کد خبر: ۲۱۶۸۱۷
تاریخ انتشار: ۱۹:۲۲ - ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 12
ایران آمادگی لازم برای کمک به مادران و نوزادان کشور‌های مختلف به ویژه یمن، سوریه، عراق و افغانستان را دارد
شفاآنلاین> سلامت> هاشمی گفت: ایران آمادگی لازم برای کمک به مادران و نوزادان کشور‌های مختلف به ویژه یمن، سوریه، عراق و افغانستان را دارد.

به گزارش شفاآنلاین: سید حسن هاشمی در پنل همکاری‌های بین بخشی برای تامین سلامت مادر، نوزاد و کودک در اجلاس بین‌المللی سلامت مادر، کودک و تغذیه در هند، اظهار داشت: از مهمترین تجربیات ایران در این زمینه می‌توان به تقویت و رشد مناسب کودکان، کاهش مرگ مادران از 25 در هر صد هزار تولد زنده در سال 2008 به 19 در هر صد هزار تولد زنده در سال 2017، کاهش مرگ نوزادان، دسترسی مناطق محروم به خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه خدمات مورد نیاز مادران، نوزادان، کودکان و ایمن سازی آنها در مقابل بیماری‌ها، ایجاد پایگاه‌های سلامت در مناطق شهری و حاشیه شهرها، پوشش بیمه برای 92 درصد از مردم ایران، تامین نیروهای انسانی مورد نیاز برای ارائه خدمات به مادران و نوزادان و پیگیری خدمات تا سطوح بعدی خدمات در بیمارستان‌ها اشاره کرد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در ایران به مهاجرین افغان که به صورت قانونی یا غیرقانونی به ایران مهاجرت کرده‌اند خدمات سلامت مادر و نوزاد ارائه می‌شود و ایران آمادگی لازم برای کمک به مادران و نوزادان کشورهای مختلف به ویژه یمن، سوریه، عراق و افغانستان که با جنگ های داخلی و خارجی روبرو هستند را دارد تا دسترسی این اقشار آسیب پذیر به خدمات بهداشتی و درمانی فراهم شود.

هاشمی تاکید کرد: جنگ در هر منطقه‌ای از دنیا، مشکلات قومی و داخلی و تحریم‌های ظالمانه علیه کشورهای جهان را محکوم می‌کنیم چراکه دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی به نحو شایسته دچار اختلال می‌شود و از سازمانهای بین المللی می‌خواهیم که با نابرابری و ناعدالتی در دسترسی مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند مادران و نوزادان به خدمات سلامت مقابله کنند.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت تقویت همکاری‌های بین بخشی در حوزه سلامت گفت: جمهوری اسلامی ایران همگام با سایر کشورها متعهد به پوشش همگانی سلامت برای مردم ایران در مناطق مختلف کشور است تا دسترسی آنها به خدمات فراهم و سلامت آنها تامین شود و دسترسی به اهداف جهانی، بدون همکاری های بین بخشی میسر نخواهد بود.

هاشمی با اشاره به تدوین سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در ایران اظهار کرد: این بیماری‌ها عامل مرگ 76 درصد از مردم ایران است و برای مقابله با آن سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر با توجه به اهداف جهانی سلامت در دستور کار قرار گرفت و همکاری‌های بخش غیردولتی با وزارت بهداشت نیز تقویت شد.

وزیر بهداشت یادآور شد: تامین منابع مالی برای کاهش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر به ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است، البته در حوزه سلامت نیز به تقویت همکاری‌های بین بخشی نیاز داریم و وزارت بهداشت اقدام به تشکیل معاونت اجتماعی کرد چرا که با ایجاد این معاونت، مشارکت های مردمی و سازمان‌های غیر دولتی در جهت تامین سلامت عمومی ساماندهی و گسترش می یابد. خوشبختانه در حال حاضر 1250 خانه سلامت محله در 450 شهر ایران وجود دارد که در سه سال آینده به 7 هزار خانه سلامت افزایش می یابد.

هاشمی یادآوری کرد: در ایران به راهکارهای همکاری‌های بین بخشی ماندگار در حوزه سلامت دست پیدا کرده‌ایم، اما ادامه این همکاری‌ها بسیار مهم است و از سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم که همکاری‌های کشورها در تامین سلامت مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند مادران و نوزادان را مورد توجه قرار دهند. yjc
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: