کد خبر: ۲۶۲۵۱۸
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۳ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 02
علت تغییر رنگ مو‌های افراد تا حدودی در ژن‌های آنان نهفته است
شفاآنلاین>سلامت>اگرچه مو‌های خاکستری نقره‌ای یک رنگ موی مرسوم و حتی مد روز است، اما بسیاری از افراد از خاکستری و سفید شدن زودهنگام مو‌های خود ناراحت می‌شوند.

به گزارش شفاآنلاین:به طور کلی، مو‌های خاکستری و سفید زمانی ظاهر می‌شوند که ملانین (رنگدانه طبیعی مو و رنگ) متوقف می‌شود. طبق نظرسنجی که در سال ۲۰۱۲ در ژورنال پوست آمریکا انجام شد، ۷۴ درصد از افراد ۴۵ تا ۶۵ ساله دارای مو‌های خاکستری با شدت حدود ۲۷ درصد هستند. اما علل سفید شدن زودهنگام مو‌ها چیست؟

زمینه‌های ارثی

احتمالاً همیشه از خود پرسیده اید که چه چیزی باعث مو‌های خاکستری می‌شود؟ دکتر دوریس دی، استادیار کلینیک پوست و مو در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک و نویسنده کتاب Forget the Facelift می‌گوید: علت تغییر رنگ مو‌های افراد تا حدودی در ژن‌های آنان نهفته است. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ در نشریه نیچر منتشر شده است، ویژگی‌های مو‌های ۶۰۰۰ تفر با تبار آمریکایی لاتین را تجزیه و تحلیل کرده و مشخص کرده که تاثیر زمینه‌های ارثی و ژنتیکی بر تغییر رنگ مو بسیار مشخص است.


آلودگی محیطی

آلاینده‌ها و سموم می‌توانند باعث تسریع پیر پوستی شما شوند. این مواد شیمیایی رادیکال‌های آزاد یا استرس اکسیداتیو ایجاد می‌کنند که به تولید ملانین آسیب می‌رساند و باعث پیر شدن بافت پوست و مو می‌شود. هنگامی که مو از فولیکول خارج شد، مرده است. البته در حالی که این مسائل زیست محیطی ممکن است تأثیر داشته باشد، دلایل دیگر، مانند استرس، اهمیت بیشتری دارند.

بیماری خود ایمنی

بیماری پوستی خود ایمنی به نام آلوپسی آراتا می‌تواند منجر به رشته‌های سفید روشن در مو‌های شما شود، زیرا سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث می‌شود مو‌های شما از بین برود و وقتی که مو‌ها رشد کرد، سفید می‌شود. طبق گفته NAAF، حدود ۶.۸ میلیون نفر در آمریکا این بیماری را دارند.

استرس بالا

به گفته پزشکان متخصص پوست و مو، استرس بالا، سرنوشت ژنتیکی شما را تسریع می‌کند. به این معنا، اگر نمی‌خواهید موهایتان زودتر از موعد خاکستری شوند، باید استرس روزانه خود را نیز کنترل کنید. استرس می‌تواند مو‌های شما را سریعتر خاکستری کند.

دود سیگار

اگر هنوز از خود می‌پرسید، "چه چیزی باعث مو‌های خاکستری می‌شود؟ "، ممکن است لازم باشد سیگار‌های اطراف خود را مقصر بدانید. این که شما یا نزدیکانتان سیگاری باشند، می‌تواند مستقیما در روند خاکستری و سفید شدن مو‌های شما موثر باشد. تحقیقات منتشر شده در ژورنال آنلاین پوست هند نشان می‌دهد که افراد سیگاری ۲.۵ برابر بیشتر از دیگران با خاکستری و سفید شدن مو‌های خود رو به رو می‌شوند. انتخاب


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: