کد خبر: ۲۳۲۸۳۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۵ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - 2019May 23
در این تحقیقات 1500 بیمار مبتلا به سرطان ریه و مغز که به طور همزمان شیمی درمانی و پرتو درمانی دریافت می‌کردند، مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند
شفا آنلاین>سلامت>محققان دانشگاه واشنگتن با همکاری متخصصان دانشگاه پنسیلوانیا دریافتند استفاده از پروتون درمانی در مقایسه با روش‌های متداول درمان با اشعه اکس در بسیاری از بیماران عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌کند. این در حالی است که نتایج به کارگیری هر دو روش درمانی یکسان است.

به گزارش شفا آنلاین، در این تحقیقات 1500 بیمار مبتلا به سرطان ریه و مغز که به طور همزمان شیمی درمانی و پرتو درمانی دریافت می‌کردند، مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند.

شیوه درمانی دارای عوارض جانبی شامل دشواری بلع، اسهال، یبوست(Constipation) و حالت تهوع است که موجب پایین آمدن کیفیت زندگی می‌شود.

در نتیجه این تحقیقات مشخص شد ریسک بروز عوارض جانبی شدید در طول 90 روز بعد از درمان، در افرادی که از پروتون درمانی استفاده می‌کنند در مقایسه با افرادی که با اشعه اکس درمان می‌شوند، به میزان دوسوم کاهش می‌یابد. در واقع از بین 391 بیمار که پروتون درمانی شدند، 45 نفر (11.5درصد) در طول 90 روز بعد از درمان دچار عوارض جانبی شدید شدند. در گروهی که با اشعه اکس درمان شدند، 301 نفر از مجموع هزار و 92 بیمار (27.6 درصد) در دوره مشابه دچار عوارض جانبی شدید شدند.

همچنین در این تحقیقات مشخص شد در نرخ بقای دو گروه از بیماران مورد مطالعه تقریبا هیچ تفاوتی وجود ندارد و میزان اثرگذاری پروتون درمانی با اشعه اکس یکسان است. بر اساس این تحقیقات نرخ بقای کلی بیماران در طول یک سال بعد از درمان در پروتون درمانی(Proton therapy) 83 درصد و در درمان با اشعه اکس 81 درصد است.

قرار است نتایج این تحقیقات در ابتدای ماه ژوئن در نشست سالانه انجمن آمریکایی انکولوژی بالینی در شیکاگو ارائه شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: