کد خبر: ۲۶۰۹۹۲
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۵ - ۱۷ تير ۱۳۹۹ - 2020July 07
افزایش چربی دور شکم در افراد چاق می‌تواند موجب تشدید پانکراتیت حاد شود
شفاآنلاین>سلامت> چربی دور شکم مشکلات زیادی به دنبال دارد که یکی از مهم ترین انها التهاب ناگهانی پانکراس است که در ادامه به بررسی دقیق تر آن می پردازیم

به گزارش شفاآنلاینچاقی نه تنها با بیماری های مزمن مثل دیابت نوع ۲ مرتبط است بلکه به گفته محققان، با شرایط دردناکی موسوم به "پانکراتیت حاد" هم همراه است.

ویجی سینگ عضو تیم تحقیق در کلینیک مایو آمریکا، در این باره می‌گوید: ما توانستیم اثبات کنیم که چربی دور شکم در طول پانکراتیت حاد به سرعت تخریب می‌شود.


کاتالیزور این روند تخریب، آنزیمی موسوم به PNLIP است که می‌تواند موجب تحریک تولید اسیدهای چرب شود و در نهایت به سیستم‌های حیاتی بدن از جمله گردش خون، کلیه‌ها و عملکرد ریه‌ها آسیب می‌رساند.

پانکراتیت ایجاد التهاب در پانکراس (لوزالمعده) است، غده‌ای که در قسمت فوقانی شکم قرار دارد. لوزالمعده آنزیم‌های را که به روند هضم غذا کمک می‌کنند و هورمون‌های که به تنظیم فراوری گلوکز (قند) کمک می‌نماید، تولید می‌کند.

به گفته سینگ، افزایش چربی دور شکم در افراد چاق می‌تواند موجب تشدید پانکراتیت حاد شود.

همچنین محققان دریافتند چربی‌های اشباع نشده نظیر اسیداولئیک در روغن زیتون موجب افزایش ریسک نارسایی اعضای بدن می‌شود.

محققان عنوان می‌کنند با وجود این یافته‌ها می‌توان از طریق ممانعت از تولید PNLIP از بروز پانکراتیت حاد پیشگیری کرد و مانع از بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان‌ها شد و جان بیماران را نجات داد.سیمرغ
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: