کد خبر: ۲۳۲۷۴۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۲ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - 2019May 22
متأسفانه این بخش در حوزه سلامت که خدمات آن متأثر از تورم موجود در جامعه است، نادیده گرفته شده و ذی نفعان از جمله ماماها، پزشکان عمومی، متخصصان داخلی و متخصصان اطفال را با سایر گروه‌ها یکسان دیده اند
شفا آنلاین>سلامت>رئیس انجمن علمی مامایی ایران، گفت: تعرفه های پزشکی ۹۸ برای رشته های نسخه نویس و ارائه کنندگان خدمات سرپایی، ناچیز بوده و آنها را به زیر خط فقر می برد.

به گزارش شفا آنلاین، ناهید خداکرمی، با اشاره به اینکه تورم موجود در کشور یک واقعیت اجتناب ناپذیر است که حوزه سلامت نیز از آن مستثنی نیست، بیان کرد: در قیمت گذاری خدمات تمامی رشته‌ها، اتحادیه های صنفی پایه اصلی قیمت گذاری خدمات هستند و قیمت تمام شده از جمله اجاره بهای محل، خدمات و مسائل حاشیه ای که بر آن حرفه تأثیرگذار است را در قیمت گذاری مد نظر قرار می دهند.

وی افزود: متأسفانه این بخش در حوزه سلامت که خدمات آن متأثر از تورم موجود در جامعه است، نادیده گرفته شده و ذی نفعان از جمله ماماها، پزشکان عمومی، متخصصان داخلی و متخصصان اطفال را با سایر گروه‌ها یکسان دیده اند.

وی ادامه داد: در تعرفه گذاری خدمات، این گروه‌ها را برابر کسانی می‌بینند که پروسیجرهای خاص مانند جراحی انجام می‌دهند در حالی که خدمات گروه‌های نام برده سرپایی بوده و متأثر از تبعات جانبی تورم موجود در جامعه است.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی(Medical System)، با بیان اینکه گروه‌های نسخه نویس و ارائه دهنده خدمات سرپایی امورات زندگی خود را با توجه به تعداد مریضی که در طول روز به آنها مراجعه می‌کند، می‌گذرانند، تصریح کرد: به عنوان مثال اگر یک پزشک عمومی در طول روز ۱۰ مریض ویزیت کند باید با روزی کمتر از ۳۰۰ هزار تومان امورات خود را اداره کنند و این در حالی است که تمام روزهای یک ماه شیفت کاری نداشته و باید اجاره سرسام آور مطب هم پرداخت کنند.

خداکرمی تاکید کرد: به نظر می‌رسد که در حق گروه‌های نسخه نویس اجحاف شده و این امر باعث ایجاد نارضایتی می‌شود که تبعاتی مانند کاهش کیفیت خدمات و تعطیلی و بیکاری را به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص ماماها نیز وضعیت به همین منوال است و با وجودی که با همین تعرفه‌های اندک ماماها به ارائه خدمات به مادران و خانواده‌ها می‌پردازند اما ادامه این روند تعرفه گذاری، مطب ماماها را نیز به تعطیلی می‌کشاند که به صلاح سلامت عمومی مادران و خانواده‌ها نیست.

به گفته خداکرمی، دولت و حاکمیت باید اختیار تعرفه گذاری را به سازمان نظام پزشکی که حافظ منافع مردم و نماینده گروه‌های مختلف پزشکی است، واگذار کند تا این سازمان با محاسبه قیمت واقعی خدمات، تعرفه‌های گروه‌های مختلف را تعیین و ابلاغ کند.

وی ادامه داد: نباید این تصور وجود داشته باشد که سازمان نظام پزشکی یک نهاد صنفی بوده که صرفاً به دنبال منافع جامعه پزشکی(Medical Society) است بلکه این سازمان حافظ سلامت مردم بوده و همواره منافع جامعه را در دستور کار خود قرار داده است.

خداکرمی در خصوص عملکرد ضعیف سازمان‌های بیمه گر اظهار کرد: در دنیایی که پزشکی یک کسب و کار و حرفه است باید قیمت تمام شده خدمات در تعرفه گذاری ها لحاظ شود تا هم دهنده خدمت راضی باشد و هم گیرنده، خدمات مطلوبی را دریافت کند. بنابراین اگر دولت و بیمه‌ها بودجه کافی ندارند می‌توانند منابع خود را صرفاً به بخش دولتی اختصاص دهند و بخش خصوصی ارتباط خود را با بیمه‌ها قطع کرده و کسانی که تمایل به دریافت خدمات از بخش خصوصی دارند، هزینه‌های این بخش را بپردازند.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران، گفت: با محدودیت‌های موجود در تعرفه گذاری ها، عملاً مطب‌ها به سمت ورشکستگی و تعطیلی می‌روند و با این اوضاع به جمع بیکاران گروه‌های مختلف پزشکی نیز افزوده می‌شود.

وی افزود: گروه‌های نسخه نویس با تعرفه‌های موجود دچار آسیب‌های زیادی می‌شوند که از آن جمله می‌توان به زیر خط فقر رفتن آنها اشاره کرد زیرا امورات زندگی خود را با ارائه خدمات سرپایی که به بیماران می‌دهند، اداره می‌کنند.

وی بیان کرد: باید اختیار تعرفه گذاری به سازمان نظام پزشکی بازگردد تا تعرفه هر رشته و خدمت متناسب با قیمت تمام شده محاسبه شود و دهنده و گیرنده خدمت راضی باشند. همچنین دولت باید به سازمان نظام پزشکی اعتماد کرده و قیمت گذاری خدمات را به آن واگذار کند و تبعات مثبت آن را مشاهده کند زیرا خدمات پزشکی بنزین و نان نیست که قیمت یکسان داشته باشد هرچند که نان هم قیمت‌های متفاوت دارد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: