کد خبر: ۷۱۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - 2015August 01
شفا آنلاين:سلامت>پيشگيري-یک متخصص داروسازی بالینی با تاکید بر اینکه کودکان زیر دو تا شش سال نباید از فرآورده‌های سرماخوردگی استفاده کنند، گفت: مصرف این داروها می‌تواند منجر به مرگ و میر در کودکان زیر دو سال شود.

به گزارش شفا آنلاين، دکتر سپیده الیاسی با بیان اینکه فرآورده‌های درمانی سرماخوردگی به صورت ترکیبی و تکی در داروخانه‌ها بدون نسخه موجود است، اظهار کرد: این فرآورده‌ها دارای ترکیباتی از جمله آنتی هیستامین، دکونژستان، ترکیبات ضد سرفه و اکسپکتورانت‌ها هستند که برای کنترل علائم سرماخوردگی در داروخانه‌ها وجود دارند.

وی با اشاره به اینکه مطالعات محدودی در خصوص این فرآورده‌های سرماخوردگی برای نوزادان و کودکان صورت گرفته است، تاکید کرد: این مطالعات محدود نشان می‌دهد که مصرف این رده از فرآورده‌ها در کودکان فایده چندانی ندارد.

این عضو هیات علمی دانشکده داروسازی مشهد تصریح کرد: سازمان غذا و دارو با توجه به اینکه فرآورده‌های سرماخوردگی کارایی اثبات شده‌ای ندارند و امکان بروز عوارض خطرناک با مصرف آنها در کودکان وجود دارد، توصیه به عدم مصرف آن در کودکان زیر شش سال کرده است.

الیاسی افزود: هرچند استفاده از فرآورده‌های سرماخوردگی برای کودکان شش تا 12 سال عوارض و خطرات کمتری دارد، اما به دلیل نداشتن کارایی اثبات شده به این رده سنی از کودکان نیز توصیه نمی‌شود. با این وجود اگر در این کودکان خواهان مصرف فرآورده‌های سرماخوردگی باشید، توصیه می‌شود از فرآورده‌های تکی مصرف کنید.

این متخصص داروسازی بالینی با تاکید بر اینکه کودکان زیر دو سال نباید از این فرآورده‌ها استفاده کنند، گفت: در کودکان زیر دو سال دوز استاندارد مصرف فرآورده‌ها مشخص نشده است، در نتیجه مصرف زیاد آن می‌تواند منجر به مرگ و میر در کودکان شود.

وی اظهار کرد: سازمان غذا و دارو ایران تاکید کرده است که از فرآورده‌های سرماخوردگی در کودکان زیر دو سال بدون نسخه و تجویز پزشک استفاده نشود.

این عضو هیات علمی دانشکده داروسازی مشهد بیان کرد: تنها داروی سرماخوردگی مجاز برای کنترل تب کودکان که بدون نسخه می‌توانند استفاده کنند، قرص استامینوفن برای کودکان بالای سه ماه و شربت ایبوپروفن برای کودکان بالای شش ماه است. اما در مقایسه این دو، ترجیح پزشکان بیشتر با مصرف استامینوفن است.

الیاسی با بیان این مطلب که انجمن کودکان آمریکا نیز مصرف این فرآورده‌های سرماخوردگی را برای کودکان زیر چهار سال توصیه نمی‌کند، در پایان خاطر نشان کرد: کودکان زیر شش سال نباید بدون نسخه از فرآورده‌ها استفاده کنند و در صورتی که کودک تب شدید نداشته باشد، می‌تواند بدون نسخه از استامینوفن استفاده کند.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: