کد خبر: ۲۲۷۸۹۵
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۱۲ فروردين ۱۳۹۸ - 2019April 01
تغذیه در رشد مغز کودک تاثیری بالا دارد و والدین باید سعی کنند بهترین مواد را برای کودک در نظر بگیرند
شفاآنلاین>تغذیه> یک متخصص اطفال گفت: حتی اگر فرزندتان از صبحانه متنفر است با حداقلی از پروتئین و حبوبات او را راهی کنید.

به گزارش شفاآنلاین، علی محتشمی متخصص (Expert)اطفال اظهار کرد: تغذیه در رشد مغز کودک تاثیری بالا دارد و والدین باید سعی کنند بهترین مواد را برای کودک در نظر بگیرند؛ از پزشک در مورد مکمل دی اچ‌ ای (DHA) یا دوکوزاکسونیک اسید سوال کنید که آیا برای کودک مفید است یا خیر، چرا که این مواد در رشد کودک تاثیر بسیزایی دارد.

این متخصص اطفال ادامه داد: اسید چرب امگا ۳ با رشد مغزی و وضعیت تحصیلی در ارتباط مستقیم است؛ دی اچ‌ ای در شیر مادر موجود است بنابراین شیر دادن از سینه را فراموش نکنید، اطمینان حاصل کنید که غذا‌های حاوی دی اچ‌ ای مانند ماهی سالمون (ماهی آزاد)، شاه ماهی و ماهی تن بخورید تا شیرتان مغذی‌تر باشد.

به کودک خود پروتئین دهید

محتشمی افزود: یک صبحانه مغذی تدارک ببینید؛ حتی اگر فرزندتان از صبحانه متنفر است با حداقلی از پروتئین(Protein) و حبوبات او را راهی کنید؛ تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان مبتلا به فقر آهن نمرات پایین تری در ریاضیات می‌گیرند و بدخلق تر، خسته‌تر و حواس پرت‌تر از همکلاسان غنی از نظر آهن هستند، پس غذا‌های غنی از نظر آهن را فراموش نکنید.

وی بیان کرد: مقدار زیادی آب در رژیم غذایی روزانه در نظر بگیرید؛ مصرف روزانه ۶ تا هشت لیوان آب، کل بدن به خصوص مغز را فعال نگه می‌دارد؛ هرگز نوشابه گازدار نخرید، نوشابه از آب قند و مواد شیمیایی‌ تشکیل شده که دندان فرزندتان را خراب می‌کند و مقداری زیادی کالری زاید به بدن او تزریق می‌کند و ذهن فرزندتان بعد از هجوم شکر، به طور اجتناب ناپذیر افت می‌کند.

شیرینی‌ها را محدود کنید

این متخصص اطفال تشریح کرد: شیرینی‌ها را محدود کنید، شیرینی‌ها و هله هوله‌ها مانند چیپس، کالری‌های زایدی به بدن تزریق می‌کنند که به ذهن آسیب می‌زنند و باعث افزایش وزن نیز می‌شوند؛ رستوران‌های فست فود، ویتامین و مواد معدنی موجود در غذا‌ها را از آنها بیرون می‌کشند و مقدار زیادی چربی، نمک و شکر ناسالم به بدن تزریق می‌کنند، پس خوردن غذا در فست فود را محدود کنید.

محتشمی گفت: انواع مشخصی از چربی سلامتی ما را به خطر می‌اندازند و بیماری‌هایی مانند کلسترول بالا یا گرفتگی شریان‌ها را به وجود می‌آورند؛ اگر امکان انتخاب دارید سعی کنید بیشتر از چربی‌های اشباع نشده غیر حیوانی استفاده کنید، همچنین از مصرف چربی‌های موجود در روغن‌های گیاهی هیدروژنه اجتناب کنید.

وی یادآوری کرد: تلویزیون مقدار متنابهی تبلیغ در مورد غذا‌های آماده و شیرین پخش می‌کند؛ اگر فرزندتان تلویزیون تماشا می‌کند با او در مورد تبلیغات و اهداف آن‌ها صحبت کنید تا او خیلی زود تبدیل به یک مصرف کننده عاقل شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: