کد خبر: ۲۳۵۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۱ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - 2019June 19
آیین نامه سلول درمانی نیز ابلاغ شده و در مراکز دارای شرایط، با در نظر گرفتن بیماران مراجعه کننده، انجام بازدید از مرکز و تایید مراکز برای انجام این روش درمانی، اجازه سلول درمانی صادر خواهد شد
شفا آنلاین>سلامت>رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، اقدامات این مرکز در حوزه پیوند، درمان سکته‌های قلبی و مغزی، درمان ناباروری، دیالیز و.... را تشریح کرد.

به گزارش شفا آنلاین، دکتر مهدی شادنوش در همایش دوره ملی توانمندسازی روسای بیمارستان‌های دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی- درمانی کشور، در تشریح اقدامات مرکز مدیریت پیوند و درمان بیمار های وزارت بهداشت(Ministry of Health)، گفت: به همت معاونت درمان و براساس سیاست‌های وزارت بهداشت، در حال حاضر وضعیت مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها بسیار مطلوب بوده و در بحران اقتصادی کنونی، برنامه‌های مربوط به این مرکز بسیار فعال پیش رفته و پرداخت هزینه‌ها به روز و به صورت نقدی انجام می‌شود. حتی در بعضی از موارد همچون اسفند سال گذشته، پرداخت برای بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های خاص و پیوند، به صورت علی‌الحساب تا پایان خرداد انجام شد.

وی با بیان اینکه در برخی موارد نیز پرداخت هزینه‌ها به روز شد، افزود: به عنوان مثال در جراحی پیوند سال‌ها مصوبه هیات دولت ابلاغی معاون اول ریاست جمهوری در خصوص ۱۷۰۰K برای پیوند مغز استخوان و ۳۰۰۰K  برای سایر پیوندها وجود داشت که بیمه‌ها از پرداخت آن سر باز می‌زدند، اما از تاریخ اول فروردین ۹۸، معاونت درمان از محل صرفه‌جویی خود این مبالغ را به صورت علی الحساب پرداخت می‌کند تا در آینده مشکل با بیمه‌ها مرتفع شود. بنابراین هیچ بهانه‌ای برای ارائه نشدن خدمات و یا حتی کاهش آن وجود ندارد.

شادنوش با بیان اینکه تجهیزات، دارو یا پانسمان‌های بعضی از بیماران خاص، همانند هوایی است که مردم عادی بدان نیازمندند و چنانچه این ملزومات وجود نداشته باشد، زندگی بیمار با مشقت روبرو خواهد شد، گفت: بر اساس ابلاغیه سه وزیر محترم در دوره‌های مختلف در زمینه پیوند، مقرر شده است که گزارش سطح هوشیاری GCS) ۵) و زیر ۵، به واحد شناسایی و فراهم آوری اعضای دانشگاه‌ها، بر عهده سیستم پرستاری هر مرکز باشد. در سال جاری سیاست مربوط به این ابلاغیه با حساسیت بیشتری دنبال خواهد شد.

شادنوش با اشاره به اینکه در مجموع ۸۰ نفر برای انجام یک عمل پیوند درگیر خواهند شد، گفت: این افراد در مراکز درمانی و دانشگاه‌ها مشغول به کارند و خرید خدمت از آنها صورت می‌گیرد. در واقع مرکز پیوند از طریق نیروهای فعال در مراکز امور پیوند، اهدای عضو را دنبال می‌کند.

وی در ادامه درباره دستگاه‌های دیالیز، افزود: در خصوص دستگاه‌های دیالیز هفت شاخص در سراسر کشور استخراج شده است. به عنوان مثال، نسبت بیمار به تخت در بعضی نقاط سه و در بعضی نقاط دیگر به هفت می‌رسد. همچنین در بعضی  از مراکز استان‌ها، دیالیز به صورت چهار شیفته انجام می‌شود. به عنوان مثال در مرکزی در بندرعباس انجام دیالیز از چهار صبح آغاز می‌شود. بر اساس این شاخص‌ها در ۶۰۰ مرکز موجود دیالیز در کشور دارای اولویت‌بندی مشخص هستند. براساس این اولویت‌بندی، هیچ مرکزی نباید انتظار داشته باشد که دستگاه دیالیز را دریافت کرده و تا فراهم شدن زیرساخت‌ها در انبار نگهداری کند؛ چراکه در بعضی نقاط کشور ممکن است نیازمندی به آن دستگاه‌ها بیشتر باشد.

اجرای موفقیت آمیز مدیریت درمان سکته مغزی و قلبی
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت اضافه کرد: یکی از افتخارات ما در حوزه معاونت درمان، اجرای موفقیت آمیز برنامه مدیریت درمان سکته مغزی و قلبی (کد ۷۲۴ و ۲۴۷) است. کارهای بزرگی در این زمینه انجام شده است. در مرحله اول با دستور معاون درمان، حدود ۲۰۰ تخت درمان سکته مغزی حاد (Scu) مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت و اقدامات لازم در این خصوص در حال اجرا است. بعضی از استان‌ها همچون زنجان، در این زمینه پیشتاز هستند. برنامه ۲۴۷ و ۷۲۴ بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ چرا که با یک تزریق ساده می‌توان از ایجاد معلولیت(disability) و ناتوانی‌های ناشی از سکته‌های مغزی و قلبی پیشگیری کرد.

راه‌اندازی ۱۳۷ مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری‌های غیرواگیر و سرطان
شادنوش با بیان اینکه مقابله با بیماری‌های غیر واگیر از اولویت های وزارت بهداشت محسوب می شود، افزود: ۱۳۷ مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری‌های غیرواگیر و سرطان در سطح کشور راه‌اندازی شده و آیین نامه آن نیز ابلاغ شده است.

ضرورت توجه به کیفیت غذای بیمارستانی
وی با تاکید بر ضرورت توجه به اهمیت تغذیه بالینی در بیمارستان‌ها، عنوان کرد: این موضوع از یکی از امور بسیار مهم بیمارستانی است که مغفول مانده است، لذا ضرورت دارد توجه به تغذیه بالینی بخش‌ها مخصوصا مراقبت ویژه، برای بهبود سریع‌تر و جلوگیری از آسیب‌های بعدی همچون زخم بستر، با حساسیت بیشتر دنبال شود. حوزه دندانپزشکی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. ارائه این خدمات در بعضی از مراکز منتخب به صورت شبانه روز مورد توجه است.

شادنوش درخصوص خدمات درمان ناباروری نیز گفت: یکی از موارد حائز اهمیت مساله ناباروری است که به عنوان یک مساله حاکمیتی مطرح است. ۸۵ درصد از هزینه‌های ناباروری(sterility) را وزارت بهداشت پوشش می‌دهد. هماهنگی‌هایی نیز با ستاد برکت از زیرمجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) صورت گرفته که براساس آن، هزینه‌کردها در زمینه تجهیزات و دارو در این حوزه انجام شود. دستورالعمل این هزینه‌کرد نیز در سال جاری اصلاح و ابلاغ شده است.

بنابر اعلام وبدا، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، گفت: یکی دیگر از موارد بسیار مهم، سلول ‌درمانی است. این امر می‌تواند برای بیمارستان‌ها درآمدزا باشد، اما باید با ایجاد زیربنای مناسب اجرایی شود. آیین نامه سلول درمانی نیز ابلاغ شده و در مراکز دارای شرایط، با در نظر گرفتن بیماران مراجعه کننده، انجام بازدید از مرکز و تایید مراکز برای انجام این روش درمانی، اجازه سلول درمانی صادر خواهد شد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: