کد خبر: ۲۴۱۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۵ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - 2019September 16
اعتصاب پزشكان در همه جای دنیا تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند مطلق و در تمام زمینه‌ها باشد. این موضوع در شرایط فرهنگی ما و رواج نظریات عامیانه خصمانه در مورد پزشكان در عمل پیچیدگی و ظرافت فراوان و اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند
شفا آنلاین>سلامت>درخواست عمومی انجمن‌های پزشكی برای عدم همكاری پزشكان با صداوسیما و توفیق نسبی در انجام آن را می‌توان نوعی اعتصاب به معنای مدرن ان تفسیر كرد. اما چرا اعتصاب و چرا مدرن؟ چون یك درخواست و یك فعالیت اجتماعی برای دست كشیدن از کاری است می‌تواند اعتصاب باشد و چون تنها در یكی از كارهای تخصصی پزشكان صورت می‌گیرد و بدون ایجاد خسارت، چرخه‌هایی به‌شدت معیوب را اصلاح می‌کند مدرن است.

- حق اعتصاب نیروی كار نه‌تنها تضمین‌کننده واقعی بودن نرخ كالا و خدمات در سیستم اقتصادی‌ای است كه بی‌تردید همچنان سرمایه‌داری است بلكه از شأن و جایگاه عناصر مختلف اجتماعی هم حفاظت می‌کند. شأن و جایگاه پزشكان به‌عنوان مهم‌ترین عناصر سیستم سلامت نه به منافع پزشكان كه به مصالح و منافع کلی‌تر ملی مربوط می‌شود.

اطلاع از نقطه‌جوش یا خط قرمزی كه دستمزد از هزینه بقای نیروی كار عقب می‌افتد، یا اطلاع از رفتاری كه كلیت آن فعالیت اجتماعی را درخطر می‌افکند، اطلاعاتی اساسی برای هر فرد یا هر سازمان برنامه‌ریز است.

- اعتصاب پزشكان در همه جای دنیا تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند مطلق و در تمام زمینه‌ها باشد. این موضوع در شرایط فرهنگی ما و رواج نظریات عامیانه خصمانه در مورد پزشكان در عمل پیچیدگی و ظرافت فراوان و اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

- هیچ‌گاه از یاد نباید برد كه مخاطب هیچ اعتصابی مسئولین تصمیم گیر نیستند بلكه توده‌های ناظری هستند كه قرار است با تغییر در برداشت جمعی‌شان و تولید یك نظریه عمومی، بر تصمیم‌گیری‌ها تأثیر بگذارند. هیچ‌کس بیش از مسئولین اجرایی از واقعیات اطلاع ندارد، اما انها هم در چنبره‌ای از مشكلات و نظرات مسئولین بالادست خود قرارگرفته‌اند یا شاید بهتر باشد بگوییم گیر افتاده‌اند.

بنابراین نكته اصلی صرف اطلاع‌رسانی به ایشان نیست بلكه ایجاد شرایطی است كه بر چارچوب تصمیمات ایشان تأثیر بگذارد. آن‌ها حتی ممكن است بتوانند از اعتصاب مدنی با مختصات گفته‌شده در حل مشكلات و در جریان چانه‌زنی‌هایشان با ارگان‌های دیگر و با مسئولین بالادست از آن استفاده كنند.

-بنابراین شرایط اعتصاب، اینكه تنها در چه‌کاری رعایت می‌شود و اینكه انجام این اعتصاب به كیفیت سلامت و بیماران آسیبی نمی‌رساند و برعكس باعث بهبود كیفیت مراقبت از آنان خواهد شد باید بارها و بارها برای عموم و از طریق رسانه‌های مختلف توضیح داده شود.

-تحریم صداوسیما شاید از این زاویه بهترین نقطه برای تمرین كار حساسی باشد كه جامعه پزشكی دران تجربه اجتماعی درستی ندارد.

اولاً كارنامه مثبت سیمای ملی ما در برابر فعالیت‌های منفی آن خیلی سنگین نیست؛ بااطلاع رسانی بی‌برنامه و بدون سیاست مشخص باعث ایجاد نوعی پانیك اجتماعی شده، به نام طب سنتی و امثال آن همپای اطلاعات مفید خرافات به خورد مردم داده (فی‌المثل صداوسیما با پخش تبلیغات در مورد زالو و مزارع كشت زالو بخش مهمی از نتایج اطلاع‌رسانی مراجع رسمی در درمان صحیح سكته مغزی را به خورد این جانور بدشكل داد) و در رفتاری کاملاً غیراخلاقی و غیرقانونی با دریافت وجه، رسانه ملی را تبدیل به رسانه تبلیغاتی برخی پزشكان کرد و ... ثانیاً در سایر مسائل غیرپزشکی هم رسانه ملی همین رفتار را پیشه كرده است. ثالثاً در حال حاضر جامعه پزشكی برای اطلاع‌رسانی مناسب خود كمبود رسانه ندارد!

بنابراین عدم شركت همگانی پزشكان در رسانه ملی درمجموع به نفع سلامت عمومی است و حتی ممكن است نتیجه‌اش مشاركت بیشتر جوامع پزشكی در سیاست‌گذاری برای اطلاع‌رسانی عمومی طی یك برنامه و اهداف مشخص باشد كه الگویی برای سایر زمینه‌های غیرپزشکی خواهد بود.

-مهم‌ترین عامل برای جلوگیری از اعتصاب درواقع وجود قانون اعتصاب است. سیستم و مسئولین بالادست وقتی بدانند حق اعتصاب وجود دارد سعی می‌کنند كار به‌جایی كه اعتصاب را اجتناب‌ناپذیر می‌کند نكشد. مسئولین انجمن‌های پزشكی هم به آن درایت و مسئولیت‌پذیری رسیده‌اند كه تهدید اعتصاب را به این آسانی خرج نكنند و آن را به‌عنوان تیر آخر همیشه در تركش نگه دارند. (درواقع اعتصاب پزشكان شبیه اجازه لغو پرواز توسط خلبان است.)

-بنابراین تحریم صداوسیما در نوع خود اعتصابی است كه هیچ صدمات اجتماعی ندارد و جلب حمایت مردم نسبت به آن آسان است. توفیق در انجام آن را باید به‌مثابه اولین قدم‌ها در خودآگاهی عملی اجتماعی و فراتر رفتن از بیانیه پنداشت. جوامع پزشكی حضور در یك كنش اجتماعی را از طریق ان تجربه می‌کنند و فرا می‌گیرد. بی‌تردید جمعیتی كه چنین كنش فعالانه‌ای را به منصه ظهور برساند تنها با همین هیبت می‌تواند بر روند بسیاری از امور مربوط به سلامت در آینده تأثیرگذار باشد.

-اعتصاب خواندن تحریم صداوسیما یك خاصیت دیگر هم دارد و آن اینكه تابوی تنیده شده پیرامون اعتصاب پزشكان را می‌درد و آشکار می‌سازد كه مقصود از آن چیست و چرا در دنیای مدرن قانون اعتصاب پزشكان از ضروریات سلامت است.

یادداشت‌هایِ دکتر بابک زمانی
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: