کد خبر: ۲۵۴۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۹ - ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - 2020March 31
طب تحقیقات عفونت در دستگاه گوارش حتی بعد از پاک شدن از دستگاه تنفسی نیز می‌تواند وجود داشته باشد
شفاآنلاین>سلامت>نتایج یک تحقیق در چین نشان داده که ویروس کرونا می‌تواند از طریق مدفوع نیز منتقل شود؛ رعایت نکات بهداشتی و اطلاع از راه‌های انتقال این ویروس باعث کاهش شیوع آن در جهان می‌شود.

به گزارش شفاآنلاین، نتایج یک تحقیق در چین اثبات کرده است که ویروس کرونا می‌تواند علاوه بر سیستم تنفسی موجب آلودگی دستگاه گوارش نیز شود. پژوهشگران چینی هشدار داده اند که این ویروس می‌تواند از راه مدفوع نیز منتقل شود.

این پژوهشگران در مقاله‌ای که در نشریه Gastroenterology منتشر شده است، اعلام کرده اند که بیش از ۵۰ درصد افرادی که به کروناویروس جدید مبتلا شده بودند RNA این ویروس را در مدفوع خود نیز داشته اند.

پژوهشگران این مطالعه، همچنین گفته اند که برخی بیماران دچار مشکلاتی نظیر اسهال و استفراغ نیز بوده اند؛ آن‌ها بیوپسی مری، معده، اثنی عشر و رکتوم (مقعد) بیمارانی که تحت آندوسکوپی قرار گرفته بودند را مورد مطالعه قرار دادند؛ نتایج این مطالعه نشان داد در ۲۳ درصد افرادی که نمونه‌های تنفسی آنها، منفی بوده است، کرونا همچنان در مدفوع آن‌ها وجود داشته است؛ این مسئله به این معناست که عفونت در دستگاه گوارش حتی بعد از پاک شدن از دستگاه تنفسی نیز می‌تواند وجود داشته باشد.

البته این مسئله به معنای از بین نرفتن ویروس و درمان نشدن آن نیست بلکه محققان معتقدند اطلاع یافتن از تمام روش‌های انتقال ویروس، می‌تواند به پیشگیری و کاهش اپیدمی این ویروس در جهان، کمک کند؛ با رعایت نکات بهداشتی می‌توان از شیوع کروناویروس جدید جلوگیری به عمل آورد.شفاف


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: