کد خبر: ۲۱۸۲۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۶ - ۰۷ دی ۱۳۹۷ - 2018December 28
در عمل کورتاژ پزشک از ابزار کوچک یا دارو برای باز کردن (اتساع) دهانه رحم استفاده می کند. سپس با استفاده از ابزار جراحی به نام curette بافت را از داخل رحم خارج می کند. این باز یا نوک تیز است و یا کار ساکشن را انجام می دهد
شفا آنلاین>سلامت> عمل کورتاژ بر روی خانم ها برای سقط جنین یا درمان برخی شرایط خاص انجام می شود که در ادامه به آنها می پردازیم


به گزارش شفا آنلاین:دیلاسیون و کورتاژ Dilation and curettage (که مخفف آن D&C است) به معنی اتساع و بیرون کشیدن یک بافت از رحم است. در اصطلاح عمومی این عمل کورتاژ نامیده می شود. این عمل برای بیرون کشیدن یک بافت از داخل رحم استفاده می شود. پزشکان کورتاژ را برای تشخیص و درمان برخی بیماری های رحم انجام می دهند، به عنوان مثال برای تشخیص و درمان علت خونریزی شدید. به علاوه کورتاژ برای پاکسازی غشا داخلی رحم بعد از سقط جنین انجام می شود.

در عمل کورتاژ پزشک از ابزار کوچک یا دارو برای باز کردن (اتساع) دهانه رحم استفاده می کند. سپس با استفاده از ابزار جراحی به نام curette بافت را از داخل رحم خارج می کند. این باز یا نوک تیز است و یا کار ساکشن را انجام می ده
د.


عمل کورتاژ چرا انجام می شود؟

کورتاژ برای تشخیص و درمان بیماری های داخل رحم انجام می شود.


تشخیص بیماری رحم با کورتاژ

پزشک ممکن است نوعی کورتاژ را تجویز کند که نمونه برداری اندومتر endometrial sampling نامیده می شود، این نوع کورتاژ در صورتی انجام می شود که دارای شرایط زیر باشید:

    خونریزی غیر طبیعی از رحم
    خونریزی بعد ز یائسگی
    کشف سلول های غیر طبیعی آندومتر در زمان انجام آزمایش سرطان رحم

برای انجام آزمایش، پزشک نمونه ای از بافت را از غشا داخلی رحم جمع آوری کرده و نمونه را به آزمایشگاه ارسال می کند. این آزمایش برای بررسی موارد زیر انجام می شود:

    هیپرپلازی اندومتر Endometrial hyperplasia – شرایطی که قبل از سرطان بروز می کند و بر اثر آن غشا داخلی خیلی ضخیم می شود
    پولیپ رحم
    سرطان رحم


درمان بیماری ها با کورتاژ

اگر کورتاژ برای درمان انجام شود، پزشک محتویات داخل رحم را خارج می کند، البته این محتویات یک نمونه بافت کوچک نیست. کورتاژ در فرایند درمان در موارد زیر انجام می شود:

    خارج کردن بافت هایی که بعد ااز سقط جنین در داخل رحم باقی مانده اند که برای پیشگیری از عفونت یا خونریزی سنگین انجام می شود.

    رفع حاملگی مولار یا حاملگی خارج از رحم molar pregnancy، در این شرایط به جای بارداری طبیعی، یک تومور تشکیل می شود.

    درمان خونریزی بیش از حد بعد از زایمان که با خارج کردن باقیمانده جفت از رحم انجام می شود.

    رفع پولیپ رحم یا دهانه رحم که معمولا غیر سرطانی یا خوش خیم است.

کورتاژ ممکن است با فرایند دیگری به نام هیسترکتوپی انجام شود. هیستروسکوپیhysteroscopy به این شکل انجام می شود که یک وسیله باریک به همراه یک دوربین و یک چراغ وارد واژن شده و از طریق دهانه رحم به داخل رحم هدایت می شود.

به این شکل پزشک می تواند غشا داخلی رحم را روی صفحه نمایش کامپیوتر مشاهده کند و نقاطی که غیر طبیعی به نظر می رسند را بررسی کند، پولیپ ها را کشف کرده و در صورت نیاز نمونه برداری کند. به وسیله هیستروسکوپی پولیپ های رحم و تومورهای فیبروئید نیز برداشته می شوند.


عوارض کورتاژ
زن مبتلا به دل درد

کورتاژ معمولا خیلی بی خطر است و به ندرت با عارضه و پیامد همراه است. با این حال این عمل نیز مانند تمام جراحی ها با عورضی همراه است که عبارتند از :


سوراخ شدن رحم

سوراخ شدن رحم زمانی رخ می دهد که وسیله مورد استفاده در زمان کورتاژ سوراخی در دیواره رحم ایجاد کند. این اتفاق معمولا در زنانی رخ می دهد که اخیرا باردار بوده یا به تازگی یائسه شده اند.

اکثر این سوراخ ها به خودی خود بهبود پیدا می کنند. با این حال اگر عروق خونی یا سایر اندام های داخلی آسیب ببینند، برای رفع مشکل یک عمل کورتاژ دیگر لازم است.


آسیب به دهانه رحم

اگر دهانه رحم در زمان کورتاژ آسیب ببیند، پزشک از وارد کردن فشار یا دارو برای متوقف کردن خونریزی استفاده می کند یا زخم را با بخیه می بندد.


بروز بافت اسکار یا زخم در دیواره رحم

به ندرت عمل کورتاژ باعث بروز زخم در دیواره رحم می شود، شرایطی که سندروم آشرمن Asherman's syndrome نامیده می شود. سندروم آشر من اغلب زمانی رخ می دهد که کورتاژ بعد از سقط جنین یا زایمان انجام شود.

سندروم آشرمن منجر به قاعدگی های نامنظم یا دردناک می شود و حتی ممکن است سقط های بیشتر و ناباروری را در پی داشته باشد.


عفونت

بعد از کورتاژ امکان عفونت وجود دارد، اما به ندرت رخ می دهد.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر بعد از کورتاژ بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

    خونریزی شدید که لازم است به طور مرتب پد بهداشتی خود را عوض کنید.
    تب
    گرفتگی های عضلات که بیشتر از 48 ساعت طول می کشد.
    دردی که به جای بهبود پیدا کردن بدتر می شود.
    ترشح بدبو از واژن

سیمرغ
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: