کد خبر: ۲۰۸۱۲۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۰ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - 2018September 12
طی دو، سه سال گذشته برای ارائه خدمات حداقلی و پیشرفته درمان سرطان با استفاده از رادیوتراپی، برنامه‌ریزی شده است. در این برنامه اقدامات لازم برای تأمین دستگاه‌های درمان سرطان، بخصوص شتاب‌دهنده‌ها، از طریق معاونت درمان و هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی انجام می‌شود
شفاآنلاین>سلامت> رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر در تأمین داروهای سرطانی مشکل جدی نداریم و امیدواریم در آینده نیز این موضوع پایدار بماند و مشکلی در این زمینه به‌وجود نیاید.

به‌گزارش شفاآنلاین، علی قنبری مطلق، با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه تأمین تجهیزات مهم درمان سرطان افزود: طی دو، سه سال گذشته برای ارائه خدمات حداقلی و پیشرفته درمان سرطان با استفاده از رادیوتراپی، برنامه‌ریزی شده است. در این برنامه اقدامات لازم برای تأمین دستگاه‌های درمان سرطان(Cancer)، بخصوص شتاب‌دهنده‌ها، از طریق معاونت درمان و هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی انجام می‌شود.

وی درپاسخ به این سؤال که آیا داروهای ضد سرطان ایرانی کیفیت و اثربخشی لازم را دارند؟ گفت: تعداد زیادی از داروهای ضد سرطان در کشور تولید می‌شوند و نمی‌توان به‌صورت کلی اظهار کرد داروها کیفیت لازم را ندارند. داروهایی که در کشور تولید می‌شوند، داروهای خوبی هستند، اما در عین حال ممکن است به‌صورت موردی یک قسمتی از داروها مشکلی داشته باشد که این موضوع باید گزارش شود. اینکه برخی‌ به‌ طور کلی بگویند داروهای ضد سرطان ایرانی بی‌کیفیت هستند و اثربخشی ندارند، قابل بررسی نیست و باید بسته دارویی که کیفیت لازم را ندارد به طور مشخص معلوم شود.

قنبری مطلق با بیان اینکه ممنوعیت کامل برای برندهای خارجی داروهای‌ ضدسرطان وجود ندارد، افزود: بسیاری از داروهای ضدسرطان یا در کشور یا به‌صورت مشترک با کمپانی‌های خارجی تولید می‌شوند. سازمان غذا و دارو نیز برای بیمارانی که علاقه‌مند به مصرف داروهای خارجی هستند، درصدی از بازار داروهای ضد سرطان را در اختیار برندهای خارجی قرار داده است.

وی درباره جزئیات سامانه سیمای سرطان اظهار کرد: هدف کلی این سامانه این است که با تسهیل نسخه و تدابیر پزشکی(medical)، زحمات و سرگردانی بیماران برای تأیید نسخ شیمی درمانی کاهش یابد. همچنین این سامانه امکان نظارت بر دستورالعمل‌های تشخیصی و درمانی سرطان را افزایش می‌دهد. به طور کلی سامانه سیمای سرطان می‌تواند یک نظام اطلاعاتی طبقه‌بندی را در سطح کشور برای سرطان که یک بیماری مزمن و هزینه‌بر است، راهبری کند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: