کد خبر: ۲۰۲۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۰ - ۱۹ تير ۱۳۹۷ - 2018July 10
در حال حاضر در ۸ استان حذف دفترچه اجرایی می‌شود و دیگر نیازی به دفترچه بیمه برای مراجعه بیماران در مراکز ملکی سازمان نیست. و در یک پروسه دو ماهه قرار است کل کشور را پوشش دهیم
شفا آنلاین>اجتماعی>مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، از حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعی طی دو ماه آینده در تمامی استان های کشور خبر داد.

به گزارش شفا آنلاین، دکتر سیدتقی نوربخش بعد از ظهر سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته تامین اجتماعی(Social Security)، گفت: در هفته تامین اجتماعی چندین طرح در خصوص افتتاح شعب بیمه‌ای، راه اندازی مرکز درمانی، کلینیک و...، افتتاح می‌شود و همچنین نوسازی و بازسازی برخی از مراکز نیز انجام شده است.

وی افزود: در این هفته ۵۰ پروژه بیمه ای و درمانی در ۲۲ استان کشور افتتاح می شود و هزینه این پروژه ها ۲۵۰ میلیارد تومان است.

نوربخش تاکید کرد: در حال حاضر در ۸ استان حذف دفترچه اجرایی می‌شود و دیگر نیازی به دفترچه بیمه برای مراجعه بیماران در مراکز ملکی سازمان نیست. و در یک پروسه دو ماهه قرار است کل کشور را پوشش دهیم.

وی  گفت: در حال حاضر ۷۰ میلیون نسخه الکترونیکی در مراکز ملکی صادر شده است.

نوربخش، در مورد تعهدات دارویی بیمه تامین اجتماعی نیز افزود: هیچ تعهد و پوشش دارویی کم نشده و اخیرأ داروی بیماران پروانه ای و ام اس نیز تحت پوشش قرار گرفته که آیین نامه آن تصویب شده و در دولت در حال بررسی است.

پرداخت ۵۰ هزار میلیارد بدهی دولت فردا بررسی می شود
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: سازمان تامین اجتماعی در شرایط کنونی اقداماتی در جهت کاهش ریسک های اقتصادی انجام می دهد، به طوری که با برنامه ریزی بدون هر گونه خللی در راه ایفای تعهدات به مستمری بگیران، کارفرمایان و بیمه شدگان فعالیت های خود را ادامه می دهد تا بتواند این ریسک ها را تا حد امکان به مردم منتقل نکند.

نوربخش در مورد بیمه کارگران ساختمانی اظهار داشت: خواستار بازنگری در این قانون هستیم و در حال حاضر ۹۰۰ هزار کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه هستند و دستور پوشش ۱۵۰ هزار نفر دیگر را نیز از محل خروج سایر کارگران صادر کرده ایم.

وی گفت: اعتبار این قانون ۱۹۰۰ میلیارد تومان است که هزار میلیارد تومان از سوی دولت، ۶۰۰ میلیارد حق بیمه و ۳۰۰ میلیارد تومان نیز از محل صدور پروانه اختصاص یافته است.

نوربخش گفت: با رونق ساخت و ساز امیدواریم بتوانیم ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفری که هیچ پوشش بیمه ای ندارند را تحت پوشش قرار دهیم.

وی گفت: کارگرانی می توانند تحت پوشش قرار گیرند که کارت مهارت فنی و حرفه ای را داشته و همچنین در این حرفه مشغول به کار باشند که این افراد باید در سامانه سازمان ثبت نام کنند.

نوربخش در مورد پرداخت وام های بدون بهره به بازنشستگان گفت: در شرایط فعلی که منابع و مصارف سازمان همانند قبل تعادل ندارد پرداخت وام ۴ میلیون تومانی را به مستمری بگیران اختصاص داده ایم که از ابتدای مرداد ماه پرداخت آن آغاز می شود.

وی گفت: نمی توانیم در مرحله اتول به تمامی سه میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته وام دهیم و افرادی که تاکنون وام نگرفته اندو یا از نظر حقوق و دستمزد در سطح پایین باشند در اولویت دریافت وام قرار می گیرند.

وی در مورد بخشودگی جرایم کارفرمایان گفت:  در راستای حمایت از تولید ملی سه طرح در سال جاری در دستور کار قرار گرفته به طوری که یکی از آنها بخشودگی جرایم بود و طی مدت در نظر گرفته شده هفت هزار کارفرما برای استفاده از این قانون مراجعه کردند که صددرصد جرایم آنها بخشیده و اصل بدهی را در ۱۲ قسط برای آنها تقسیط کردیم که البته چنانچه بخواهند از بخشودگی صددرصدی استفاده نکنند می توانند اصل بدهی خود را طی ۲۴ ماه پرداخت کنند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی  گفت: بیش از سه هزار میلیارد تومان اصل جریمه کارفرمایان بوده است که با استفاده از این قانون هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن بخشیده شد.

وی به طرح دوم اشاره کرد و گفت: طرح مشوق های کارفرمایی و استاد شاگردی یا کارورزی طرحی است که کارفرمایی که کارگری که در سامانه فنی و حرفه ای ثبت نام کرده باشد را بپذیرد تا شش ماه از پرداخت حق بیمه معاف است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: طرح بعدی برای افراد تحصیلکرده ای است که شغلی ندارند و بر اساس آن افراد زیر ۳۴ سال و بیمه اولی که در جایی مشغول به کار شوند کارفرما به مدت دو سال از پرداخت حق بیمه معاف است به شرطی که دو ماه قبل در سامانه کاریابی ثبت نام کرده باشد.

نوربخش در مورد پرونده املاک تامین اجتماعی در قوه قضاییه گفت: ۴ پرونده بزرگ در دولت روحانی پیگیری شد به طوری که با همکاری خوب قوه قضاییه مراحل قانونی طی و این اموال به اموال عمومی برگشت داده شدند.

وی در مورد پرداخت معوقات بازنشستگان تاکید کرد: ما به التفاوت حقوق حداقل بگیرها در خرداد ماه پرداخت شد  و ما به التفاوت سایر سطوح بازنشستگان در ۱۰ روز اول مرداد ماه پرداخت می شود.

نوربخش در مورد بدهی دولت به تامین اجتماعی اظهار داشت: بدهی حسابرسی شده دولت تا پایان سال ۹۴، ۸۹ هزار میلیارد تومان است و همچنین بدهی تامین اجتماعی به مراکز طرف قرارداد حدود ۶ هزار میلیارد تومان است.

به گفته نوربخش، در دولت تدبیر و امید هیچ بنگاه ضرر دهی به سازمان تامین اجتماعی داده نشده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: ۵۴ شرکت به مزایده گذاشته شده که با توجه به کشش بازار بعضی از آنها مورد استقبال قرار گرفته اند و سایر بنگاه هایی که سودی برای سازمان ندارند نیز با هدف خروج از بنگاهداری و حفظ ارزش و دارایی بیمه شدگان مزایده خواهیم گذاشت.

وی به بدهی  شهرداری به تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: ۴۶۰ میلیارد تومان شهرداری تهران به تامین اجتماعی بدهکار است و هزار میلیارد تومان شهرداری های کل استان ها به این سازمان بدهکار هستند.

نوربخش گفت: از مسئولان شهرداری درخواست می کنیم که تعهدات خود را پرداخت کنند در غیر این صورت اقدامات لازم را انجام می دهیم.

وی در خصوص پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تامین اجتماعی گفت: این اقدام بسیار خوب دولت و مجلس بود که طی سالیان گذشته بی سابقه بوده است به طوری که دولت مکلف می کند ۵۰ هزار میلیارد تومان را طی یک سال به تامین اجتماعی پرداخت کند. این مصوبه فردا در هیات دولت بررسی می شود و بند «ن» این ماده نیز چهار تبصره دارد که مشخص شده مابقی ۵۰ هزار تومان به چه صورتی پرداخت شود که در قالب واگذاری پروژه های نیمه تمام، منازل مسکونی، مواد پالایشگاه ها و ... صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: این آیین نامه در سازمان برنامه وبودجه در دست بررسی است که مرداد ماه اجرایی می شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: