کد خبر: ۲۱۱۵۳۵
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۸ - ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 16
جنین ما یک سیستم عصبی بسیار پیچیده ای دارد که طوری برنامه ریزی شده است که تا 3 سالگی قادراست تمام اتفاقات و وقایع، حرکات، تصاویر، بوها و مزه ها را دریافت کند و در خود نگهداری کند. یک جنین سالم در 7 ماهگی بیشتر سلول مغزی را داراست، اما از 8 ماهگی به بعد این سلول ها یکی یکی از بین می روند
شفاآنلاین>سلامت>در دنیای امروز هیچ چیز غیر ممکن نیست. شاید اگر 25 سال پیش درباره هوش جنین و یا حتی تقویت آن صحبت می کردید به شما می خندیدند.

به گزارش شفاآنلاین، اما از 25 سال پیش تاکنون مسیر علم به سمت هوش جنین<Embryo> و تقویت آن در دوران بارداری کشیده شده و بسیاری از دانشمندان آمریکایی و ژاپنی دراین راستا تحقیقاتی قابل توجهی انجام داده اند و به یک نتیجه مشترک دست پیدا کرده اند که مادران می توانند با آموزش های مختلف و رژیم غذایی سالم و ورزش و گوش دادن به موسیقی به تقویت هوش جنین در دوران بارداری<Pregnancy> بپردازند.

با توجه به نتایج حیرت آوری که از این تحقیقات بدست آمده این قرن را قرن نوزادان خوانده اند در این تحقیقات نحوه شکل گیری سیستم عصبی ومغزجنین را از دو هفتگی نشان می دهد.

جنین ما یک سیستم عصبی بسیار پیچیده ای دارد که طوری برنامه ریزی شده است که تا 3 سالگی قادراست تمام اتفاقات و وقایع، حرکات، تصاویر، بوها و مزه ها را دریافت کند و در خود نگهداری کند. یک جنین سالم در 7 ماهگی بیشتر سلول مغزی را داراست، اما از 8 ماهگی به بعد این سلول ها یکی یکی از بین می روند.
 
نتایج و تحقیقات نشان داده که ما می توانیم روند از بین رفتن این سلول ها را کندتر کنیم، اما چگونه؟

ما می توانیم با تحریک قسمت های مختلف مغز جنین و نوزادان و با راهکارهای مناسب کاری کنیم تا این روند شکل کندتری به خود بگیرد. اگر ما کاری کنیم که سلول ها به فعالیت خود ادامه دهند این امر باعث می شود تا سلول های فعال دیگر از بین نرود زیرا مغز این قابلیت را دارد که سلول های فعال را حفظ و سلول های غیر فعال را حذف کند.

حال اگر شما بتوانید بین این رشته سلول های عصبی ارتباط برقرار کنید آنها برای همیشه فعال هستند و هرچه تعداد سلول های فعال یک مغز بیشتر باشد باعث می شود تا کودک یادگیری بالایی داشته و بتواند آنچه را که دریافت می کند بهتر تجزیه و تحلیل کرده و از آن به نحوه درست استفاده کند و به اصطلاح باهوش تر باشد.

زمان مناسب برای تقویت هوش جنین

دانشمندان معتقدند شروع این فعالیت ها تقریبا از ماه پنجم مناسب است. زیرا جنین در هفته هجدهم بارداری حس شنوایی اش فعال شده و صداها را می شنود. اولین صدایی که جنین می شنود صدای قلب مادر است و حال اگر ما بتوانیم با صدا یک ریتم مشابه ضربان قلب مادر ایجاد کنیم توانسته ایم توجه جنین را به یک صدای متفاوت جلب کنیم.

مغز نوزادان از بخش هایی چون شنیداری، دیداری، چشایی و غیره که با تمرین های مناسب و مختلف در هر بخش می توانید آن را تحریک کنید تا سلول های مغزی در هر بخش با تصالات بیشتری رو برو شود و شکل درست تری پیدا کند.

4راه طلایی تقویت هوش جنین در دوران بارداری

محققان بر این عقیده هستند که 4 عامل موثر برای تقویت هوش جنین در دوران بارداری وجود دارد که باعث می شود سلول ها از بین نروند و یا دیرتر آنها را از دست بدهیم: این 4 راه طلایی عبارت است از:

1- محرک های محیطی (صدا و لمس)
- صدا: مانند موسیقی و آوا که شامل صحبت کردن با جنین و گوش دادن به موسیقی های ملایم و آرامش بخش
- لمس: مانند حرکات ریتمیک و رقص آرام و یا ضربه زدن های ریتمیک
- نور: مانند روشن و خاموش کردن برق یا چراق قوه می توانید این عمل را ریتمیک نیز انجام دهید.

2- رژیم غذایی مناسب و سالم که شامل:

- اسیدهای چرب ضروری که باعث ساخت 20 درصد از مغز می شود
- میوه و سبزیجات سالم
- غذاهایی که سرشار از کلیسم هستند.

3- مادر در آرامش کامل باشد به دور از هر گونه تشویش و اضطراب

- ورزش های ملایم مانند یوگا در این زمان بسیار موثر است زیرا حرکات بدن باعث می شود تا مواد غذایی به اندازه کافی به سلول های جنین برسند و دلیل دیگر اینکه هم زمان با مادر جنین نیز از هفته سوم با مادر تمرین یوگا می کند.
- داشتن استراحت کافی برای مادر بسیار ضروری است.

4- پرهیز از هر گونه آلودگی محیطی و غذایی

- دوری از سیگار و مواد مخدر و توتون و تنباکو
- دوری از هوای آلوده و آلودگی های صوتی و پارازیت
- دوری از محیط های شیمیایی
- آلودگی هایی نظیر دود سیگار تنباگو و توتون باعث می شود تا اکسیژن بدن پایین بیاید و این امر سبب می شود 10 الی 15 درصد با کاهش IQ مواجه شویم.

در سال 1979 دکتر رنه دکار در دانشگاه هاروارد بر روی 3000 جنین داخل رحم تحقیقات مورد بحث را انجام داد و تمام 4 راه طلایی را بکار بست و تا لحظه به دنیا آمدن این نوزادان آنها را زیر نظر داشت و به نتایج جالبی رسید که شامل :

4 نتیجه مهم پس از انجام تقویت هوش جنین در دوران بارداری

اولین نتیجه زمان بندی طلایی است. زمان عامل بسیار مهمی است زیرا شروع یادگیری نوزاد از 5 ماهگی تا 2 سالگی ادامه دارد و اگر این زمان طلایی را از دست دهید حتی با پرداخت هزینه ای نیز قابل برگشت نیست.

رنه درکارد یک مثال ساده برای زمان حساس می آورد و آن این است که اگر نوزادی را که هنگام تولد بدنیا می آید و از حس بینایی خود در روز اول پس از زایمان استفاده می کند و هیچ گونه مشکل بینایی در او دیده نمی شود را اگر از همان ساعات اولیه تولد چشمانش را ببندیم و نگذاریم نوری به آن برسد و مانع از فعال شدن حس بینایی در او شویم و باعث شویم هیچ پیامی از چشم به سلول ها مخابره نشود کودک تا ابد کور خواهد ماند و این کوری به دلیل نداشتن اعصاب بینایی نیست بلکه به دلیل عدم اتصال بین سلول های نرون مغز است که پس از زمان طلایی از بین می روند.

دومین نتیجه جهت گیری طلایی است. کودکانی که در زمان جنینی بر روی آنها کار شده بود در آینده بهتر با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می کردند و از عزت نفس و اعتماد به نفس بالاتری برخوردار بودند.

سومین نتیجه تجرک طلایی است. مادرانی که در دوران جنینی بر روی تقویت هوش جنین خود در راستای حرکات و نحوه استفاده از عضلات و کنترل آنها کار شده بود در کودکی نسبت به هم سن و سالان خود کنترل بیشتری بر روی حرکات خود دارند.

آخرین نتیجه احساسات طلایی است که در کودکان بروز می کند. تحقیقات بر روی کودکانی که با راهکارهای مناسب در دوران جنینی آموزش دیده اند نشان داده است که این کودکان آرام تر و هوشیارانه تر رفتار می کنند و کودکانی شاد هستند. و در مواقع بحرانی سرعت عمل بیشتری دارند.

چه زمانی ارتباط بین مادر و جنین شکل می گیرد؟

مهمترین اتفاقی که پس از دو هفته بعد از تشکیل نطفه رخ می دهد شکل گیری سیستم عصبی جنین است که مربوط به قوه تعادل و جاذبه است  که این اتفاق نشان از تشکیل گوش داخلی جنین می دهد که با تکمیل آن بین سیستم حرکات مادر و جنین هماهنگی و ارتباط برقرار می شود. یعنی اگر مادر در حالت رقص باشد این حرکات به جنین انتقال پیدا می کند و او با تغییر وضعیت مادر جابجا می شود. به همین دلیل است که ورزش یوگا به مادر باردار در این دوران توصیه می شود. زیرا این ورزش به تحریک سیستم عصبی جنین کمک می کند.

باید توجه داشته باشید که ارتباط بین مادر و جنین و تلاش او برای هماهنگ شدن با اتفاقات برای جنین یک مغز پیچیده می سازد و این تلاش برای هماهنگی باعث می شود تا او زودتر خسته شود. پس باید توجه داشته باشید برای انجام این آموزش ها و حرکات باید یک زمان بندی مناسب داشته باشید.

مغز انسان

مغز انسان از دو قسمت چپ و راست تشکیل شده است که عبارت است از:
- قسمت راست مغز خودآگاه است. آموزش رانندگی در بزرگسالی یک امر خودآگاه است که در ابتدا ما بصورت آگاهانه رانندگی می کنیم و پس از مدتی با کسب مهارت در رانندگی این بخش از خودآگاه ما به قسمت ناخودآگاه انتقال می یابد.

- قسمت چپ مغز که ناخودآگاه است. یعنی خواب های ما بصورت ناخودآگاه به زبان فارسی است.

چه زمانی فعالیت قسنت چپ مغز متوقف می شود؟

باید بدانید که وقتی کودک شما وارد 3 سالگی خود می شود به مرور زمان قسمت چپ مغز او یا همان قسمت ناخودآگاه کودک جای خود را به قسمت خودآگاه می گیرد و قسمت راست مغز شروع به فعالیت می کند.

و قسمت چپ مغز زمانی به کار خود ادامه می دهد که یادگیری مطلبی به کرات برای کودک تکرار شود و این تکرار باعث می شود که عمل یادگیری به قسمت چپ مغز منتقل شود. مانند وقتی کودک شما برای یادگیری زبان دوم به کلاس های آموزشی می رود. در ابتدا این امر در قسمت راست مغز ضبط می شود و به مرور زمان و با تکرار دستورات و کلمات و در نهایت یادگیری کامل در قسمت چپ مغز ذخیره می شود.

وظیفه والدین در دوران جنینی

والدین باید تلاش کنند از 5 ماهگی تا 3 سالگی به کودک خود آموزش صحیح دهند و لحظات شیرینی را برای او رقم بزنند. در این زمان شما می توانید علوم مورد علاقه و کاربردی را به کودک آموزش دهید مانند ریاضیات، زبان دوم، موسیقی ... و مطمن باشید که این آموزش هیچ صدمه ای به مغز کودک شما نمی زند بلکه باعث می شود مغز فعالیت مناسب خود را ادامه دهد و سلول های بیشتری را زنده نگه دارد.

آموزش های مهم دوران جنینی

7 مورد از آموزش هایی که می توانید در دوران جنینی با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب به جنین خود منتقل کنید عبارت اند از:
- لامسه ( لمس کردن و مالیدن)
- حرکت ( تحرک و نسشت و برخاست)
- صوت ( موسیقی ، آواز)
- عملکردهای بدن ( سکسکه و سرفه)
- تصویر( تاریک و روشن )
- دما ( گرما و سرما)
- حرکت های جنین ( لگد زدن و چرخش)

آموختن این مهارت ها نیاز به راه کارهای مناسب خود و آموزش های مخصوص خود دارد که باعث می شود جنین درک بهتری از جهان دیگری که قرار است وارد آن شود بیابد و خود را آماده مواجه با دنیای جدید کند.

آموزش و تحریک مهارت های کاربردی برای تقویت هوش جنین
1- تقویت حس چشایی در جنین
جنین ها در هفته 12 هم شروع به بلعیدن می کنند اما نه مانند یکی انسان بالغ بلکه عمدتا مایع آمونیاک اطرافشان را مزه مزه می کنند. جنین ها 25 هفته قبل از تولد حس چشایی شان را درک می کنند. آمونیاک ترکیبی از موا مختلفی است که ذائقه جنین را وادار به کار کردن می کند. یک جنین هر ساعت 15 الی 40 میلی لیتر آمونیاک می نوشد و اگر این امر به طور طبیعی پیش برود باعث افزایش وزن جنین می شود و در غیر این صورت نوزاد با وزن بدنیا می آید.

حال اگر شما به عنوان یک مادر باردار در امر خوردن و نوشیدن دقت نکنید حتما جنین شما به چشیدن آمونیاک علاقه ای نشان نمی دهد. اگر شما به خوردن الکل و مشروبات الکلی در دوران بارداری علاقه نشان دهید آمونیاک اطراف جنین تلخ شده و جنین هیچ علاقه ای به مزه کردن آن نشان نمی دهد اما هرچه این آمونیاک شیرین تر باشد علاقه او برا مصرف آن به 2 برابر می رسد.

چه مواد غذایی برای تقویت حس چشایی جنین مصرف کنیم؟

زمان وعده های خوراکی که به منظور تقویت هوش چشایی جنین مصرف می کنید را در 15 الی 30 دقیقه تنظیم کنید زیرا این زمان برای رفتن یک مزه به خون و آمونیاک مناسب تر است. و جنین کاملا مزه ها را بصورت جداگانه احساس می کند.

آب زیاد مصرف کنید زیرا در مایع آمونیاک جنین شما ادرار وجود دارد که این یعنی مقداری اوره و اسیداوریک همیشه در دسترس جنین است پس با خوردن زیاد آب آنرا رقیق کرده و دفع سریعتر ادرار و همچنین گردش سریع مواد غذایی به جنین کمک می کند.

می توانید با خوردن مزه های مختلف حس چشایی جنین را تحریک کرده و پرورش دهید. دیده شده هنگامی که مادر مواد قندی و شیرین مصرف می کند جنین حرکت می کند.

جنین بعد از 15 هفتگی با مکیدن انگشت شست به تقویت حس چشایی خود کمک می کند.
از خوردن بیش از حد شیرینی در دوران بارداری خودداری کنید زیرا این کار باعث می شود جنین شما پس از تولد دچار با افزایش وزن شود. بهتر است هر از گاهی این مزه را به جنین بچشانید.

جنین چه مزه هایی را ترجیح می دهد؟

- شیرین
- شور
- تلخ
- ترش

اما مزه هایی چون تلخ و شور تاثیر بیشتری در جنین دارد.

2- تقویت حس شنوایی در جنین

یکی دیگر از حواسی که ما می توانیم با تقویت آن به تقویت هوش جنین کمک کنیم حس شنوایی است زیرا حس شنوایی پلی است برای یادگیری و ایجاد ارتباط با دنیای خارج از رحم. با تقویت این حس نوزاد شما می تواند در آینده زودتر از هم سن و سالان خودش به اصوات، کلمات، لغات دستور زبان تسلط پیدا کند. ما می توانیم شنوایی جنین را خط تلفنی فرض کنیم که از طریق آن می توان براحتی با او درتماس بود.

زمانی که یک نوزاد به دنیا می آید حس شنوایی یکی از کامل ترین حواسی است که او با خود به دنیای ما می آورد زیرا این جنین از 18 هفتگی قادر به شنیدن اصوات بیرون از رحم است و در هفته 28 ام بارداری قادر است نسبت به صداهایی که می شوند واکنش نشان دهد.

بهترین موسیقی هایی که می توانید در طول دوران بارداری گوش دهید عبارت اند از:

- ویوالدی
- موتزارت

این نوع موسیقی ها باعث آرامش بخشیدن به مادر و سپس به جنین می شود. اما موسیقی هایی با ریتم تند مثل راک و بهتوون و یا برامس باعث تشویش و اضطراب شده و توصیه نمی شود.
در دوران بارداری جنین بیشتر با صدای مادر ارتباط برقرار می کند زیرا این صدا ریزتر نازک تر است اما صدای پدر بم و علت آن است که قسمت های شنیدن صدای بم تا زمان بلوغ تکمیل نشده است.

پس پدران باید برای ارتباط بهتر با جنین صورت خود را نزدیک شکم مادر قرار دهند با تن صدایی ریز و آرام با جنین صحبت کنند اگر شما دارای تن صدایی تند ، خشن و اضطراب آور هستید ممکن است به جنین این را القا کنید که از شما بترسد پس هنگام سخن گفتن با او آرامش داشته باشید.
نظریه قرار گرفتن در معرض موسیقی در دوران جنینی و بعد از تولد در دوران رشد و تولد حتی در دوران دبیرستان باعث می شود شما کودکی کنجکاو باهوش و زیرک داشته باشید.

3- تقویت حس بویایی در جنین

دیگر حسی که باید به آن توجه شود حس بویایی است. اما این حس مانند حس بینایی و شنوایی در نوزادان تازه متولد شده چندان قوی نیست. اما پس از مدت کوتاهی شما پیوند بویایی را بین مادر و نوزاد خواهید دید. و با یک آزمایش ساده می توانید ببینید که نوزاد به راحتی می تواند بوی مادر خود را تشخیص دهد.

کافی ست در یک طرف نوزاد دستمالی را که به تن مادر زده اید بگذارید و دستمال دیگر را بدون آنکه مادر استفاده کرده باشد در طرف دیگر او بگذارید شما در این آزمایش مشاهده خواهید کرد که نوزاد به سمت دستمالی که به تن مادرش خورده برمیگردد.

برای تقویت حس بویایی نوزادان بهتر است از زمان تولد تا زمانی که به او شیر می دهید از عطر و مخصوصا اسپری های زیر بغل استفاده نکنید و یا میزان آن را کاهش دهید. با این کار شما به نوزاد کمک می کنید تا بوی طبیعی را استشمام کند و با تغییرات بو ممکن است او فکر کند با افراد زیادی در ارتباط است و پیوند عاطفی خود را با مادر از دست بدهد.

تاثیر تغذیه در تقویت هوش جنین

22 درصد افزایش هوش جنین با مصرف مواد غذایی

شما تنها تا سن 2 سالگی فرصت دارید با تغذیه درست هوش نوزاد خود را تا 22درصد افزایش دهید یا باعث کاهش 22 درصدی هوش او شوید. براساس تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته ضریب هوشی کودک از زمان بارداری تا سن 2 یا 3 سالگی شکل می گیرد و در این زمان تغذیه مادر قبل از بارداری و در زمان بارداری و بعد از تولد نوزاد بسیار اهمیت دارد.

چه مواد غذایی باعث کاهش ضریب هوشی در نوزادان می شود؟

کمبود آهن در بدن باعث می شود تا 9 درصد ضریب هوش جنین کاهش یابد.

محرومیت نوزاد از شیر مادر باعث می شود 8 درصد ضریب هوشی نوزاد کاهش یابد.
تولد نوزاد با وزن کم نیز 5 درصد باعث کم شدن ضریب هوشی می شود.

اگر مادر در دوران بارداری تغذیه مناسبی نداشته باشد طبعاً نوزادی با وزن کم بدنیا می آورد و حال اگر قبل از بارداری میزان آهن خون خود را چک نکرده باشد و دچار فقر آهن باشد پس نوزادی که به دنیا می آید قطعاً داری کمبود آهن است. امروزه در دنیا 2 میلیارد نفر از فقر آهن رنج می برند که این موضوع حتما باید قبل از بارداری پیگیری و درمان شود.

دیده شده برخی مادران با دلایل عجیب و غریب و به دور از مسائل علمی به نوزادان خود شیر نمی دهند که این امر نیز باعث کاهش ضریب هوشی در نوزادان می شود. گاهی ممکن است مادر با توجه به توصیه های پزشکی نتواند به فرزند خود شیر دهد اما تحقیقات نشان داده حتی اگر نوزاد شما شیرخشک را در آغوش مادر مصرف کند باز هم ضریب هوشی نسبتا بالاتری نسبت به نوزادانی دارد که دیگران به او شیرخشک می دهند و یا تغذیه شان می کند.

7 ماده غذایی که باعث تقویت هوش جنین می شوند عبارت است از:

1- ماهی قزل آلا یا سالمون

این ماده غذایی یکی از مهمترین منابع غذایی است که دارای امگا3 و اسیدهای چرب است که برای رشد سیستم عصبی مغز بسیار حیاتی و مهم است. اگر در دوران بارداری میزان مصرف ماهی را افزایش دهید و در رژیم غذایی خود بگنجانید می توانید قدرت مغزی فرزندتان را افزایش دهید. بهترین مقدار مصرف ماهی که برای جنین و مادر خطرساز نباشد در هفته 1 الی 2 بار می باشد.

2- تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از ویتامین B  است که به رشد ذهنی مغز جنین کمک می کند.به دلیل کاهش کولین در دوران بارداری بهتر است تخم مرغ را در دوران بارداری به طور متعادل مصرف کنید. شما می توانید در روز یک عدد تخم مرغ را آب پز کامل یا بصورت نیمرو مصرف کنید. سعی نکنید تنها یک قسمت آن را بخورید بلکه سفیده و زرده در کنار هم مصرف شود.

3- ماست

این ماده لبنی سرشار از زینک و مواد معدنی است که برای رشد بافت ها بسیار مفید فایده است، همچنین ماست سرشار از کلسیم است که برای رشد استخوان ها و استحکام استخوان بندی مفید است و حاوی پروبیوتیک اس که به هضم سریع و افزایش سیستم ایمنی کمک می کند.

4- مرکبات

در دوران بارداری به دلیل افت سیستم دفاعی بدن مادر بیشتر در معرض بیماری هایی چون سرما خوردگی یا آنفلانزا است پس مصرف مداوم مرکبات که دارای ویتامین C  می باشد میتواند به شما کمک کند تا از بروز بیماری جلوگیری کنید.

5- پنیر

پروتئین یکی از مواد غذایی و اساسی در رشد جنین است و چون مادران باردار هر روز در حال تغییر هستند مصرف پروتئین در طول دروان بارداری به آنها بسیار توصیه می شود یک مادر باردار باید روزانه بین 46 تا 71 گرم پروتئین مصرف کند. پس پنیر سفید منبعی عالی از پروتئین و کلسیم است.

6- سیر

در دوران بارداری مادران در خطر ابتلا به فشار خون و بیماری پره اکلامپسیا قرار می گیرند که بین مادران شایع است و اگر به این بیماری توجه نکنند و درمان نکنند امکان بروز بیماری های قلبی برایشان بسیار زیاد است. مصرف سیر به مادران کمک می کند تا از این بیماری چیشگیری کنند.

7- بادام

در تحقیقاتی که به عمل آمده مادرانی که در رژیم غذایی خود از آجیل و مغزهای خوراکی استفاده کرده اند نوزادانی با ریسک کمتری از ابتلا به آلرژی بدنیا آورده اند. بادام سرشار از منیزیم و دارای ویتامین E و همچنین دارای پروتئین مناسب برای جنین می باشد. کودکان طلایی

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: