کد خبر: ۲۱۶۶۴۳
تاریخ انتشار: ۰۰:۴۵ - ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 12
اسهال یکی از بیماری‌های گوارشی است که هر کسی در طول عمر حداقل یک بار آن را تجربه کرده است. علت مبتلا شدن به اسهال می‌تواند در افراد مختلف و بسته به سنین متفاوت باشد. اسهال در ابتدا شاید زیاد جدی گرفته نشود اما در صورت استمرار در ادامه آن، حتما باید به پزشک مراجعه کرد

شفا آنلاین>سلامت>اسهال وضعیتی است که در آن فرد بیمار دست‌کم سه بار در روز دفع مدفوع روان یا مایع دارد و این حالت می‌تواند چند روز به طول بینجامد و موجب کم آبی بدن ‌شود که در حالات حادتر منجر به کاهش ادرار، رنگ‌پریدگی، ضربان سریع قلب و کاهش در قدرت تکلم می‌شود.

به گزارش شفا آنلاین: اسهال یکی از بیماری‌های گوارشی<Digestive diseases> است که هر کسی در طول عمر حداقل یک بار آن را تجربه کرده است. علت مبتلا شدن به اسهال می‌تواند در افراد مختلف و بسته به سنین متفاوت باشد. اسهال در ابتدا شاید زیاد جدی گرفته نشود اما در صورت استمرار در ادامه آن، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

در صورت ادامه اسهال بیش از ۲۴ ساعت حتما باید جدی گرفته و نسبت به درمان آن اقدام فوری انجام شود زیرا بدن با از دست دادن آب خود دچار مشکلات دیگری شده و علائم جدی‌ای در پی خواهد داشت. اگر علائمی‌ نظیر افزایش دردهای شدید شکمی، دیده شدن خون در مدفوع، کم آب شدن بدن، تب، تغییر رنگ مدفوع به رنگ سیاه و قیری شدن و کاهش وزن در طول ادامه اسهال دیده شد نشانی از عفونت و بیماری‌های روده است که حتما به اورژانس مراجعه کرد.

اصلی‌ترین علت اسهال، عفونت روده‌ها است. عفونت روده‌ ممکن است در پی این شرایط به وجود بیاید که ویروس، باکتری، انگل یا وضعیتی که به عنوان اسهال و استفراغ شناخته می‌شود. این آلودگی‌ها معمولا از طریق غذا یا آبی حاصل می‌شوند که آلوده به مدفوع شده‌اند یا مستقیما از فردی منتقل می‌شوند که به این بیماری آلوده شده‌ است.

این بیماری را می‌توان به سه دسته اسهال آبکی کوتاه مدت، اسهال خونی کوتاه مدت و اگر به مدت بیش از دو هفته ادامه یابد به عنوان اسهال پایدار تقسیم‌بندی کرد.

شماری از عوامل غیرعفونی نیز ممکن است منجر به اسهال بشوند که این عوامل شامل پرکاری تیروئید، عدم تحمل لاکتوز، بیماری‌های التهابی روده، مصرف برخی داروها، سندروم روده تحریک‌پذیر و یک سری عوامل دیگر هستند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: