کد خبر: ۲۳۲۳۹۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۳ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019May 18
شادنوش با بیان اینکه هر سکشن دیالیز (هر وعده دیالیز) حدود 500 هزار تومان برای خزانه‌ دولت هزینه دارد، افزود: روزانه 15 هزار دیالیز توسط 565 مرکز دیالیز که در کشور وجود دارد، انجام می‌شود


شفا آنلاین>سرپرست مرکزمدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشتاز انجام روزانه ۱۵ هزار دیالیز در ۵۶۵ مرکز دیالیز در کشور خبر داد و گفت: هر وعده دیالیز حدود ۵۰۰ هزار تومان برای خزانه‌ دولت هزینه دارد! (معادل ۷.۵ میلیارد تومان در هر روز).

به گزارش شفا آنلاین، مهدی شادنوش درباره نیاز خانواده‌های دارای بیمار خاص به حمایت مالی از سوی دولت اظهار کرد: در کشور ما به‌دلیل اینکه در مقطعی از زمان شاهد جامعه‌ی بزرگتری از این بیماران بودیم عنوانی به نام بیماران خاص مطرح شد که در ابتدا برای سال‌های متمادی بیماران کلیویِ نیازمند به دیالیز، بیماران تالاسمی و هموفیلی(hemophilia) در دولت‌های مختلف تحت پوشش حمایت‌های مالی قرار گرفتند.

وی افزایش آگاهی مردم نسبت به وضعیت سلامت‌شان و نیز گسترش بیماری‌های خاص در جامعه را عاملی برای شناخته شدن بیماری‌های بیشتر در جامعه دانست و از اضافه شدن بیماری‌های دیگری به لیست بیماری‌های خاص در طی سال‌های اخیر خبر داد و تصریح کد: در دوسال اخیر در جدول اعتباری وزارت بهداشت به لیست سه بیماری دیالیز، تالاسمی و هموفیلی و 4 بیماری خاص دیگر نیز اضافه شد که این بیماری‌ها شامل EB، اتیسم، MS و بیماری‌های متابولیکی هستند.

شادنوش با بیان اینکه پس از اضافه شدن این 4 بیماری جدید به لیست بیماری‌های خاص طی دو سال اخیر بودجه جدیدی به این بخش اضافه نشده، گفت: باید به طور کلی سیاستی در پیش بگیریم که خانواده‌های دارای بیماران خاص تحت حمایت‌های مالی قرار گرفته و بر اساس اولویت‌بندی‌ها، تحت درمان قرار گیرند‌.

نگرانی بابت داروی بیماران خاص نداریم!

شادنوش درباره تامین داروی مورد نیاز بیماران خاص نیز متذکر شد: اگرچه تحریم‌های اعمال شده از سوی برخی کشورها، سیستم اجرایی وزارتخانه را دچار زحمت کرده اما جای نگرانی برای داروی بیماران خاص وجود ندارد و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و به یاری خداوند تا پایان سال 98 شاهد کمبود دارویی بیماران خاص نخواهیم بود.

حمایت مالی 70 تا 100 درصدی از بیماران خاص

شادنوش درباره میزان حمایت بیمه‌ها از بیماران خاص تصریح کرد: حمایت مالی از بیماران خاص به میزان 70 تا 100 درصد از تعرفه‌های درمانی انجام می‌شود؛ تمامی پیوندها در کشور به‌صورت رایگان انجام می‌پذیرد و حتی داروی این بیماران نیز در صورت نیاز رایگان تامین می‌شوند.

وی میزان حمایت از بیماری‌های پیوندی در ایران را قابل مقایسه با سایر کشورها ندانست و خاطرنشان کرد: برای مثال در ایالات متحده پیوند کبد حدود 700 هزار دلار هزینه دارد اما در ایران کاملا رایگان است.

شادنوش با بیان اینکه هر سکشن دیالیز(Dialysis) (هر وعده دیالیز) حدود 500 هزار تومان برای خزانه‌ دولت هزینه دارد، افزود: روزانه 15 هزار دیالیز توسط 565 مرکز دیالیز که در کشور وجود دارد، انجام می‌شود.
وی در پاسخ به این سؤال که نحوه شناسایی و ارجاع بیماران خاص چگونه است، یادآور شد: برخی بیماری‌ها مثل هموفیلی و تالاسمی از همان کودکی تشخیص داده می‌شوند و به مراکز درمانی معرفی می‌شوند اما بسیاری دیگر از بیماری‌های خاص مثل بیماری کبد و کلیه مزمن هستند؛ برای مثال بیماران کلیوی ابتدا دچار مشکل نارسایی کلیه شده و سپس در مراحل بعدی ممکن است دیالیزی شوند. این افراد پس از تشخیص، در صورت نیاز به دیالیز به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ارجاع داده شده و در آنجا به مراکز دیالیز معرفی می‌شوند‌.

برنامه مدیریت ملی سرطان در کشور در حال اجراست

وی از اجرای آیین‌نامه‌ مراکز سلول‌درمانی و طب بازساختی  و برنامه مدیریت ملی سرطان در کشور خبر داد و اظهار کرد: این آیین‌نامه از سال گذشته ابلاغ شده و هدف از تدوین برنامه مدیریت ملی سرطان نیز نظم بخشیدن به حوزه تشخیص، پیگیری و درمان خواهد بود.

شادنوش همچنین با اشاره به تدوین بسته خدماتی بیماران خاص در زمستان 97 گفت: حمایت‌های مالی از بیماران از زمستان سال گذشته به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

وی همچنین نسبت به گسترش خدمات بسته‌های خدمتی برای بیماران خاص در آینده و در جریان طرح تحول نظام سلامت اظهار امیدواری کرد.

شادنوش در پاسخ به این سؤال که چه تسهیلاتی برای کاهش فشارهای روانی و بهداشت روان بیماران خاص فراهم شده است، تصریح کرد: در بسته‌های خدمتی بیماران خاص تلاش شده تا مشاوره‌های روان‌شناسی نیز صورت پذیرد؛ هر فردی که پرونده سلامت الکترونیکی تشکیل داده باشد می‌تواند به‌صورت رایگان از خدمات روانشناسی نیز بهره‌مند شود.

لازم به یادآوری است در دنیا بیماری‌هایی تحت عنوان بیماری‌های نادر و بیماری‌های خاص شناخته می‌شوند که دارای مختصات و ویژگی‌های مشخصی هستند؛ اینگونه بیماری‌ها عموما یا درمان قطعی ندارند یا نیاز به مراقبت‌های درمانی خاص تا پایان عمر بیمار دارند؛ افراد مبتلا به این بیماری‌ها متحمل هزینه‌های بسیار سنگین می‌شوند و بنابراین بهبود وضعیت سلامتی این افراد در گرو حمایت‌های مالی دولت‌ها یا خیریه‌ها است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: