کد خبر: ۱۷۴۱۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶:۱۶ - ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - 2017November 16
امروزه دیابت شایع ترین عامل کوری در افراد 20 سال به بالاست که معمولا در بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند، رخ می دهد.
شفا آنلاین:اگر مبتلا به دیابت هستید، برای حفظ بینایی خود، به طور جدی از بروز رتینوپاتی جلوگیری کنید و برای پیشگیری از این مشکل بایستی به طور مرتب و با دقت قندخون خود را کنترل کنید.

آیا همه دیابتی ها کم بینا می شوند؟

به گزارش شفا آنلاین:بیماری "دیابت” یک اختلال متابولیک در سوخت و ساز بدن<Metabolism> است که نوع 1و 2 آن با علائم گوناگون ظاهر می شوند.

امروزه دیابت شایع ترین عامل کوری در افراد 20 سال به بالاست که معمولا در بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند، رخ می دهد. مهم ترین موضوعی که در همین ابتدا باید به آن تاکید کنم این است که خوشبختانه آسیب های شدید چشم یا به اصطلاح رتینوپاتی شدید فقط در درصد کمی از دیابتی ها رخ می دهد و می توان با کنترل دیابت کاملا آن را مهار کرد.
چند بیماری چشمی در بیماران دیابتی شایع است از جمله کاتاراکت یا آب مروارید که به معنای کدر شدن عدسی چشم است، اما رتینوپاتی دیابتی مهم ترین عارضه چشمی دیابت است. رتینوپاتی که به معنای آسیب به شبکیه چشم هاست به دلیل تغییرات رگ های خونی موجود در شبکیه و تکثیر این رگ ها ایجاد می شود. تغییرات شبکیه چشم دارای دو مرحله است. مرحله اول که به دلیل خونریزی های کوچک و ریزش مواد داخل رگ ها به خارج است در اکثریت دیابتی ها در 10 سال اول بعد از شروع دیابت ایجاد می شود و بتدریج به سمت مرحله دوم پیش می رود. خوشبختانه با تمهیداتی که در ادامه گفته خواهد شد می توان این پیشروی را کند کرد.

راههای کنترل و پیشگیری از نابینایی دیابتی

مرحله پیشرفته رتینوپاتی به معنای ایجاد رگ های جدید و نافرم در شبکیه چشم است که می تواند به خونریزی های وسیع و کنده شدن شبکیه و آسیب شدید چشم منجر شود، اما راه جلوگیری از این عارضه خطرناک چیست؟
در مطالعه بسیار بزرگی که چند سال پیش روی هزاران بیمار دیابتی صورت گرفته است، بیمارانی که از ابتدای دیابت به طور دقیق قند خون را کنترل کرده بودند نزدیک به 80در صد نسبت به آنان که به طور معمولی قند خونشان تحت کنترل بود، عارضه رتینوپاتی کمتری داشتند و در کسانی که بعد از ایجاد مرحله اول رتینوپاتی، اقدام به کنترل دقیق قند خون کرده اند نیز 50 درصد از پیشروی به مرحله دوم پیشگیری شده است.
لازم به توضیح است که کنترل دقیق خون به معنای این است که فرد با داروی خوراکی یا انسولین قند خود را به طور مداوم و همیشگی در محدوده نرمال نگه داشته باشد و هر روز قند خون را چک کند. بسیاری از بیماران دیابتی همزمان دچار فشار خون و چربی بالای خون نیز هستند درمان این دو بیماری نیز به پیشگیری از رتینوپاتی کمک می کند.
در کنار تمهیدات فوق فرد دیابتی باید به طورمرتب از سوی چشم پزشک معاینه شود تا در صورت بروز اولین تظاهرات رتینوپاتی شدید با روش های جدید شامل لیزر از پیشرفت این بیماری پیشگیری و بینایی حفظ شود.جام جم

برچسب ها: نابینایی ، دیابت ، قند خون
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: