کد خبر: ۲۰۳۱۸۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰ - ۳۰ تير ۱۳۹۷ - 2018July 21
محمدباقر نوبخت از اختصاص سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای پوشش این خانوارها در قالب نظام حمایتی خبر داده است

شفا آنلاین>اجتماعی> سخنگوی دولت در نشست خبری اخیر خود از اجرای سیاستی خبر داد که براساس آن یارانه برخی خانوارها افزایش می‌یابد. این خانوارها به لحاظ درآمدی همانند مشمولان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی<Welfare> هستند؛ اما به هر دلیلی تاکنون زیر چتر حمایتی این نهادها قرار نگرفته‌اند.
به گزارش شفا آنلاین:محمدباقر نوبخت از اختصاص سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای پوشش این خانوارها در قالب نظام حمایتی خبر داده است. با این حساب دریافتی خانوارهای جامانده به میزان رقم مستمری‌بگیران کمیته امداد و سازمان بهزیستی افزایش می‌یابد.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت از افزایش مستمری خانوارهای خاص <Specific households >خبر داد. سخنگوی دولت این خبر را سه‌شنبه هفته گذشته در نشست خبری‌اش اعلام کرد. او  در مورد برنامه تامین معیشت فقرا و کاهش فقر مطلق که در تاریخ ۲۲ تیرماه در قالب برنامه جامع پیشنهادی مقابله با آثار تحریم‌ها ازسوی سازمان برنامه و بودجه به رئیس‌جمهوری ارائه شده است تاکید کرد که بسته ویژه‌ای در این خصوص در نظر گرفته است و در این بسته ویژه در گام نخست مستمری آنهایی که تحت‌پوشش کمیته امداد یا بهزیستی هستند افزایش خواهد یافت.

دولت سال گذشته با همکاری نهادهای امدادی، مستمری افراد تحت‌پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی را سه برابر کرد. امسال نیز این رقم ۱۴ درصد افزایش پیدا کرد. حالا دولت در فاز جدید برنامه حمایتی‌اش از فقرا در نظر دارد یارانه خانواده‌های خاصی را که به لحاظ درآمدی مشابه مستمری‌بگیران هستند اما تحت‌پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند افزایش دهد. نوبخت گفت که برای این دسته از افراد مبلغ سه هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است تا دولت بتواند از محل این منبع مستمری این خانواده‌ها را پرداخت کند. سخنگوی دولت در توضیح چنین برنامه‌ای گفت: دولت در حال حاضر به یک خانواده یک‌نفره حدود ۱۹۴ یا ۱۹۵ هزار تومان و به خانواده ۵ نفره حدود ۷۹۰ هزار تومان یارانه پرداخت می‌کند. نوبخت ادامه داد دولت در نظر دارد اگر خانواده‌ای مستمری‌بگیر یا تحت‌پوشش نهادهای امدادی و حمایتی نیست اما حقوقش از این افراد کمتر است، در این برنامه مستمری آنها معادل خانواده‌های تحت‌پوشش شود.

برنامه ویژه برای شرایط خاص
نوبخت در ادامه با اشاره به ۱۲ بسته اجرایی برای مقابله با آثار تحریم‌ها گفت که به‌صورت خاص برای شرایط تحریم و آثار آن برنامه ویژه‌ای را برای سبد غذایی و کمک به افراد آسیب‌پذیر در نظر گرفته شده که در آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد. اشاره نوبخت به‌عنوان بسته ۱۰ (برنامه تامین معیشت فقرا و کاهش فقر مطلق) در قالب ۱۲ برنامه جامع پیشنهادی مقابله با آثار تحریم‌ها است که اخیرا از سوی او به‌عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه به حسن روحانی رئیس‌جمهوری برای طرح در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه ارائه شده است. ۲۵ فروردین‌ماه سال گذشته دولت از افزایش سه برابری یارانه نقدی اقشار خاص خبر داد که بر مبنای آن قرار شد مستمری‌بگیران سازمان بهزیستی و کمیته امداد علاوه‌بر ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی، رقم دیگری را با استناد به قانون برنامه ششم توسعه و از محل منابع هدفمندی دریافت کنند.

این تصمیم براساس ماده (۷۹) تبصره ۱۴ قانون برنامه ششم توسعه و در قالب یک برنامه کارشناسی دوساله صورت گرفت. در همین ارتباط چند روز پیش نیز پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به افزایش پرداختی مستمری مددجویان کمیته امداد در سال‌‌جاری (سال ۹۷) گفت که در سال گذشته مستمری مددجویان سه برابر افزایش یافته و امسال نیز از اردیبهشت‌ماه با موافقت دولت و مجلس، میزان مستمری مددجویان کمیته امداد ۵/۱۴ درصد افزایش خواهد یافت. بر این اساس در صورت اجرایی شدن برنامه جدید دولت برای کاهش فقر، یارانه مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی یک بار دیگر افزایش پیدا خواهد کرد همچنین یارانه افرادی که تاکنون تحت‌پوشش نبوده‌اند نیز اضافه خواهد شد.

همچنین دولت برای شرایط تحریم نیز برنامه خاصی را برای اقشار آسیب‌پذیر در نظر گرفته است که به‌زودی از آن رونمایی خواهد کرد.

لزوم تعریف جدیدی از «خط فقر»
در همین راستا روز گذشته رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه شرایط چند ماه اخیر مثل گرانی و تورم مقداری محاسبات را به‌هم زده است، گفت: باید سازمان برنامه و بودجه، وزارت رفاه و مجلس تعریف جدیدی از «خط فقر» داشته باشند. پرویز فتاح در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره «تعیین خط فقر در جامعه» اظهار کرد: خط فقر را نباید کمیته امداد امام خمینی(ره) تعریف کند؛ چراکه همه سازوکار در مملکت دست کمیته امداد نیست. وی ادامه داد: تعریف خط فقر برای نظام کشور هزینه دارد؛ چراکه اگر تعریف کردیم، اگر هر کس پایین‌تر از آن میزان قرار دارد جزو نیازمندان محسوب می‌شود. فتاح همچنین گفت: برای نمونه؛ آیا درآمدی که در ماه اسفند وجود داشته است ارزش آن کاسته شده است و باید این محاسبه شود و باید کمک کنیم تا کمیته امداد بتواند سبد هزینه مصرف مددجو را احصا و تعریف کند که فردی که در دورترین نقطه است چه هزینه‌ای را متحمل می‌شود.دنیای اقتصاد
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: