کد خبر: ۲۱۳۹۲۷
تاریخ انتشار: ۲۲:۴۸ - ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - 2018November 11
از 23 الی 30 آبان هفته حمایت از بیماران کلیوی نامگذاری شده است و در طول سالهای گذشته نیز برنامه‌های متعددی اجرا شده است و امروز نیز برنامه‌های این هفته تشریح خواهد شد
شفاآنلاین> سلامت> مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی ایران به تشریح برنامه‌های هفته ملی بیماریهای کلیوی گفت: بسیاری از بیماران پیوندی حتی امکان پرداخت ۵۰هزار تومان برای دارو را ندارند و غالباً با پول یارانه خود زندگی می‌کنند بنابراین وزارت رفاه حمایت بیمه‌ای بیشتری کند.

به گزارش شفاآنلاین، داریوش آرمان در نشست خبری هفته بیماران کلیوی ایران اظهار داشت: از 23 الی 30 آبان هفته حمایت از بیماران کلیوی نامگذاری شده است و در طول سالهای گذشته نیز برنامه‌های متعددی اجرا شده است و امروز نیز برنامه‌های این هفته تشریح خواهد شد.

در روز دوشنبه 21 آبان مرکز جامع خاص این انجمن در خیابان حسینی برای ارائه خدمات ویژه به بیماران خاص ارائه خواهیم کرد زیرا در گذشته چنین خدماتی به بیماران دیالیزی و کلیوی ارائه می‌شد.

مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی ایران در تشریح برنامه‌های متعدد هفته حمایت از بیماران کلیوی تصریح کرد: راه‌اندازی بزرگترین مرکز دیالیز در استان زنجان را خواهیم داشت تا با 30 تخت دیالیز خدمات به بیماران کلیوی ارائه شود.

آرمان به تشریح یک طرح ملی با همکاری وزارت بهداشت، هلال احمر و شهرداری برای اجرا در کلان‌شهرها پرداخت و گفت: همزمان با هفته حمایت از بیماران کلیوی این طرح در سیستان و بلوچستان برای شناسایی بیماران کلیوی کلید می‌خورد.

مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی ایران عنوان کرد: هفتاد درصد بیماری کلیوی دو عامل دیابت و فشار خون است و اگر مراقب این مسئله نباشیم با شیوع  بیماریهای کلیوی مواجه خواهیم بود.
وی بیان داشت: هم‌اکنون سی و دو هزار بیمار دیالیزی در کشور داریم که هزینه مصرفی دیالیز در هر روز 400 هزار تومان است، یعنی هزینه بیمار دیالیزی هفت برابر بیمار پیوندی است و هزینه هر تخت دیالیز با تجهیزات برابر با یک میلیارد و 500 میلیون تومان است.

آرمان افزود: هم‌اکنون در کشور میلیون‌ها ایرانی اطلاع ندارند که فشار خون دارند درحالی که فشارخون باعث بیماری کلیوی می‌شود؛ از طرفی ما حدود 500 متخصص کلیه در کشور داریم و ما اکنون پزشک متخصص حتی در شهرهای بزرگ کشور نداریم و باید برای این مسئله فکری شود زیرا پزشکان جوان مایل نیستند در مناطق دور خدمت کنند.

وی با اشاره به اقدامات و سفرهای 70 الی 80 هزار کیلومتری برای رصد بیماران دیالیز عنوان کرد: در حدود یک دهه دستگاه جدید دیالیز به کشور توزیع نشده بود و فرسودگی دستگاههای دیالیز را در کشور مواجه هستیم که با دستور وزیر بهداشت سه‌هزار و شصت دستگاه دیالیز برای کشور در سه سال اخیر خریداری خواهد شد.

مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی ایران با ابراز اینکه "متأسفانه شیوع 10 الی 15 درصدی بیماری دیالیز را مواجه هستیم"، بیان داشت: آخرین آمار پیوند کلیه در یک سال 1350 پیوند از مرگ مغزی بود و 931 پیوند کلیه نیز از فرد زنده صورت پذیرفته است.

آرمان با اشاره به اینکه نقایص جدی در حوزه بیماران دیالیزی و پیوندی در کرمانشاه وجود دارد، گفت: با وجود این، هزینه تمام بیماران پیوندی سرپل‌ذهاب از طریق این انجمن پرداخت می‌شود و پس از برگشت به کرمانشاه یک خانه 500متری ویلایی به آنها تعلق می‌گیرد تا چند ماه در آن سکنی کنند و پس از بهبودی به خانه اصلی خود برگردند.

وی با اشاره به هزینه پیوند کلیه که در طول 4 سال گذشته 19 میلیون تومان بوده تقاضای افزایش رقم هدیه پیوند از یک‌میلیون به 6میلیون تومان از دولت را درخواست کرد و اضافه کرد: همچنین درخواست می‌کنیم تعرفه 10میلیون و 700هزار تومانی پزشکان متخصص به 20میلیون تومان افزایش یابد زیرا چند سال است این رقم تغییر نکرده است.

مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی ایران با درخواست از شرکت داروسازی زهراوی که یک شرکت دولتی است برای کاهش و بازگشت قیمت داروی مهم سلسپت عنوان کرد: خوشبختانه دو داروی مهم دیگر بیماران پیوندی به قیمت قبل برگشت و هم‌اکنون باید قیمت داروی سلسپت نیز به قیمت قبل برگردد زیرا بسیاری از بیماران دیالیزی و پیوندی حتی امکان پرداخت 50هزار تومان برای دارو ندارند و غالباً با پول یارانه خود زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه از 19 آبان با انجام نوعی آزمایش فرایند بهترین پیوند کلیه در کشور صورت می‌پذیرد، افزود: ولی درخواستی که از بیمه‌ها و وزارت رفاه داریم این است که هزینه این آزمایش که قبلاً رایگان بود و هم‌اکنون بیش از دو میلیون تومان شده است این آزمایش به‌مانند گذشته رایگان شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: