کد خبر: ۷۱۴۸۱
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۵ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۴ - 2015July 31
شفا آنلاين:سلامت>پيشگيري-دبیر سمینار تازه‌های تشخیص و درمان ملانوم، گفت: استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب و برنزه کردن پوست می تواند از علل ابتلا به ملانوم باشد.

به گزارش شفا آنلاين، فرشید فرهان متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی در حاشیه سمینار ملانوم  گفت: سرطان‌های پوستی یکی از شایع‌ترین نوع سرطان است و در دنیا رتبه 6 را در مجموع سرطان ها به خود اختصاص داده است.

با توجه به آماری که در سال 1388 از سوی وزارت بهداشت منتشر شد 27 درصد سرطان‌های ایران، سرطان‌های پوستی است.

وی افزود: یکی از انواع سرطان‌های پوستی ملانوم نام دارد که متأسفانه شیوع این بیماری در سالیان اخیر افزایش‌یافته است. این نوع سرطان در خانم‌های 25 تا 29 سال بیشتر مشاهده می‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علل ابتلا به ملانوم گفت: اصلی‌ترین عامل ابتلا به این بیماری پوستی اشعه ماورا بنفش خورشید است و قرار گرفتن طولانی مدت افراد در زیر نور مستقیم خورشید، می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی و ابتلا به ملانوم ‌شود.

 فرهان افزود: استفاده نکردن افراد از کرم ضد آفتاب و برنزه کردن پوست از دیگر عوامل ابتلا به ملانوم است.

دبیر سمینار کلینیکال آنکولوژی ایران در خصوص علائم این بیماری تصریح کرد: شروع این بیماری با به وجود آمدن خال‌های پوستی است؛ اما هر خال پوستی ملانوم محسوب نمی‌شود، به وجود آمدن خال‌های سیاه‌رنگ در سطح پوست صورت، بدن مردان و پاهای خانم‌ها، نداشتن حاشیه مشخص در خال، تغییر رنگ و رشد خال‌هایی که از قبل در بدن وجود داشته است، می‌تواند از علل این بیماری باشد.

وی افزود: ملانوم جزو سرطان‌های بدخیم 4 مرحله‌ای است که اگر در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شود، احتمال درمان آن زیاد است و نیمی از افرادی که بیماری آن‌ها در مرحله اول تشخیص داده می‌شود به‌راحتی درمان می‌شوند و در صورت رسیدن بیماری به مرحله چهارم احتمال درمان فرد فقط 10 درصد است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در کشور ما برای تشخیص این بیماری هیچ محدودیتی وجود ندارد و از سال 1379 داروهای مهارکننده این بیماری وارد ایران شده است که در شناسایی و از بین بردن سلول‌های سرطانی در مرحله اول کمک زیادی به فرد بیمار می‌کند.


فارسنظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: