کد خبر: ۲۱۸۸۳۸
تاریخ انتشار: ۰۰:۱۵ - ۱۳ دی ۱۳۹۷ - 2019January 03
اختلال شخصیت مرزی، نوع زنانه اختلال شخصیت اجتماعی است یا به عبارتی اختلال شخصیت ضداجتماعی نوع مردانه اختلال شخصیت مرزی است چراکه میزان خشونت، تخریب و نابودی در اختلال شخصیت مرزی به خاطر زنانه بودن آن پایین‌تر از اختلال شخصیت ضداجتماعی است

شفا آنلاین>اجتماعی>سلامت>یک متخصص روانشناسی کودک و نوجوان گفت: میزان شیوع اختلال شخصیت مرزی (بوردر لاین) در زنان دو برابر مردان و اختلال شخصیت ضداجتماعی<Antisocial personality disorder> در مردان دو تا سه برابر زنان است.

به گزارش شفا آنلاین:دکتر مختار ویسانی با بیان این مطلب ادامه داد: سبب شناسی این دو اختلال تنش‌های روانی، سوء‌استفاده‌های عاطفی، جسمی ‌و جنسی دوره کودکی، بی‌ثباتی والدین در تعامل با کودک، تعارضات شدید والدینی و رشد دلبستگی ناایمن در دوره کودکی را از علل احتمالی این اختلالات می‌داند.


وی افزود: بسیاری از ملاک‌های تشخیصی، علائم و نشانه‌های اختلال مرزی شبیه به افراد دارای اختلال شخصیت ضداجتماعی از جمله دروغگویی مداوم، جعل عنوان، فریب دیگران با هدف سوءاستفاده و بهره‌کشی، تکانشگری و رفتارهای آنی، رفتارهای‌های ریسک مانند مصرف شدید الکل و مواد مخدر و داروهای روانگردان و روابط جنسی متعدد، خشم انفجاری و پرخاشگری مداوم، آسیب رساندن به خود و دیگران، احساس پوچی و روابط عاطفی متزلزل با دیگران است.

ویسانی مهم‌ترین دلیل این دو اختلال را اختلال سلوک دوره نوجوانی می‌داند که در دختران و پسران نوجوان تقریبا برابر است و تصریح کرد: می‌توان نتیجه گرفت که با توجه به ویژگی‌ها و تفاوت‌های جنسیتی در زنان و مردان، دختران سلوک در بزرگسالی علائم اختلال شخصیت مرزی و پسران نوجوان سلوک نیز نشانه‌های اختلال شخصیت ضداجتماعی را بروز خواهند داد.

این متخصص روانشناسی کودک و نوجوان معتقد است: به همین دلیل می‌توان گفت که اختلال شخصیت مرزی، نوع زنانه اختلال شخصیت اجتماعی است یا به عبارتی اختلال شخصیت ضداجتماعی نوع مردانه اختلال شخصیت مرزی است چراکه میزان خشونت، تخریب و نابودی در اختلال شخصیت مرزی به خاطر زنانه بودن آن پایین‌تر از اختلال شخصیت ضداجتماعی است.

وی تاکید کرد: می‌توان گفت اختلال شخصیت مرزی، نوعی اختلال شخصیت ضداجتماعی نرم و ملایم است که میزان شیوع آن در زنان بیشتر دیده می‌شود.طبنا

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: