کد خبر: ۲۰۲۳۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰:۳۰ - ۲۰ تير ۱۳۹۷ - 2018July 11
علت : بیشتر موارد یبوست ناشی از تغییرات رژیم غذایی یا فعالیت بدنی شامل مصرف نکردن از مایعات کافی است. عوامل روان شناختی، یه خصوص افسردگی ممکن است باعث یبوست شود مصرف نا به جا و طولانی مدت مسهل ها نیز منجر به یبوست می شود.

شفا آنلاین>سلامت>یبوست وضعیتی است که در ان اشکال در دفع مدفوع وجود دارد.در حالت طبیعی، مردم در حدود 2-3 بار در هفته اجابت مزاج <Bowel movements>دارند.یبوست می تواند در هر سنی یروز کند ولی در شیر خوارگی و سن بالا شایعتر است .

    علایم و نشانه ها
    کاهش دفعات و عبور مشکل مدفوع (کمتر از 3 بار در هفته)
    کاهش ناگهانی در دفعات اجابت مزاج
    مدفوع سفت تر از عادی
    احساس پری پس از دفع مدفوع
    احساس نفخ

علت :
به گزارش شفا آنلاین:بیشتر موارد یبوست ناشی از تغییرات رژیم غذایی یا فعالیت بدنی شامل مصرف نکردن از مایعات کافی است. عوامل روان شناختی، یه خصوص افسردگی ممکن است باعث یبوست شود مصرف نا به جا و طولانی مدت مسهل ها نیز منجر به یبوست می شود. برخی داروها و نیز اختلالات جسمی مربوط به روده نیز موجب یبوست می گردد.

اقدام های اولیه پزشکی :
یزشک معالج معاینه ی فیزیکی و لمس شکم و احتمالا معاینه ی راست روده را انجام خواهد داد. ازمایش خون و مدفوع و باریوم انما ( عکس برداری روده بزرگ )از بررسی های احنمالی در خواستی است .

درمان :
یبوست مزمن را می توان با ترکیبی از تغییرات رژیم غذایی ، مصرف مایعات فراوان ،ورزش و در صورت لزوم مسهل های کوتاه اثر پیشگیری کرد . پزشک معالج ممکن است در خصوص عادت اجابت مزاج مناسب (دفع منظم و بدون عجله مدفوع )

با شما صحبت خواهد کرد. هم چنین ممکن است یک مسهل یا نرم کننده مدفوع کوتاه اثر یا یک عامل حجیم شونده نظیر پسیلیوم

سبوس یا متیل سلولوز تجویز خواهد کرد. شما می توانید این داروهارا بدون نسخه نیز از داروخانه تهیه کنید.

درمان های مکمل و جایگیزین :
تغییرات اسلوب زندگی و رژیم غذایی در کنار حمایت تغذیه ای می تواند منجر به بهبود دراز مدت یبوست شود. شما می توانید

از گیاهان جهت تقویت عملکرد روده استفاده کنید . گیاهان مسهل را با احتیاط اسنفاده نمایید جون ممکن است در اثر مصرف عادتی تاثیرشان کم شود.

پزشک آنلاین
شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: