کد خبر: ۲۳۲۶۵۵
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۰ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019May 21
تاکنون در موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی با تشکیل کارگروه‌هایی مجموعه‌ای از علل و راهکارها استخراج و در اختیار سیاستگذاران سلامت قرار گرفته است تا مبنای برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات انجام شده در این حوزه قرار گیرد
شفاآنلاین>سلامت> مدیر گروه پژوهشی سیاستگذاری و اقتصاد سلامت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با بیان اینکه باید منابع به جای درمان به سمت پیشگیری سوق داده شود، گفت: شعار اصلی نظام سلامت مبنی بر پیشگیری مقدم بر درمان فراموش شده است.

به گزارش شفاآنلاین، رضا تویسرکان‌منش با اشاره به پژوهش‌های انجام شده در زمینه راهکارهای اثربخشی و جلوگیری از اتلاف منابع در نظام سلامت اظهار کرد: تاکنون در موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی با تشکیل کارگروه‌هایی مجموعه‌ای از علل و راهکارها استخراج و در اختیار سیاستگذاران سلامت قرار گرفته است تا مبنای برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات انجام شده در این حوزه قرار گیرد.

وی ادامه داد: همانطور که بارها تاکید شده نظام سلامت و بیمه‌ها باید نظام ارجاع، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت(Health) را مورد توجه قرار دهند. همچنین تدوین راهنماهای بالینی با دید بیمه‌ای به عنوان خریدار خدمت از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه شود و در نهایت نظارت جدی بر پیاده‌سازی این اقدامات است. سالهاست این مسائل مطرح شده ولی به دلیل نبود نظارت جدی آنطور که باید پیاده‌سازی و اجرا نشده است. این موضوع دروازه محکمی است که اگر محقق شود، بخش بسیاری از هزینه‌های سلامت را کاهش خواهد داد.

مدیر گروه پژوهشی سیاستگذاری و اقتصاد سلامت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با بیان اینکه اکنون در 4 گروه راهکار حمایت از تولید ملی در زمینه دارو، تجهیزات ولوازم مصرفی در حال بررسی است، گفت: به جز نیروی انسانی سایر منابع نظام سلامت اعم از دارو و تجهیزات وابسته به ارز هستند بنابراین اگر به راهکارهایی دست یابیم که با رونق تولید داخلی از این لوازم با کیفیت مناسب استفاده کنیم، به طرز قابل توجهی صرفه‌جویی در منابع را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: زیرساخت موفقیت در تمام برنامه‌ها فرهنگ سازی است. ما باید با مردم صحبت کنیم و شرایط دشواری که وجود دارد را بازگو کنیم. اگر مردم بدانند که برای بیماری ساده ویروسی مثل سرماخوردگی نیاز به آنتی بیوتیک ندارند، میلیاردها تومان صرفه‌جویی به همراه خواهد داشت.

تویسرکان منش با اشاره به اینکه شعار اصلی نظام سلامت مبنی بر پیشگیری(prevention) مقدم بر درمان فراموش شده است، افزود: اولویتی که سازمان بهداشت جهانی سالیان سال بر آن تاکید دارد این است که منابع به جای درمان به سمت پیشگیری سوق داده شود. به عنوان مثال فشار خون یکی از شایع‌ترین علل نارسایی کلیه و سکته مغزی است که در صورت کنترل آن از طریق رژیم غذایی، ورزش و  دارو می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها و تحمیل هزینه آن به نظام سلامت پیشگیری کرد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: