کد خبر: ۲۹۰۱۵۲
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۵ - ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - 2021September 22
دکتر غلام رضا نوروزی، رییس فدراسیون پزشکی ورزشی در مورد پویش اهدای خون جامعه ورزشکاران و جوانان در مجموعه ورزشی انقلاب، گفت: جامعه ورزشی و پزشکی پیوسته در کار خیر پیشقدم اند که یکی از این امور خیر اهدای خون است.
شفاآنلاین>سلامت>امروز پایتخت همراه با سایر استان ها شاهد شور و شوق ورزشکاران در مراکز اهدای خون و مجموعه ورزشی انقلاب بود. پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان که با همکاری فدراسیون پزشکی ورزشی و سازمان انتقال خون صورت گرفت، حرکتی انسان دوستانه و سلامت محور است که می تواند در پاندمی کرونا علاوه بر ترویج روحیه قهرمانی میان ورزشکاران، هواداران آنان رانیز تشویق به آستین بالا زدن کند.

به گزارش شفاآنلاین:دکتر غلام رضا نوروزی، رییس فدراسیون پزشکی ورزشی در مورد پویش اهدای خون جامعه ورزشکاران و جوانان در مجموعه ورزشی انقلاب، گفت: جامعه ورزشی و پزشکی پیوسته در کار خیر پیشقدم اند که یکی از این امور خیر اهدای خون است.
 
استقبال از اهدای خون یک وظیفه همگانی است
 
وی با بیان اینکه با توجه به ضرورت اهدای خون در روزهای همه‌ گیری کرونا استقبال از اهدای خون یک وظیفه همگانی است، تاکید کرد: با توجه به مناسبت اربعین حسینی و هفته دفاع مقدس و اهمیت موضوع معنوی اهدای خون، برای امر اهدای خون ورزشکاران پیشقدم شدیم.
 
دکتر نوروزی خاطرنشان کرد: فدراسیون پزشکی ورزشی در اجرای تفاهمنامه‌ ای که میان اداره کل انتقال خون استان تهران و اداره کل ورزش و جوانان منعقد شده است نیز همکاری موثری خواهد داشت.
 
ورزشکاران الگوهای جامعه اند
 
امیر حسین فتحی، مدیر مجموعه ورزشی انقلاب که خود در پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان که از صبح امروز در این مجموعه ورزشی کلید خورده، شرکت کرده است، این برنامه را حرکت بسیار خوبی برای جامعه ورزشی و بیماران نیازمند به خون دانسته و گفت: اهدای خون مقامات ورزشکاران و افراد مهم و تاثیر گذار جامعه سبب ترویج فرهنگ اهدای خون در میان مردم می شود و جوانان از ورزشکاران الگو می گیرند.
 
"اهدای خون، اهدای زندگی"
 
مدیر عامل پیشین باشگاه استقلال تاکید کرد: زیباترین کلامی که می توان اهدای خون را با آن وصف کردهمین جمله معروف است:  "اهدای خون، اهدای زندگی"
 
وی همچنین از آمادگی این مجموعه ورزشی برای حمایت همه جانبه و همکاری با انتقال خون استان خبرداد.
 
سلامت جامعه با خودمراقبتی آغاز می شود
 
در ادامه، دکتر عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون نیز در این پویش شرکت کرد و به عنوان عضوی از جامعه علاقه مند به ورزش های همگانی و جامعه ورزشی و خانواده بزرگ انتقال خون، خون خود را اهدا کرد. وی ورزش را در سلامت روح موثر دانست و با اشاره به حسن تقارن مناسبت این پویش با روز اول مهر و هفته دفاع مقدس، گفت: ورزشکاران عزیز و مدیران ورزشی این حرکت اجتماعی زیبا را شکل دادند و از آنها تشکر می کنم که هم خودشان خون اهدا می کنند و هم در ترویج این فرهنگ نجات بخش اهتمام می ورزند و هر وقت سازمان انتقال خون نیاز به کمک داشته، پیشتاز بوده اند.
 
وی در خصوص اهمیت خودمراقبتی در جامعه ورزشی عنوان کرد: صحیح ترین دیدگاه و رفتار مسئولانه برای اهدای خون این است که انسان خودش را سالم نگه دارد تا بتواند به خودش و جامعه کمک کند و یک اهداکننده خون باشد و اگر بخواهد اهداکننده باقی بماند، باید خودمراقبتی دائمی داشته باشد.
 
دکتر عشقی ادامه داد: توجه به سلامتی، رژیم غذایی، پرهیز از رفتار پر خطر، سیگار، دارو، درمان های غیر ضروری، و حجامت و تاتو و .. سبب می شود جسم و خون انسان سالم مانده و انسان بتواند به انسان دیگری نیز خون اهدا کند. ازاین منظر سلامت جامعه با خودمراقبتی آغاز می شود.
 
جامعه ورزشی در کنار انتقال خون
 
در ادامه، مدیرکل انتقال خون استان تهران، در مجموعه ورزشی انقلاب ضمن تشکر از حضور گسترده مسئولان هیات ها و فدراسیون های ورزشی و اداره کل ورزش و جوانان، گفت: حضور ورزشکاران در این پویش شایان تقدیر و برای جامعه جوانان نشاط انگیز و الهام بخش بود.
 
وی با اشاره به همکاری گسترده جامعه ورزشی برای تامین خون مورد نیاز بیماران در شرایط همه گیری کرونا، گفت: خوشبختانه پیوسته همکاری مناسبی میان این جامعه و اداره کل انتقال خون استان وجود داشته است و با انعقاد تفاهمنامه ای که روز گذشته میان این اداره کل و اداره کل ورزش و جوانان استان منعقد شد، همکاری های آموزشی و فرهنگسازی اهدای خون در جامعه ورزشی گسترش خواهد یافت و با توجه به روحیه پهلوانی ورزشکاران ایرانی، پیش بینی می شود این جامعه همکاری و پذیرش خوبی در امر اهدای خون داشته باشند.
 
گفتنی است، امروز در پویش جامعه ورزش و جوانان، نام آوران زیادی نشاط وسلامتی را به مراکز اهدای خون و ورزشگاه انقلاب آوردند. پرتابگر دیسک ایرانی و رکورددار فعلی پرتاب دیسک در تمامی رده‌های سنی ایران و رکورد دار همین رشته در رده بزرگسالان آسیا، احسان حدادی یکی از این نام آوران بود. حدادی در مورد این پویش گفت: اهدای خون برای سلامتی خود انسان و نجات جان سه انسان دیگر مفید است و وظیفه انسانی هریک از ما خصوصا ورزشکاران است که در این امر خیر شرکت کنند.
 
وی تاکید کرد: در شرایط فعلی که بحران کرونا منجر به کاهش اهدای خون شده است، مردم خصوصاً ورزشکاران خوب است که اهدای خون را در برنامه زندگی خود بگنجانند.
 
بهداد سلیمی وزنه ‌بردار بازنشسته ایرانی دسته فوق سنگین و دارنده مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن و قهرمان بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا یکی دیگر از مدال آورانی بود که برای این پویش هدیه زندگی آورد. 
 
گروهی از دوچرخه سواران این پویش را به روز جهانی بدون خودرو پیوند زدند و زندگی را به رگ های بیماران هدیه کردند، اعضای فدراسیون نجات غریق این بار به نجات جان بیماران آمدند و خون خود را هدیه کردند، اعضای فدراسیون پزشکی ورزشی نیز چه در مراکز اهدای خون چه در مجموعه ورزشی انقلاب حمایت خود را از بیماران نیازمند به خون اعلام کردند و ورزشکاران دیگری نیز تا پایان امروزبه این پویش می پیوندند.
 
براساس این گزارش، پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان به مناسبت هفته دفاع مقدس تا پایان امروز در این مجموعه های ورزشی تهران و مراکز اهدای خون همزمان با سایر استان های کشور برگزار می شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: