیدترین نیروهای بدن است.

نیکولاس کوتوف استاد دانشگاه میشیگان در آمریکا که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: می دانیم که بدن ما بیشتر از آب تشکیل شده و در عین حال از ثبات ساختاری زیادی نیز برخوردار است.

غضروف طبیعی حاوی یک شبکه پروتئین و بایومولکول ها است و قدرت خود را از مقاومت در برابر جریان آب در میان اتاقک های خود بدست می اورد.غضروف مصنوعی همان فرآیندهای غضروف طبیعی را شبیه سازی می کند، آب را تحت استرس آزاد می کند و سپس با جذب آب، خود را احیا می کند.

محققان برای ساخت این غضروف(Cartilage) مصنوعی هیدروژلی مبتنی بر کولار از ترکیبی شبکه ای از نانو الیاف سخت کولار – الیاف 'آرامید' که برای جلیقه ضد گلوله استفاده می شود – با پلی وینیل الکل (PVA) - ماده ای که معمولا در جایگزینی غضروف هیدروژل بکار برده می شود- استفاده کرده اند.

نانو الیاف های آرامید چارچوب مواد را تولید می کنند، در حالیکه PVA هنگامی که تحت کشش یا فشرده سازی قرار می گیرد آب را در پشت شبکه به دام می اندازد درست همانند عملکرد غضروف های طبیعی را ایجاد می کند که باعث می شود بتوان با فشار بر زانو حرکت کرده و راه برویم.

کوتوف در ادامه می افزاید: ما غشاهای زیادی در بدن داریم که خواص مشابهی دارند و می توان این بافت نرم مصنوعی را برای جایگزینی دیگر بافت های نرم بدن مورد استفاده قرار داد.
برچسب ها: کولار ، غضروف ، سلامت
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: