کد خبر: ۱۸۸۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۰ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018March 13
نیاز به خون همیشگی است و اهدای خون به بیماران نیازمند زندگی دو باره می بخشد،اما در فصل سرد سال و همچنین برخی از مناسبت ها مانند عید نوروز نیاز به خون افزایش می یابد
شفا آنلاین>سلامت>سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: با اهدای خون خود در روز چهارشنبه سوری می‌توان سرخی زندگی را به بیماران نیازمند هدیه کرد و به دیگر معنا 'سرخی من از تو'یی که می گوییم را با عمل ترجمه کنیم.

به گزارش شفا آنلاین، بشیر حاجی بیگی افزود:نیاز به خون همیشگی است و اهدای خون(Blood donation) به بیماران نیازمند زندگی دو باره می بخشد،اما در فصل سرد سال و همچنین برخی از مناسبت ها مانند عید نوروز نیاز به خون افزایش می یابد .

وی تاکید کرد:به همین دلیل سازمان انتقال خون ایران از مردم برای اهدای خون دعوت به عمل آورده است تا کمبودی در این زمینه نداشته باشیم،به دلیل اینکه همیشه در فصل سرما آمار اهدای خون کاهش پیدا می‌کند به همین دلیل سازمان انتقال خون به دلیل نزدیکی تعطیلات عید نوروز از مردم برای شرکت در این کار خیر دعوت کرده است.

حاجی بیگی گفت :سازمان انتقال خون ایران در روز چهارشنبه سوری مانند سایر روزها به اهداکنندگان خدمات رسانی می‌کند و یکی از کارهای خیری که در روز چهارشنبه سوری می‌توان انجام داد اهدای خون است، زیرا این کار سرخی زندگی را به بیماران هدیه می‌دهند.

حداقل و حداکثر سن برای اهدای خون، 18و 60سال است
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت :حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون 18 سال تمام و حداکثر سن 60 سال تمام است .

وی افزود: حداکثر سن برای اولین اهدای خون 60 سال است و برای دفعات بعدی اهدا کننده مستمر(با سابقه حداقل 2بار اهدای خون درسال ) حداکثر 65 سال است.

وی در خصوص ضرورت اهدای خون تصریح کرد: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر مردم دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده های خونی پیدا می کند.

حاجی بیگی گفت : بارزترین مثال برای موقعیت هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می شود عبارتند از زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی.

وی اضافه کرد : همچنین خانم های باردار در حین زایمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند، نیازمند به خون هستند و از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی(Chemotherapy) یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های خون هستند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت : بسیاری از دیگر بیماران، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی به نسبت طبیعی برای تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت کنند .

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه دلایل نیاز برای انتقال خون متفاوت است ،گفت : اما نیاز به خون و فرآورده های خون به صورت مداوم وجود دارد و به طور مرتب هم در حال افزایش است.

بر اساس آمار های اعلام شده در ایران سالانه بیش از 2میلیون و 500هزار نفر برای اهدای خون به مراکز اهدای خون مراجعه می کنند که در این بین 2میلیون یکصد هزار نفر موفق به اهدای خون می شوند .

در حال حاضر اهدای خون در ایران به صورت کاملا داوطلبانه و بدون هیچ چشم داشتی و به منظور کمک به بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن انجام می شود و هم اکنون شاخص اهدای خون در ایران 27 نفر به ازای یکهزار نفرجمعیت است که شاخص خوبی محسوب می شود .
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: