کد خبر: ۲۴۴۶۰۸
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۳ - ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 22
میزان بالاتر چربی موجب تغییر ساختار عادی مجاری هوا شده و در نهایت منجر به التهاب ریه ها می شود
شفاآنلاین>سلامت>تحقیق جدید نشان می دهد اضافه وزن علاوه بر قلب به سلامت ریه ها هم آسیب می رساند.

به گزارش شفاآنلاین ، مطالعه محققان دانشگاه وسترن استرالیا نشان می دهد تجمع میزان بالا چربی در مجاری هوا افراد چاق و دارای اضافه وزن، علت احتمالی خس خس سینه و بیماری آسم در آنها است.

در این مطالعه، محققان نمونه ریه ۵۲ فرد را که بعد از مرگ شان برای تحقیق اهداء شده بود بررسی کردند. از بین این تعداد، ۱۶ نفر به دلیل بیماری آسم مرده بودند، ۲۱ نفر مبتلا به آسم بودند اما به دلایل دیگر فوت کرده بودند و ۱۵ نفر هم آسم نداشتند.

یافته ها برای اولین بار نشان داد بافت چربی در دیواره های مجاری هوا انباشت می شود و میزان این چربی تجمع یافته در مجاری هوا براساس شاخص توده بدنی افزایش می یابد.

همچنین محققان دریافتند میزان بالاتر چربی موجب تغییر ساختار عادی مجاری هوا شده و در نهایت منجر به التهاب ریه ها <lungs>می شود.

«پیتر نوبل»، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «اضافه وزن یا چاقی با ابتلا به بیماری آسم یا تشدید علائم آسم مرتبط است. محققان علت آن را فشار مستقیم وزن اضافی بر ریه ها یا افزایش کلی التهاب ناشی از اضافه وزن عنوان می کنند.»

وی در ادامه می افزاید: «این مطالعه بیان می کند که احتمالا مکانیسم دیگری هم در این زمینه تاثیرگذار است. ما دریافتیم انباشت چربی اضافی در دیواره های مجاری هوا موجب افزایش التهاب در داخل ریه ها می شود. در نتیجه با ضخیم شدن مجاری هوا، ورود و خروج جریان هوا به ریه ها محدود می شود و همین مسئله می تواند تا حدودی افزایش علائم آسم را در افراد چاق توضیح دهد.»

محققان تاکید می کنند افراد مبتلا به آسم باید وزن سالم خود را حفظ کرده و در صورت داشتن اضافه وزن، خودشان را به وزن ایده ال برسانند.مهر
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: