کد خبر: ۱۹۵۷۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷:۳۰ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018May 16
آمار اعتياد در جامعه نسبت به سال هاي قبل، بيشتر و بيشتر شده است و اين را مي توان با نگاهي به حاشيه هاي كوچه و خيابان شهر فهميد. در اين ميان، رسوخ مصرف مواد مخدر به جامعه كارگران نيز اتفاقي تلخ است كه در حال رخ دادن بوده و مشاور وزير كشور نيز آمارهايي تلخ از آن داده است.

شفا آنلاین>اجتماعی>آمار اعتياد در جامعه نسبت به سال هاي قبل، بيشتر و بيشتر شده است و اين را مي توان با نگاهي به حاشيه هاي كوچه و خيابان شهر فهميد. در اين ميان، رسوخ مصرف مواد مخدر به جامعه كارگران نيز اتفاقي تلخ است كه در حال رخ دادن بوده و مشاور وزير كشور نيز آمارهايي تلخ از آن داده است. رضا محبوبي با اشاره به اینکه اکنون نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت عمومی کشور 5.2 درصد در سنین 15 تا 64 سال است، گفته نرخ شیوع اعتیاد در جامعه کارگری به 22 درصد می‌رسد.

 وي با بیان اینکه بیش از سه سال است که در پروژه آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کنیم، افزود: در طول این مدت، پنج جلسه با حضور مقام معظم رهبری و سران سه قوه در این راستا برگزار شده که این نشان از اهمیت موضوع دارد؛ البته با شرایط جدید پیش آمده برای کشور اهمیت موضوع دو چندان خواهد شد.


در این راستا طرح تقسیم کار ملی برای کنترل آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور تصویب شده است که ما به عنوان دبیرخانه شورای اجتماعی کشور، اوضاع اجتماعی را پس از این تقسیم کار بررسی کرده‌ایم.طی این بررسی‌ها علايمی از توقف روند رشد برخی آسیب‌ها همچون کاهش طلاق توافقی پس از اجباری شدن مشاوره 6 ساعته پیش از ازدواج و همچنین کاهش در روند ورود پرونده‌های قضایی به دستگاه قضا مشخص شده اما این کاهش دو تا هشت درصدی نمی‌تواند رضایت‌بخش باشد چرا که ممکن است در طول سال‌های آینده روند رو به رشدی نیز داشته باشد.بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال 94، به ازای هر 100 ازدواج در جامعه، 23 واقعه طلاق به ثبت رسیده بود که البته این ازدواج‌ها در طول سال‌های مختلف انجام شده بود. محبوبی با تاکید بر اینکه در تقسیم کار ملی در فاز اول تمرکز بر آسیب‌دیدگان اجتماعی و معلولان این آسیب‌ها خواهد بود، سپس به ریشه‌یابی و علل بروز این آسیب‌ها پرداخته می‌شود، یادآور شد: از سال 95 تا کنون میزان زنان درگیر در اعتیاد تقریبا سه برابر افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در طول پنج سال اخیر بیش از 50درصد افراد مبتلا به ایدز از طریق تماس جنسی بوده است، گفت: متاسفانه در طول سال‌های اخیر انتقال ویروس ایدز از طریق تماس جنسی به تزریق مشترک غلبه کرده و زنان درگیر در ایدز نیز افزایش قابل‌توجهی داشته‌اند که این موضوع نشان از زنانه شدن این آسیب‌ها دارد.محبوبی در بخش دیگری به بیان عوامل بروز آسیب‌های اجتماعی در کشور پرداخت و اظهار کرد: ضعف نظام برنامه‌ریزی در کشور مهم ترین علت بروز آسیب‌های اجتماعی بوده؛ به طوری که در پی این ضعف مدیریتی، ناموزونی توسعه در کشور رخ داده و فقر در برخی مناطق نهادینه و در برخی مناطق قطب توسعه شده‌اند. معاون امور اجتماعی مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور ضعف حکمرانی خوب را از دیگر عوامل بروز آسیب‌های اجتماعی خواند و گفت: حکمرانی باید بتواند پاسخ نیازهای روز جامعه را بدهد، همه می‌دانیم که جامعه ما به نشاط و شادابی نیاز دارد اما به علت تعصبات غلط، افرادی که زاویه دیدشان با ما متفاوت است را از نظام مدیریتی حذف می‌کنیم. بنابراین باید در این شیوه بازنگری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه روحانیت نماد جمهوری اسلامی در جامعه ماست؛ بنابراین سلوک آن در جامعه می‌تواند مصداق حکمرانی خوب و یا بد باشد، تصریح کرد: ضعف کارآمدی دستگاه‌های اجرایی از عوامل دیگر بروز آسیب‌های اجتماعی است که منجر به ایجاد سیستم‌های پرهزینه و ناکارآمد شده است و همه ما در این زمینه مسئول هستیم.محبوبی فقدان مشارکت مردم را از عوامل دیگر برشمرد و خاطرنشان کرد: همه این مسائل در مقیاس استانی قابل‌توجه هستند؛ به طوری‌که یکی از رویکردهای اساسی ما کنترل این آسیب‌ها تا سطح شهرستان است.وی با اشاره به اینکه متاسفانه انگیزه‌مندی در دستگاه‌های اجرایی برای پیشبرد برنامه‌های کاهش آسیب در کشور وجود ندارد، افزود: امسال 450 میلیارد تومان برای حوزه آسیب‌های اجتماعی متعهد شده‌ایم که تا کنون 50 درصد آن تخصیص یافته است.در سال 97 پیگیر طرح‌های فوق‌العاده در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود که از جمله آنها پرداختن به طلاق و تمرکز بر آموزش و ارائه مشاوره در این راستا، پرداختن به اعتیاد و تمرکز بر پیشگیری و توجه به پروژه دین‌مداری در جامعه و تمرکز به حاشیه‌نشینی است.قانون

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: